Zelenskyy i Ukrainës bën thirrje emocionale për anëtarësimin në BE

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha të enjten se një Ukrainë që po fiton luftën e saj me Rusinë duhet të jetë anëtare e Bashkimit Evropian, duke argumentuar se blloku nuk do të ishte i plotë pa të.

Zelenskyy e bëri thirrjen e tij gjatë një dite emocionale në selinë e BE-së në Bruksel, teksa përfundoi një udhëtim të rrallë dy-ditor jashtë Ukrainës.

Ai mori duartrokitje dhe brohoritje ngazëllyese nga Parlamenti Evropian dhe një samit i 27 liderëve të BE-së, duke këmbëngulur në fjalimin e tij se lufta me Rusinë ishte një për lirinë e të gjithë Evropës.

Një Ukrainë që po fiton do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian,” tha Zelenskyy, duke ndërtuar thirrjen e tij rreth fatit të përbashkët me të cilin përballen Ukraina dhe blloku në përballjen me Rusinë.

“Evropa do të jetë gjithmonë dhe do të mbetet Evropë për sa kohë që ne kujdesemi për mënyrën evropiane të jetesës,” tha ai.

Ai shtoi se bisedimet e anëtarësimit duhet të fillojnë më vonë këtë vit, një kërkesë ambicioze, duke pasur parasysh detyrën e madhe përpara. Një veprim i tillë do të ndihmonte në motivimin e ushtarëve ukrainas në mbrojtjen e tyre të vendit.

Nuk ka asnjë afat kohor të ngurtë,” paralajmëroi presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen.

Ai mbajti një flamur të BE-së pas fjalimit të tij dhe i gjithë legjislatura qëndroi në heshtje të zymtë ndërsa himni kombëtar i Ukrainës dhe himni evropian “Ode to Joy” u luajtën me radhë.

Metsola: Ukraina është Evropa dhe e ardhmja e kombit tuaj është në Bashkimin Evropian

Përpara fjalimit të tij, presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola tha se aleatët duhet të konsiderojnë “shpejt, si hap tjetër, sigurimin e sistemeve me rreze të gjatë” dhe avionëve luftarakë për Ukrainën.

Metsola gjithashtu i tha Zelenskyy se “ne ju mbështesim. Ne ishim me ju atëherë, jemi me ju tani, do të jemi me ju për aq kohë sa të duhet.

Një draft i konkluzioneve të samitit i parë nga Associated Press thoshte se “Bashkimi Evropian do të qëndrojë pranë Ukrainës me mbështetje të palëkundur për aq kohë sa të duhet”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha gjithashtu se blloku do t’i dërgojë Zelenskyy “këtë sinjal uniteti dhe solidariteti dhe mund të tregojë se ne do të vazhdojmë mbështetjen tonë për Ukrainën në mbrojtjen e pavarësisë dhe integritetit të saj“.

Burimi: Euronews