Xiaomi shiti 200 mijë tableta në 5 minuta

Tableti Xiaomi Mi Pad 5 është një sukses në Kinë dhe tani po përgatit ardhjen e tij në tregun ndërkombëtar për të konkurruar me iPad-in e Apple dhe Galaxy Tab S8 të shumëpritur të Samsung.

Gara për epërsi në botën e pajisjeve digjitale nuk ndalet, dhe tani një konkurrent i ri ka hyrë me forcë. Firma Xiaomi arriti të shesë 200 mijë tableta të modelit të saj të ri Mi Pad 5 në vetëm 5 minuta pas lançimit të saj në Kinë, raportoi portali Gizmochina. Kjo arritje është një precedent i shkëlqyeshëm pasi kompania aziatike po bëhet gati të lançojë pajisjen në nivel global dhe të konkurojë fort me iPad-in e Apple. Sidoqoftë, mania për tabletët e lëshuar kohët e fundit të Xiaomi shkaktoi një problem të madh: shitjen e tepërt dhe mungesën e aksesorëve. Kompania nuk ishte në gjendje të plotësonte kërkesën për tastiera dhe stilolapsa optikë për të gjithë blerësit.

Kompania aziatike raportoi se do të përpiqet të zgjidhë mungesën e stokut sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që ata që blenë Xiaomi Mi Pad 5 të kenë aksesorët e nevojshëm për të përjetuar përvojën e plotë.

Kohët e fundit, kompania kineze lançoi telefonin e saj të ri Xiaomi Redmi Note 10, i pari i këtij lloji që kishte një kamera 50 megapiksel.

Çfarë ka të veçantë në tabletin Xiaomi Mi Pad 5?

Për sa i përket specifikimeve, Mi Pad 5 ka:

  • Ekran 11 inç 120Hz
  • Procesor Snapdragon 860
  • 6 GB RAM
  • 128 deri në 256 GB hapësirë ​​ruajtëse
  • Kamera kryesore 13 MP
  • Kamera për selfie 8MP
  • Versioni i MIUI Pad
  • Bateri 8.720mAh dhe mbështetje për karikim të shpejtë 33W

Nga ana e tij, Mi Pad 5 Pro përfshin një chipset më të fuqishëm Qualcomm Snapdragon 870, 8 GB RAM dhe deri në 256 GB hapësirë ​​të brendshme; Kamera kryesore 13MP (50MP për modelin 5G), sensor dytësor 5MP. Ka bateri 8.600 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 67 W.

Një detaj tjetër që e bën këtë tabletë shumë tërheqës është çmimi i tij: nga 310 dollarë për versionin bazik 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme, në 540 dollarë për modelin më të plotë, Mi Pad 5 Pro.

Këto karakteristika e bëjnë atë një pajisje shumë tërheqëse dhe konkurruese në treg. Në fakt, Xiaomi tashmë planifikon të lançojë Mi Pad 5 në Europë gjatë shtatorit.

Përveç përfaqësimit të një rivali të fortë për iPad-in e ri të Apple, të cilin ata shpresojnë se do të prezantohet në të njëjtën ngjarje me iPhone 13, ai do të fitojë terren edhe për Samsung-un nëse vonesa e tabletëve të tij Galaxy Tab S8 konfirmohet për vitin 2022.

Mos harroni se suksesi në shitjen dhe shpërndarjen e çdo pajisje varet nga evolucioni i krizës për shkak të mungesës globale të çipave, e cila ndikon në prodhimin e çdo pajisje elektronike.

Burimi: Entrepreneur

Lexo dhe:

> Xiaomi bëhet për herë të parë marka #1 e smartphone-ve në nivel global