10 këshilla të lehta për të qenë të disiplinuar, produktivë dhe të lumtur gjatë punës nga shtëpia

“E shkolluar në shtëpi nga klasa e parë deri në të tetën me tre vëllezërit dhe motrën time, unë u rrita në një grup të rreptë ortodoks dhe në përgjithësi më lejohej të dilja jashtë pronës vetëm për klasën e edukimit fizik, për kishën, klasën e baletit, bibliotekën dhe dyqanin ushqimor deri në moshën 14 vjeç.”

“Atje, fjalëkalimi i internetit ishte sekret, televizori mbahej në një dollap dhe vetëm 30 minuta kohë para ekranit lejohej gjatë fundjavave – përfshirë video lojërat. Në kohën tonë të lirë, ne luanim jashtë, lexonim libra ose krijonim art.”

“Sot, unë përdor përvojën time të shkollimit në shtëpi dhe e zbatoj në jetën time si shkrimtare nga puna në shtëpi. Këtu janë këshillat e mia kryesore për të ruajtur produktivitetin, shëndetin mendor dhe ndjenjën e vetvetes kur punoni ose studioni në celular.”

1. Mbani një kalendar letre, planifikues ose ditar

Gjatë viteve të shkollimit në shtëpi, nëna jonë na vendoste secilit prej nesh planet mësimore në një dosje kartoni me tre unaza që artikulonte detyrat e javës – është mjaft e thjeshtë për një nxënës të klasës së parë ta bëjë vetëm, dhe ka të gjitha llojet e formateve, përfshirë stilet e synuara drejt neurodiversitetit të të rriturit.

Si e rritur, më pëlqen të kem një planifikues të bukur me faqe mujore dhe shpërndarje javore në mënyrë që të mund të planifikoj evente, afate ditore dhe buxhete mujore ndërsa shikoj përparimin tim. Unë kurrë nuk harroj një afat sepse kam një vend të dedikuar për të shkruar gjithçka menjëherë, dhe gjithmonë e di se ku ta filloj ditën time sapo të ulem.

2. Dilni nga shtëpia juaj të paktën një herë në ditë

Gjatë mësimit në shtëpi, ne takoheshim rregullisht me fqinjin tonë të moshuar jashtë për një shëtitje të shpejtë, 4-5 kilometra në 7 të mëngjesit, bënim stërvitje në ambiente të mbyllura dhe bënim shëtitje të gjata familjare dhe udhëtime me biçikletë gjatë fundjavës.

Duke punuar nga shtëpia, është e lehtë të bëhesh sedentar me kalimin e javëve. Sigurohem që të paktën të shkoj në kutinë postare ose të bëj riciklimin, plus që përfshij joga dhe pesha të lehta në ditën time.

3. Kini të paktën një hobi jashtëshkollor

Ne secilit na lejohej të zgjidhnim një hobi jashtëshkollor duke u rritur, dhe e imja ishte baleti. Unë vallëzoja dhe gjithashtu mund të gjendesha duke brohoritur për vëllezërit e motrat e mija në një fushë futbolli ose duke parë mësimet e tyre të hipur mbi kalë në hambar.

Edhe kur nuk mund të dal nga shtëpia tani, e mbush kohën time të lirë në shtëpi me gjëra që më sjellin paqe, siç është joga ose leximi i librave të bibliotekës. Motrës sime i pëlqen të tjerr dhe thur me grep. Hobet krijuese si këto janë çelësi për të shmangur qëndrimin në TikTok në orët e lira.

4. Bëni një rutinë për fillimin e ditës dhe përfundimin

Unë përdor këshilla nga “Fuqia e Zakonit” të Charles Duhigg për të krijuar sinjalin tim për ciklin tim të zakonit, të jem e disiplinuar sa të ulem dhe të shkruaj, dhe pastaj të marr shpërblimin tim – në rastin tim, duke luajtur Nintendo Switch pas punës.

Çdo mëngjes, laj fytyrën, flokët dhe dhëmbët, dhe pastaj jam gati të ulem dhe të punoj. Kur bënim mësim në shtëpi, ne këndonim himnin kombëtar dhe disa lutje çdo mëngjes para fillimit.

Para gjumit, ne gjithmonë këndonim lutje në grup pasi lexonim diçka me zë të lartë si C.S. Lewis. Tani, një orë para gjumit është koha ime e shenjtë, pa ekran për të lexuar libra, ditar, medituar, vendosur qëllime ose thjesht për të menduar. Merrni kohë të qetë për t’u lidhur me spiritualitetin tuaj, nëse besoni.

Lexo: 10 gabimet që bëjnë zakonisht njerëzit të cilët punojnë nga shtëpia

5. Bëjini vetes një gatim të nxehtë pas mëngjesit

Ndërsa disiplina dhe respektimi i një programi janë të rëndësishme për mendjen e shëndoshë, ia vlen të jesh fleksibël në fusha të tjera. Shumicën e ditëve, e bëj veten një gatim të nxehtë pas mëngjesit dhe një rostiçeri të shëndetshme pasdite në vend të vakteve tradicionale të ushqimit.

Ushqimet në shtëpi e frymëzuan këtë, pasi mund të ishin çdo gjë – sanduiçe me djathë të pjekur në zgarë, petulla etj.

6. Krijoni një zonë pune të dedikuar

Krijoni një hapësirë ​​për punë që nuk keni nevojë ta krijoni ose hiqni. Disa projekte duhet të shpërndahen për ditë të tëra – si zanatet e fëmijërisë, një dorëshkrim ose një paraqitje gazete. Në shkollën tonë shtëpiake, ne ndamë një tryezë të madhe të dhomës së ngrënies për shkollën tonë, secili prej nesh kishte një vend, një raft për libra dhe një karrige.

Ndonjëherë është në rregull të marrësh laptopin dhe të ndryshosh pamjen, por përdorimi i një ekrani të vogël gjatë gjithë kohës më jep migrenë. Tani, unë jam kthyer në mënyrat e mia të zakonshme dhe kam instaluar një tavolinë të madhe për iMac tim dhe një raft librash të gjatë në një zonë ekskluzive.

7. Menaxhoni pushimet tuaja

Si fëmijë, pranimi i mërzisë rezultonte në punët e fermës, të tilla si sjellja e trungjeve për sobën prej gize, djegia e drurit, prerja e pemëve frutore, ose korrja e manave dhe perimeve nga kopshti.

Unë ende bëj pushime të qëllimshme sot. Për një pushim të shkurtër, unë menaxhoj buxhetin ose bëj administrimin e familjes. Për një pushim mesatar, bëj shtratin, vendos rrobat të lahen ose laj enët. Për një pushim të gjatë, pastroj.

8. Pritini flokët tuaj (dhe kujdesi për veten)

Nëna ime nuk ka shkuar kurrë në një sallon flokësh aq gjatë sa mund të kujtoj. Babai im gjithmonë i lëvizte flokët e vëllezërve të mi, dhe dy opsionet e mia ishin t’i mbaja gjatë ose babai të më priste bishtin tim.

Kjo është një gjë e vështirë për mua si një e rritur, por unë jam duke zgjedhur t’i lëmë flokët të rriten gjatë tani – megjithatë, më pëlqen shumë një rutinë e përpunuar e përditshme e kujdesit të lëkurës për të më mbajtur të qetë, edhe kur sallonet janë të mbyllura.

9. Lëreni punën kur ju e keni caktuar për ta lënë

Duke u rritur, nëse nuk i përfundoja të gjitha detyrat e shtëpisë sipas orarit tim ditor, ulesha atje gjithë mbrëmjen duke punuar në të – edhe nëse vëllezërit e mi mbaronin në drekë. Unë mund të flija në 21:30, dhe pastaj të filloja përsëri me detyrën në mëngjes – përveç axhendës së ditës së re.

Nëse nuk i përfundoja të gjitha detyrat e grumbulluara deri në fund të vitit shkollor, do të më duhej të vazhdoja kursin gjatë verës. Nëse dështoja në një provim, më duhej të rifitoja versione të reja çdo javë derisa të kaloja.

Sot, edhe kur nuk shkruaj sa të dua, e lë punën mënjanë kur arrij afatet e duhura ose 2,000 fjalë në ditë. Unë përdor aftësitë e menaxhimit të kohës për të ditur kur mund t’i arrij të gjitha afatet e mia – dhe kur jam djegur për ditën dhe nuk jam më efikase.

Mantra ime e re është: Ju bëtë mjaft për sot. Gjithmonë do të ketë më shumë se punë të mjaftueshme për të bërë deri në kohën e gjumit, dhe ju ende keni një listë të plotë të detyrave për nesër.

10. Ëndërroni për një qëllim afatgjatë

Si fëmijë duke filluar një vit të ri në shkollë, i cili ishte i destinuar të ishte saktësisht i njëjtë me atë të kaluar, i thashë vetes një ditë se do të rritesha dhe do të dilja për të përjetuar të gjithë botën.

Si i rritur në 2021, unë ëndërroj për ditën kur do të jemi në gjendje të planifikojmë përsëri udhëtime në Hawaii, New York dhe Sacramento – vendet ku duhej të shkonim, por u anuluan. Unë ende mund të kërkoj dhe planifikoj udhëtimet, dhe studimet tregojnë se vetëm parashikimi mund të ketë përfitime të shëndetit mendor.

Burimi: Insider