Raketa SpaceX drejtohet për në ISS me një furnizim me kallamar, pastë dhëmbësh dhe avokado

Raketa që do të arrijë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës këtë fundjavë është e ngarkuar me 3’300kg ushqim të freskët dhe furnizime për një laborator orbital.

SpaceX ka nisur një mision furnizimi për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të enjten, duke mbajtur me vete mijëra krijesa të vogla detare së bashku me një eksperiment të pastës së dhëmbëve për luftimin e pllakave bakeriale dhe panele diellorë të fuqishëm. Dërgesa prej 3’300 kg, e cila gjithashtu përfshin limon të freskët, qepë, avokado dhe domate qershi për shtatë astronautët e stacionit, duhet të mbërrijë të shtunën.

Raketa Falcon e SpaceX shpërtheu në qiellin e mjegullt të pasdites nga Qendra Hapësinore Kennedy. Nxitësi i fazës së parë ishte i ri për një ndryshim, duke zbritur në një platformë në det të hapur disa minuta pas ngritjes, kështu që mund të riciklohet për një fluturim astronaut nga Nasa këtë vjeshtë.

Kapsula e ngarkesave Dragon, gjithashtu e re, është duke dërguar grupin e parë të tre grupeve të paneleve diellorë të teknologjisë së lartë, të dizajnuara për të forcuar rrjetin e vjetërimit të stacionit hapësinor.

Astronautët do të kryejnë dy shëtitje hapësinore këtë muaj për të ndihmuar në instalimin e dy paneleve të hapjes, së bashku me krahët diellorë që kanë qenë në veprim të vazhdueshëm për 20 vjet.

“Do të nevojitet më shumë energji për të akomoduar numrin në rritje të vizitorëve për blerjen e biletave”,-tha të mërkurën menaxheri i programit të stacionit hapësinor të Nasa, Joel Montalbano. Aktori Tom Cruise është midis disa figurave të profilit të lartë që kanë njoftuar planet për të vizituar ISS, me ambicie për të filmuar në hapësirë.

Ngarkesa përfshin mostra të pështymës dhe baktereve orale nga pacientët dentarë që do të trajtohen me pastë dhëmbësh dhe gargarë në një eksperiment që synon të mbajë dhëmbët dhe mishrat e astronautëve të shëndetshëm në hapësirë. “Nuk ka asnjë garanci që metodat e Tokës do të funksionojnë në gravitet zero”,- tha studiuesi Jeffrey Ebersole i Universitetit të Nevada Las Vegas në një deklaratë.

Gjithashtu u drejtuan për në laboratorin orbital: 20’000 tardigrades, të njohur më mirë si arinj uji dhe 128 kallamar bobtail, si dhe bimë speci çili dhe fidanë pambuku.

Tardigrades mund të mbijetojnë në mjedise drastike në Tokë dhe madje edhe në vakumin e hapësirës. Lëshuar të ngrirë, këta ekstremofilë mikroskopikë do të shkrihen dhe do të ringjallen në bordin e stacionit hapësinor. Duke identifikuar gjenet që qëndrojnë pas përshtatjes së kafshëve, shkencëtarët shpresojnë të kuptojnë më mirë streset në trupin e njeriut gjatë qëndrimit të gjatë në hapësirë.

Kallamarët e bobtailit janë pjesë e një studimi që heton marrëdhëniet midis baktereve të dobishme dhe strehuesve të tyre të kafshëve.

Ky është drejtimi i stacionit të 22-të të SpaceX për Nasa. Në prill, kompania dorëzoi një ekuipazh prej katër astronautësh në ISS për një mision gjashtë-mujor. Agjencia hapësinore iu drejtua kompanive private për të transportuar ngarkesa dhe astronautë pas daljes në pension të anijeve një dekadë më parë.

SpaceX gjithashtu kohët e fundit pa lëshimin e parë të suksesshëm dhe uljen e raketës së saj Starship, të cilën shpreson ta përdorë për të udhëtuar në Hënë dhe për të dërguar njerëzit në Mars. Kjo pasoi një seri fluturimesh provë që përfunduan me shpërthime të zjarrta.

Burimi: The Guardian