Aksionet globale bien pas një dite të vështirë në Wall Street

Tregjet globale të aksioneve u tërhoqën të enjten pasi Rezerva Federale shkaktoi një shitje të madhe në Wall Street duke sinjalizuar se mund të zbusë stimulin ekonomik në mënyrë më agresive sesa kishin pritur investitorët.

Disa tregje në Azi ranë ndjeshëm; standardi japonez Nikkei (N225) dhe S&P/ASX 200 i Australisë shënuan 2.9% dhe 2.7%, respektivisht. Kospi i Koresë së Jugut (KOSPI) ra me 1.1%. Aksionet në Kinë nuk lëvizën.

Aksionet evropiane ranë në fillim të tregtimit. CAC 40 i Francës (CAC40) ra 1.4%, ndërsa DAX 30 i Gjermanisë ra me 1.1%. FTSE 100 ra me 0.9% në Londër.

Një ekonomi e fortë e SHBA-së dhe një inflacion më i lartë mund ta bëjnë Rezervën Federale të rrisë normat e interesit më shpejt nga sa kishin parashikuar investitorët, treguan minutat nga takimi i dhjetorit të bankës qendrore. Disa politikëbërës duan gjithashtu të shkelin frenat duke tkurrur bilancin e Fed menjëherë pasi normat të fillojnë të lëvizin më lart.

“Në përgjithësi, zvogëlimi më i shpejtë, rritja e hershme e normave dhe reduktimi i hershëm i bilancit janë të gjitha në karta nëse ekonomia dhe tregjet e aseteve lejojnë,” shkroi strategu i Societe Generale Kit Juckes në një shënim kërkimor. “Pyetja më e madhe afatgjatë është nëse ka mjaftueshëm ngjitje ndaj normës së inflacionit, për të detyruar Fed të tolerojë një korrigjim më të thellë të tregut të aksioneve sesa mund të kishte në vitet e fundit përpara se të ndryshonte rrugën.”

Dow (INDU), i cili sapo kishte arritur një rekord të lartë, u mbyll me 1.1%, ose 393 pikë, të mërkurën pasi u publikuan minutat e Fed. S&P 500 (SPX), indeksi më i gjerë që ndjek aksionet amerikane, përfundoi 1.9% më i ulët, duke shënuar ditën e tij më të keqe që nga fundi i nëntorit.

Aksionet e teknologjisë u goditën veçanërisht rëndë gjatë sesionit të së mërkurës, me Nasdaq Composite (COMP) që ra 3.3%, performanca e tij më e keqe që nga shkurti 2021. Kur yield-et e obligacioneve të qeverisë rriten, investimet më të rrezikshme bëhen më pak tërheqëse. Vlerësimi i kompanive të teknologjisë është gjithashtu i lidhur me fitimet e ardhshme, të cilat duken më të zymta kur merren parasysh inflacioni dhe normat më të larta.

Disa kompani globale të teknologjisë u vunë gjithashtu nën presion të enjten. Në Hong Kong, kompania e lojërave Bilibili (BILI) dhe platforma e videove të shkurtra Kuaishou ranë përkatësisht rreth 6% dhe 4%. SAP i Gjermanisë (SAP) ra 2.7% në fillim të tregtisë.

Omicron po duket gjithashtu mbi tregjet globale. Varianti i koronavirusit ka çuar në një rritje të shpejtë të infeksioneve dhe kufizime të reja në të gjithë botën, duke përfshirë një bllokim të madh në Kinë dhe një shtetrrethim në fundjavë në kryeqytetin indian të New Delhit. Indeksi standard S&P i Indisë BSE Sensex (SENSEX) ra me 1% të enjten.

Investitorët janë shqetësuar për javë të tëra se çfarë do të thotë tendosja shumë ngjitëse për biznesin dhe tregjet globale, ndërsa po përgatiten gjithashtu për perspektivën e rritjes së normave të interesit në muajt e ardhshëm.

Burimi: CNN