3 keqkuptime të mëdha për Covid që njerëzit kanë ende, sipas ekspertëve të sëmundjeve infektive

Ndërsa varianti omicron i Covid vazhdon të përhapet në të gjithë botën, duke shkaktuar numër rekord të infeksioneve dhe shtrimeve në spital, mitet e reja të koronavirusit vazhdojnë të shpërthejnë.

Varianti ka qenë objekt i një shqyrtimi të vazhdueshëm shkencor që kur u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut në fund të nëntorit. Studimet e fundit kanë zbuluar pikat e forta dhe të dobëta të tij: Është katër herë më i transmetueshëm se varianti delta, shkakton simptoma fizike më pak të rënda se variantet e mëparshme dhe përforcuesit e Covid-it rrisin ndjeshëm mbrojtjen tuaj kundër tij.

Në total, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka mbledhur të dhëna nga më shumë se 5,800 studime rreth Covid-19 nga e gjithë bota. Por pavarësisht të dhënave, falsitetet pandemike ende qarkullojnë – dhe omicron duket se u ka dhënë disa prej tyre jetë të re.

CNBC Make It pyeti një treshe ekspertësh kryesorë të sëmundjeve infektive për keqkuptimet më të mëdha të Covid-it që po dëgjojnë tani. Ja çfarë thanë ata:

Miti: Vaksinat nuk funksionojnë sepse njerëzit e vaksinuar po infektohen nga omicron

Është e vërtetë që njerëzit e vaksinuar mund të kapin omicron: Një regjim me dy doza të vaksinës Covid të Pfizer siguron vetëm 22.5% mbrojtje kundër infeksionit simptomatik nga omicron, sipas një studimi të hershëm nga Afrika e Jugut muajin e kaluar.

Por më e rëndësishmja, vëzhgoi studimi, vaksinimi ndihmon në mbajtjen e simptomave tuaja të buta nëse sëmureni, duke reduktuar shanset për shtrimin në spital ose vdekjen. Dhe nëse shtoni një vaksinë përforcuese, mbrojtja juaj kundër infeksionit simptomatik rritet ndjeshëm në 75%, sipas të dhënave të botës reale nga MB.

Vaksina funksionon dhe kjo është treguar qartë si nga shkalla e vdekjes ashtu edhe nga shkalla e shtrimit në spital kur krahasohen njerëzit e vaksinuar me njerëzit e pavaksinuar,” thotë Dr. Mark Sawyer, një specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin e Fëmijëve Rady, i cili shërbeu në komitetin këshillues të Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së që miratoi vaksinat kundër Covid në 2020.

Jo të gjitha shtetet ndjekin publikisht statusin e vaksinimit të pacientëve në spitale, por ato që mbështesin pretendimet e Sawyer.

Sipas të dhënave të përpiluara nga Time, personat e pavaksinuar përbëjnë një përqindje të madhe të pacientëve me Covid të shtruar në spital në shtete si Karolina e Jugut, Montana dhe Misisipi. Dhe të dhënat e fundit nga shteti i New York-ut zbuluan se banorët e pavaksinuar kishin një rrezik 13 herë më të lartë për shtrimin në spital sesa banorët e vaksinuar në mes të rritjes së omicron në fund të dhjetorit.

Kjo për shkak se vaksinat e nxisin trupin tuaj të prodhojë një arsenal të qelizave imune që luftojnë Covid-in dhe që punojnë së bashku për të mbrojtur virusin. Antitrupat, të cilët ju ndihmojnë të mos sëmureni, janë vetëm linja e parë e mbrojtjes: nëse infektoheni, qelizat T të induktuara nga vaksina synojnë dhe shkatërrojnë qelizat e infektuara nga virusi për t’i bërë simptomat tuaja më pak të rënda.

Dr. David Hirschwerk, një specialist i sëmundjeve infektive dhe drejtor mjekësor në Spitalin Universitar Northwell Health’s North Shore, thotë se ai vazhdimisht u kujton njerëzve se “vlera e vaksinës” shtrihet në reduktimin e sëmundjeve të rënda dhe shtrimeve në spital.

Shpresojmë, ne mund të vazhdojmë t’i kujtojmë vetes këtë fakt,” thotë ai.

Miti: Infeksionet Omicron janë shumë të lehta për të qenë të rrezikshme

Dr. Shaun Truelove, një epidemiolog i sëmundjeve infektive në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg, thotë se ai ka parë shumë portretizime të omicron si “super i butë” dhe “si gripi dhe i ftohti”.

Ndërsa simptomat fizike të omicron ndonjëherë mund t’i ngjajnë gripit ose ftohjes së zakonshme, shkalla e transmetimit të tij është shumë më e lartë. Është më i transmetueshëm dhe më i mirë në shmangien e antitrupave ekzistues sesa variantet e mëparshme të Covid.

Me fjalë të tjera, thotë Truelove, omicron është shumë më i rëndë se i ftohti ose gripi. Dhe është arsyeja që spitalet në të gjithë vendin kanë kaluar në modalitetin e urgjencës javët e fundit, duke deklaruar se janë me kapacitet të plotë, shton ai.

Edhe nëse është e njëjta ashpërsi, ajo prodhon – për sa i përket numrave – shumë më shumë shtrime në spital dhe vdekje,” thotë ai. “Unë mendoj se njerëzit vazhdojnë të humbasin atë pikë.”

Për më tepër, omicron është ende një formë e Covid. Nëse e kapni atë, edhe nëse simptomat tuaja janë të lehta, ju ende po i mundësoni virusit të vazhdojë të qarkullojë – dhe sa më shumë të përhapet Covid, veçanërisht në popullatat e pavaksinuara, aq më shumë shanse ka për të mutuar potencialisht në një variant tjetër të rrezikshëm.

Miti: Ka ende shumë të panjohura për sigurinë afatgjatë të vaksinës Covid

Ka kaluar më shumë se një vit që nga administrimi i vaksinës së parë kundër Covid në SHBA. Që atëherë, gati 250 milionë njerëz në të gjithë vendin kanë marrë të paktën një dozë vaksine, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Megjithatë, Sawyer thotë se shumica e popullsisë së pavaksinuar të vendit është ende e shqetësuar për “atë që ne mund të mos dimë për këto vaksina”, veçanërisht për sa i përket sigurisë afatgjatë.

Ne kemi dhënë qindra miliona doza të këtyre vaksinave, duke përfshirë fëmijët e vegjël, pesë deri në 11,” thotë Sawyer. “Pra, nëse do të shfaqej ndonjë efekt anësor misterioz, ne do ta shihnim atë deri tani dhe do të dinim për të.”

Efektet anësore afatgjata të vaksinës janë jashtëzakonisht të rralla. Për shembull, vaksina me një injeksion të J&J mbart një rrezik shumë të vogël të “trombozës me sindromën e trombocitopenisë”, një çrregullim i rëndë i koagulimit të gjakut. Vaksinat mRNA të Pfizer dhe Moderna mund të rrisin rrezikun e miokarditit, një gjendje inflamatore të zemrës, te meshkujt nën moshën 29 vjeç – por ato raste shpesh janë të lehta, zakonisht zgjidhen vetë.

Për Sawyer, përfitimet e vaksinës tejkalojnë shumë rreziqet e saj. Që nga e premtja, afërsisht 63% e popullsisë së SHBA është plotësisht e vaksinuar, sipas CDC. Nga ata të vaksinuar plotësisht, afërsisht 38% kanë marrë një dozë përforcuese, e cila ekspertët thonë se është kritike për të mbrojtur veten kundër omicron.

Burimi: CNBC