Angelina Jolie bashkohet me Instagramin për të shpërndarë “Letrën e një vajze afgane”

Angelina Jolie po përdor platformën e saj për të folur për trazirat në Afganistan dhe gratë dhe fëmijët tani në rrezik të madh.

Ylli i Hollywood-it dhe humanitare, 46 vjeç, iu bashkua Instagramit të premten, duke i kushtuar postimin e saj të parë situatës aktuale në Afganistan pasi afganë të shumtë kërkojnë siguri nga talebanët pas tërheqjes së trupave amerikane.

“Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan”, thuhet në mbishkrimin e Jolie së bashku me një fotografi të shënimit të shkruar me dorë. “Tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në mediat sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut.”

Një burim pranë Jolie shpjegoi për PEOPLE pse nëna e gjashtë fëmijëve mendoi se ishte koha për të përdorur platformën e mediave sociale.

“Angie u ndje e detyruar të bashkohej në një moment kur gratë dhe të rinjtë në Afganistan po humbasin aftësinë për të komunikuar në mediat sociale dhe për t’u shprehur lirshëm,” thotë burimi. “Nga pikëpamja e saj, nëse ajo është në gjendje të jetë pjesë e përpjekjes për të përforcuar zërat e tyre, atëherë ajo mendoi se ishte arsye e mjaftueshme për t’u bashkuar dhe përdorur platformën e saj.”

Angelina ka shtuar në postim: “Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatë afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ndodhi njëzet vjet më parë. Është e dhimbshme të shohësh të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka pushtuar vendin e tyre. Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur këtu, është një dështim pothuajse i pamundur për t’u kuptuar.”

Fazat përfundimtare të daljes së planifikuar prej kohësh të ushtrisë amerikane nga Afganistani u përkthyen në kaos gjatë fundjavës dhe kësaj jave pasi talebanët, të cilët për vite me radhë ishin mbajtur larg forcave amerikane, u angazhuan në një pushtim pothuajse të menjëhershëm të vendit.

Burimi: People

Lexo dhe:

> Talebanë më të mirë, më të butë? Si ishte regjimi taleban dikur dhe sot

> Pas 20 vitesh dhe 2 trilionë dollarësh të shpenzuar në Afganistan, për çfarë ishin të gjitha ato?

> Intervista e parë e Joe Biden që nga rënia e Afganistanit në duart e talebanëve: Kaosi ishte i pashmangshëm