Princi Harry akuzon Familjen Mbretërore për neglizhencë

Duka i Sussex ka akuzuar Familjen Mbretërore për “neglizhencë totale” rreth shëndetit mendor në një seri të re dokumentare.

Princi Harry tha se ai dhe Meghan “u përndoqën, fotografuan dhe u ngacmuan” brenda disa ditësh pasi lidhja e tyre u bë publike.

Sidoqoftë, ai pretendoi se ata morën pak mbështetje pasi u sulmuan në mediat sociale dhe në disa gazeta.

“Unë u ndjeva plotësisht i pafuqishëm. Mendova se familja ime do të ndihmonte – por çdo pyetje, kërkesë, paralajmërim, sido që të jetë, u takua me një heshtje totale ose neglizhencë totale,”-i tha duka Oprah Winfrey.

Kemi kaluar katër vjet duke u përpjekur ta bëjmë atë të funksionojë. Ne bëmë gjithçka që mundëm për të qëndruar atje dhe për të vazhduar më tej rolin dhe kryerjen e punës.

Princi Harry po merrte pjesë në The Me You Can Not See, një program i ri në Apple TV+.

Seriali u lëshua disa orë pasi një hetim i pavarur zbuloi se gazetari Martin Bashir përdori “sjellje mashtruese” për të siguruar një intervistë historike me Princeshën Diana në 1995.

Pasi u zbuluan, Duka i Kembrixhit tha se transmetimi i BBC Panorama kontribuoi ndjeshëm në “frikën, paranojën dhe izolimin” që ndjeu nëna e tij.

Ndërkohë, Duka i Sussex lëshoi ​​një deklaratë që thoshte “efekti i një kulture të shfrytëzimit dhe praktikave joetike në fund të fundit i mori jetën”.

Gjatë dokumentarit të ri, Harry pretendoi se familja e tij nuk fliste për vdekjen e nënës së tij Diana, dhe pritën që ai të merrej dhe përballonte presionin e shtypit dhe shqetësimin mendor i vetëm.

Në program, Harry tha: “Klikimi i kamerave dhe ndezja e tyre më bën të vlojë gjaku. Më zemëron dhe më kthen në atë që i ndodhi mamasë dhe përvojës time si fëmijë.

Ai foli në detaje për ndikimin që kishte vdekja e nënës së tij në fëmijërinë e tij.
Duke e përshkruar funeralin e saj, ai tha: “Ishte sikur isha jashtë trupit tim dhe thjesht ecja duke bërë atë që pritej nga unë – duke treguar një të dhjetën e emocioneve që të gjithë të tjerët po tregonin.

Duka shtoi: “Unë isha aq i zemëruar me atë që i ndodhi asaj dhe faktin që nuk kishte drejtësi fare. Asgjë nuk vinte nga kjo. Të njëjtët njerëz që e ndoqën atë në tunel e fotografuan atë duke vdekur në vendin e pasëm të asaj makine.

Ai e përshkroi kohën kur ai ishte 28 deri në 32 vjeç si një “makth” pasi vuante nga sulmet e panikut dhe ankthi i rëndë – “duke dalë jashtë çdo herë që futet në një makinë ose sheh një aparat fotografik”.

Princi Harry gjithashtu tha se ai filloi terapinë katër vjet më parë.

Burimi: Sky News