Si u bë Jeff Bezos një nga njerëzit më të pasur në botë?!

Globalisht, Jeff Bezos është personi i tretë më i pasur, dhe pasuria e tij gradualisht ka eklipsuar pasurinë e bashkëthemeluesit të Microsoft Corp. Bill Gates dhe investitorit legjendar Warren Buffett. Që nga prilli 2023, Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg renditi pasurinë e tij neto prej 127 miliardë dollarë.

Bezos është themeluesi, ish-drejtori ekzekutiv (CEO) dhe tani kryetar ekzekutiv i kompanisë globale të tregtisë elektronike Amazon. Kompania përbënte 6,5% të të gjitha shitjeve me pakicë në SHBA dhe 44,9% të shpenzimeve dixhitale me pakicë në vitin 2022. Ndërsa dixhitalizimi dhe revolucioni i informatikës cloud riformëson sjelljen njerëzore, Shërbimet Ueb të Amazon (AWS) parashikohet të rriten.

I rritur nga një nënë adoleshente dhe njerku emigrant kubanez, Bezos dikur u tha mësuesve të shkollës së tij, “e ardhmja e njerëzimit nuk është në këtë planet”. Shefi i Jeff Bezos e dekurajoi dorëheqjen e tij nga puna e tij e qëndrueshme si ekzekutiv i fondeve mbrojtëse me D. E. Shaw & Co. për të nisur Amazon në 1994.

Veçoritë kryesore

  • Pasuria neto e Jeff Bezos është 127 miliardë dollarë që nga prilli 2023, duke e bërë atë njeriun e tretë më të pasur në botë.
  • Bezos është themeluesi dhe ish-drejtori ekzekutiv (CEO) i Amazon. Ai mbetet kryetari ekzekutiv i kompanisë.
  • Ai zotëron investime tradicionale, si pasuri të paluajtshme dhe aksione në kompani të tjera.
  • Bezos ka financuar disa projekte arsimore përmes Fondacionit të Familjes Bezos.
  • Më 20 korrik 2021, Bezos dhe tre të tjerë hipën në anijen New Shepard dhe përfunduan fluturimin e parë të suksesshëm të ekuipazhit të kompanisë së tij të eksplorimit të hapësirës, Blue Origin.

Sa para ka Jeff Bezos?

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, Jeff Bezos ka një vlerë neto prej 127 miliardë dollarë që nga prilli 2023. Duke pasur parasysh se 12.7% e aksioneve të tij në Amazon përbëjnë një pjesë të madhe të pasurisë së tij, vlera e tij neto mund të luhatet ndjeshëm në varësi të vlerës së kompanisë aksioneve.

Çfarë kompanish zotëron Jeff Bezos?

Përveç themelimit të Amazon, Bezos zotëron gjithashtu The Washington Post dhe kompaninë e eksplorimit të hapësirës Blue Origin.

Cilat kompani janë në portofolin e aksioneve të Jeff Bezos?

Përveç 12.7% të aksioneve të tij në Amazon, Bezos ka investuar gjithashtu në Twitter, Uber, Airbnb dhe Business Insider.

Së fundmi

Jeff Bezos humbi titullin e njeriut më të pasur në Tokë në vitin 2021, por ai mbetet personi i tretë më i pasur në vitin 2023. Vetëm Bernard Arnault i Francës dhe Elon Musk e kalojnë pasurinë e Bezos. Bezos është themeluesi dhe ish-drejtori ekzekutiv (CEO) i Amazon dhe mbetet kryetar i saj ekzekutiv.

Biografia

Jeff Bezos u diplomua nga Universiteti Princeton me diploma në shkenca kompjuterike dhe inxhinieri elektrike. Pas diplomimit, ai hodhi poshtë ofertat nga Intel dhe Bell Labs për t’u bashkuar me një startup të quajtur Fitel. Ai ndihmoi në hapjen e një kompanie shërbimi lajm-për-faks me Halsey Minor, themeluesin e CNET, gjë që dështoi dhe bëri që Bezos të bëhej zëvendëspresidenti senior më i ri në një fond mbrojtës të quajtur D. E. Shaw.

Bezos ishte i magjepsur që interneti po rritej me 2300% në vit në 1994 dhe nga aty lindi ideja e tij për Amazon. Amazon.com, një platformë për shitjen e librave, u rrit nga një garazh me investimin e tij prej 10,000 dollarësh. Bezos, gruaja e tij dhe dy programues kryen shumicën e takimeve në lagjen Barnes & Noble. Pas lançimit në korrik 1995, Amazon shiti libra në çdo shtet të SHBA dhe 45 vende.

Bezos u përpoq të rriste kapitalin duke vlerësuar 74 milionë dollarë në shitje deri në vitin 2000, shumë më poshtë realitetit: 1.64 miliardë dollarë shitje vetëm në vitin 1999. Ai mblodhi 1 milion dollarë në fonde fillestare nga investitorët engjëj pas investimeve nga familja e tij. Rreth 20 investitorët e parë në Amazon me një aksion prej 50,000 dollarësh të rrumbullakosur në 1% do të rriteshin në vlerën e 3.5 miliardë dollarëve, që përfaqëson një kthim 70 herë në rreth 20 vjet.

Në qershor 1996, Amazon mblodhi 8 milionë dollarë të tjerë në Serinë A nga firma e kapitalit sipërmarrës Kleiner Perkins. Amazon doli në publik në maj 1997 dhe ishte një nga të paktat startup që i mbijetoi dështimit të dot-com. Shitjet vjetore u rritën nga 511,000 dollarë në 1995 në mbi 3 miliardë dollarë në 2001.

Çmimi i aksioneve të Amazon pasqyron rritjen e saj fenomenale. Stoku u rrit me rreth 450% nga janari 2016 në janar 2021 dhe u rrit me 60% vetëm nga janari 2020 deri në janar 2021. Bezos zotëron 12.7% të Amazon që nga viti 2022, duke e bërë atë një burim të pasurisë së tij. Njoftimi i mbledhjes vjetore të kompanisë për vitin 2022 tregoi se Bezos zotëronte më shumë se 64.5 milionë aksione.

Jeff Bezos ka zotërime edhe në investime tradicionale, siç janë pasuritë e paluajtshme. Ranch e tij prej 165,000 hektarësh Corn në Teksas u ble si bazë e operacioneve për kompaninë e tij të hapësirës ajrore, Blue Origin, dhe shërben si vend testimi për raketën nënorbitale New Shepard me ulje vertikale, të drejtuar me njerëz.

Shtëpitë e tij përfshijnë prona shumëmilionëshe në brigjet lindore dhe perëndimore në Beverly Hills dhe Manhattan. Prezenca e Bezos në Nju Jork raportohet se ka rritur vlerat e pronave të Century Tower, me hapësirën që shitet për 2,000 deri në 3,000 dollarë për këmbë katrore. Ai gjithashtu ka një pronë buzë liqenit në shtetin Uashington, për të cilën shpenzoi 28 milionë dollarë për të rritur hapësirën e banimit në pothuajse 30,000 metra katrorë.

Në vitin 2012, Amazon bleu ndërtesën e saj qendrore South Lake Union në Seattle për 1.5 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga pronarët më të mëdhenj të pronave komerciale. Amazon zotëroi gati një duzinë ndërtesash, pothuajse 2 milionë metra katrorë hapësirë për zyra dhe afërsisht 100,000 metra katrorë hapësirë për shitje me pakicë.

Në gusht 2017, The Seattle Times raportoi se Amazon kishte po aq hapësirë për zyra sa 40 punëdhënësit më të mëdhenj të rajonit së bashku, në 8.1 milionë metra katrorë.

Jeff Bezos ka investuar shuma të konsiderueshme në donacione bamirësie. Përveç fondacionit të Familjes Bezos që financon disa projekte arsimore, Bezos ka dhënë kontribute bamirësie shumëmilionëshe në Muzeun e Historisë dhe Industrisë në Seattle dhe alma mater-in e tij, Universitetin Princeton.

Në janar 2018, Bezos dhe ish-gruaja e tij, MacKenzie, premtuan 33 milionë dollarë për TheDream.US, një organizatë që punon për të përmirësuar aksesin në kolegj për të rinjtë emigrantë pa dokumente të sjellë në Shtetet e Bashkuara kur ishin fëmijë të vegjël. Granti ofron bursa të kolegjit për 1000 të diplomuar të shkollave të mesme në SHBA me statusin e Veprimit të Shtyrë për Ardhjet e Fëmijërisë (DACA).

Bezos ka një prirje për sektorin e teknologjisë dhe shërbimet e medias dhe komunikimit që lidhin njerëzit. Bezos investoi në Twitter Inc. dhe uebsajtin e njohur të lajmeve të biznesit Business Insider. Në vitin 1998, Bezos u bë një investitor i hershëm në Google. Ndërsa ai nuk ka zbuluar sasinë e aksioneve që zotëron pas ofertës fillestare publike në 2004, investimi i tij prej 250,000 dollarësh ka të ngjarë të vlejë miliarda sot.

Zocdoc Inc. dhe Nextdoor janë platforma për lidhjen e njerëzve në të cilat ka investuar edhe Bezos. Jeff Bezos ka investuar më shumë se 30 milionë dollarë në kompaninë e transportit Uber.

Një nga sukseset e tij të dukshme të investimeve është Workday Inc. e cila ofron shërbime të burimeve njerëzore në cloud. Menjëherë pas investimit të kapitalit sipërmarrës të Bezos në kompani, ajo doli publike në një ofertë publike fillestare (IPO) që mblodhi më shumë se 684 milionë dollarë.

Në gusht 2013, Bezos bleu Washington Post për 250 milionë dollarë. Audienca dhe trafiku i tij shpërthyen, duke tejkaluar The New York Times për herë të parë për sa i përket shikuesve unik të Ueb-it në SHBA në tetor 2015.

Në vitin 2013, Bezos zbuloi planet e tij për biznesin revolucionar të abonimit të kompanisë Amazon Prime do të përdorte drone për të bërë dërgesa te klientët. Në vitin 2022, dërgesat e para të dronëve Amazon Prime Air filluan në zona të kufizuara me plane për zgjerimin e ardhshëm.

Bezos investoi në projektin 10,000-vjeçar të orës për të ndërtuar një orë në anën e vargmalit Sierra Diablo në Teksas dhe që vazhdon për 10,000 vjet. Ora do të ketë një gjenerator zileje që gjeneron një tingull të ndryshëm zileje çdo ditë. Bezos shpjegoi nevojën e orës duke thënë se problemet e sotme globale kërkojnë “mendim afatgjatë”.

Projekti i rikthimit të motorit F-1 shpëtoi motorët që mundësonin fluturimin e Apollo 11 në Hënë nga Oqeani Atlantik. Artefaktet u gjetën në ekranet e modës nga dy motorë F-1. Artifaktet iu dhuruan Muzeut të Fluturimit në Seattle në 2015.

Me pasurinë e tij në rritje, Bezos përmbushi ëndrrën e tij të fëmijërisë për t’u bërë një sipërmarrës hapësinor. Çdo vit, Bezos angazhon 1 miliard dollarë për kompaninë e tij të eksplorimit të hapësirës, Blue Origin, e cila, në vitin 2016, u bë një nga kompanitë e para tregtare që lëshoi një raketë të ripërdorshme.

Më 18 korrik 2018, Blue Origin dërgoi anijen kozmike New Shepard në një lartësi të madhe për të testuar sistemet e saj të sigurisë, të cilat funksionuan. Më 20 korrik 2021, Bezos, vëllai i tij Mark, pionieri i aviacionit Wally Funk dhe studenti holandez Oliver Daemen hipën në New Shepard dhe përfunduan fluturimin e parë të suksesshëm të ekuipazhit të Blue Origin, duke arritur një lartësi prej pak më shumë se 62 milje përpara se të uleshin në mënyrë të sigurt.

Material i përgatitur nga portali SCAN TV