Si të flini kur është shumë vapë, sipas ekspertëve

Pas javësh moti të paqëndrueshëm dhe shiut të madh në pjesën më të madhe të vendit, dielli më në fund ka mbërritur.

Temperatura pritet të jetë e lartë, me shumë diell, kështu që përgatituni për disa mbrëmje të ngrohta dhe gjatë natës.

Sipas Dr Nerina Ramlakhan, një eksperte e gjumit në Silentnight, temperatura optimale e dhomës së gjumit për të fjetur është midis 16C dhe 21C, dhe truri juaj duhet të jetë pak më i freskët se pjesa tjetër e trupit.

“Një gjumë i mirë është i rëndësishëm për të përpunuar informacionin gjatë gjithë ditës, si dhe për të riparuar dhe ri-ekuilibruar trupin fizikisht dhe mendërisht”,-thotë Ramlakhan për The Independent.

“Idealisht, në mënyrë që të flemë mirë, duhet të ketë një ndryshim të pjesshëm të temperaturës midis trupit dhe trurit tonë – një trup i ngrohtë dhe një kokë e ftohtë!”

Atëherë, çfarë mund të bësh për të qetësuar veten dhe për të marrë një sy-gjumë të çmuar?

Këtu janë 20 mënyra për t’ju ndihmuar të flini kur është nxehtë:

 1. Vendosni mbulesën e shtratit tuaj në frigorifer për disa minuta (vendoseni së pari në një qese plastike). Nëse nuk keni shumë vend në frigorifer, edhe vetëm jastëku juaj do t’ju ndihmojnë.
 2. Mbushni një shishe me ujë të ftohtë dhe vendoseni në ‘pikat e ftohjes’ të trupit tuaj: gjunjët, kyçet, qafën, ijët dhe bërrylat. Ju gjithashtu mund të mbushni një shishe me ujë të freskët, ta ngrini atë dhe ta merrni në shtrat me vete.
 3. Lyhuni para gjumit me një krem aftersun me bazë aloe vera, i mbajtur në mënyrë ideale në frigorifer.
 4. Mbushni një shishe parfumi bosh me ujë të ftohtë dhe mbajeni atë pranë shtratit tuaj, spërkateni në fytyrë, pjesën e pasme të qafës dhe pjesën e pasme të gjunjëve që të qetësoheni.
 5. Përdorni pizhame pambuku dhe çarçafë të hollë, të pastër pambuku për shtratin tuaj – pambuku me cilësi të lartë është materiali ideal i shtratit për të fjetur për të qëndruar i freskët pasi është më i mirë për frymëmarrjen.
 6. Sigurohuni që nuk po hani shumë proteina pasi kjo në të vërtetë mund të ngrohë trupin tuaj duke rritur shpejtësinë e metabolizmit, sipas ekspertit të gjumit Dave Gibson.
 7. Hani ushqim pikant, por të paktën tre orë para gjumit – mund t’ju bëjë të djersiteni, gjë që e qetëson trupin.
 8. Ushtroni në mëngjes dhe jo në mbrëmje për të ndaluar trupin tuaj të nxehet shumë.
 9. Mbajeni dushin tuaj në mbrëmje të vakët për të ulur temperaturën e trupit. Megjithatë mos bëni një dush të ftohtë ngrirës, pasi trupi juaj do të reagojë ndaj ndryshimit të papritur të temperaturës duke ruajtur nxehtësinë.
 10. Në kundërshtim me besimin e njohur, Gibson thotë se duhet të mbajmë dritaret të mbyllura gjatë ditës për ta mbajtur shtëpinë më të freskët. Mbajini edhe perdet të mbyllura.
 11. Fikni të gjitha pajisjet elektrike në dhomën e gjumit pasi këto lëshojnë nxehtësi. Fikni gjithashtu bazat.
 12. Mbani këmbët tuaja të freskëta, ose duke i mbajtur ato jashtë mbulesave ose duke u mbështetur në një pako akulli.
 13. Vendosni një tigan plot me akull para një ventilator për të ftohur ajrin.
 14. Pini ujë rregullisht gjatë ditës, por jo shumë gjatë natës. Një gotë para gjumit do të jetë e mjaftueshme për t’ju mbajtur të hidratuar dhe për t’ju parandaluar që të ngriheni.
 15. Flini në një shtrat të veçantë nga partneri juaj – dy trupa = dyfishi i nxehtësisë së trupit.
 16. Flini në katin e poshtëm nëse mundeni ndërsa nxehtësia rritet.
 17. Flini në çorape të freskëta, të lagura ose edhe me një bluzë të lagur.
 18. Shpëlani kyçet dhe këmbët me ujë të ftohtë para se të bini në shtrat.
 19. Nëse zgjoheni natën, fërkoni një shkop mentoli në ballë për t’ju ndihmuar të qetësoheni, rekomandon Dr Ramlakhan.
 20. Vendosni një fanellë të lagur në frigorifer për një orë apo më shumë para se të shkoni në shtrat, dhe mbështeteni këtë në ballin tuaj ndërsa largoheni.

Burimi: The Independent