Pse Princ Philip nuk mbante titullin ‘Mbret’

Princi Philip, Duka i Edinburgh, ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare! Lajmin e ndarjes nga jeta e konfirmoi vetë pallati i Buckingham-it, mëngjesin e 9 prillit në Windsor Castle. Ai do të mbushte në qershor 100 vjeç. Ikja e tij ishte një humbje e madhe për familjarët dhe për gjithë monarkinë.

Ajo çfarë na bëri më shumë përshtypje ishte fakti se ai nuk mbante titullin “Mbret”. Princi Philip u martua me Mbretëreshën Elizabeth II në 1947, pesë vjet para se ajo të bëhej mbretëreshë, pas vdekjes së babait të saj, Mbretit George VI. Kur ajo u kurorëzua, atij nuk iu dha titulli i mbretit.

Por as titulli princ nuk paska qenë i vogël për të, pasi ai nuk supozohej të quhej mbret ose princ. Një grua që martohet me mbretin mund të quhet mbretëreshë, por për burrat që martohen me monarkun, ka rregulla të ndryshme. Ata nuk mund ta përdorin titullin mbret sepse u jepet vetëm meshkujve që trashëgojnë fronin, sipas BBC News./ProBizz.al/