Angela Merkel po planifikon një autobiografi politike

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel thuhet se dëshiron të shkruajë një autobiografi duke shpjeguar vendimet e saj më të rëndësishme politike.

Merkel, 67 vjeç, ia dorëzoi kancelarinë pasuesit Olaf Scholz të mërkurën pas një rekord prej 16 vitesh në pushtet.

Menaxherja prej shumë kohësh e zyrës së Merkelit, Beate Baumann, i tha të përjavshmes gjermane të lajmeve Der Spiegel se Merkel “nuk dëshiron të ritregojë tërë jetën e saj. Ajo do të donte të shpjegonte vendimet e saj qendrore politike me fjalët e saj dhe duke iu referuar rrugëtimit të saj nëpër jetë.”

Baumann tha se libri është parashikuar si një projekt dy-tre-vjeçar dhe nuk ka ende një botues, sipas Der Spiegel.

Kancelarja dhe unë jemi të sigurt se, nëse e bëjmë këtë libër, atëherë do ta bëjmë të vetëm, pa shkrimtarë fantazmë, pa historianë, pa gazetarë”, tha ajo.

Një pjesë e madhe e letërsisë është prodhuar gjatë gjithë kohës së Merkelit në pushtet, por asnjëherë nga vetë gruaja.

Më e rëndësishmja, libri fotografik i portreteve të Herlinde Koelbl – i publikuar muajin e kaluar – tregon imazhe të bëra një herë në vit për më shumë se 20 vjet, duke regjistruar ngritjen e saj në pushtet.

Nëse libri realizohet, lexuesit mund të presin një ekspeditë përmes një mandati të dominuar nga një sërë krizash, nga recesioni global i vitit 2007, tek urgjenca e refugjatëve në Europë në 2015, dhe tani pandemia e koronavirusit.

Merkel, një ish-shkencëtare që u rrit në Gjermaninë Lindore, hyri në politikë ndërsa komunizmi u shkatërrua dhe iu bashkua qeverisë së parë pas ribashkimit të kancelarit të atëhershëm Helmut Kohl në vitin 1990.

Ajo shërbeu si ministre për familjet dhe gratë, më pas si ministre e mjedisit, përpara se të bëhej udhëheqëse e Unionit Kristian Demokrat të qendrës së djathtë në vitin 2000, kur ishte në opozitë. Ajo u zgjodh si kancelarja e parë femër e Gjermanisë në vitin 2005.

Koha e saj në detyrë mori fund pasi ajo nuk kërkoi një mandat të pestë. Planet e ardhshme të karrierës janë ende të pazbuluara, megjithëse ajo ka thënë në të kaluarën se nuk do të kërkojë një rol tjetër politik.

Burimi: Euronews