Aplikacioni Truth Social i Trump do të lançohet të hënën në Apple App Store

Sipërmarrja e re e mediave sociale e Donald Trump, Truth Social, duket se do të nisë në App Store të Apple të hënën, sipas postimeve nga një ekzekutiv në një version testues të parë nga Reuters, që mund të shënojë kthimin e ish-presidentit në mediat sociale për Festën e Ditës së Presidentëve të SHBA.

Në një seri postimesh vonë të premten, një llogari e verifikuar për shefin e produktit të rrjetit, i listuar si Billy B., iu përgjigj pyetjeve në aplikacion nga njerëzit e ftuar për ta përdorur atë gjatë fazës së testimit. Një përdorues e pyeti atë se kur aplikacioni, i cili ka qenë i disponueshëm këtë javë për testuesit beta, do të lëshohej për publikun, sipas pamjeve të ekranit të shikuara nga Reuters.

“Aktualisht jemi të vendosur për publikim në dyqanin e aplikacioneve Apple për të hënën më 21 shkurt,” u përgjigj ekzekutivi.

Nisja do të rivendoste praninë e Trump në mediat sociale më shumë se një vit pasi ai u ndalua nga Twitter Inc (TWTR.N), Facebook (FB.O) dhe Alphabet Inc (GOOGL.O) YouTube pas sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA nga mbështetësit e tij, pasi u akuzua për postim të mesazheve që nxisnin dhunën.

Më 15 shkurt, djali i madh i Trump, Donald Jr. postoi në Twitter një pamje të llogarisë së verifikuar të babait të tij @realDonaldTrump Truth Social me një postim, ose “të vërtetën”, që ai ngarkoi më 14 shkurt: “Bëhuni gati! Presidenti juaj i preferuar do t’ju shohë së shpejti!”

Udhëhequr nga ish-Përfaqësuesi Republikan i SHBA Devin Nunes, Trump Media & Technology Group (TMTG), sipërmarrja pas Truth Social, do t’i bashkohet një portofoli në rritje të kompanive teknologjike që po pozicionohen si kampionë të fjalës së lirë dhe shpresojnë të tërheqin përdoruesit që ndiejnë se pikëpamjet e tyre janë të shtypura në platforma të tilla si Twitter, Facebook dhe YouTube. Deri më tani, asnjë nga kompanitë, të cilat përfshijnë konkurrentët e Twitter-it Gettr dhe Parler dhe site-n e videove Rumble, nuk i janë afruar popullaritetit të homologëve të tyre të zakonshëm.

“Këtë javë do të fillojmë të hapemi në Apple App Store. Kjo do të jetë fantastike, sepse do të kemi shumë njerëz të tjerë që do të jenë në platformë,” tha Nunes në një paraqitje të së dielës në Fox News ‘Sunday Morning Futures with Maria Bartiromo’.

Përveç postimit që zbulon datën e lëshimit të së hënës, pamjet e ekranit të parë nga Reuters tregojnë se aplikacioni tani është në versionin 1.0, duke sugjeruar se ka arritur një nivel gati për publikim. Deri të mërkurën, ishte në versionin 0.9, sipas dy personave me akses në atë version.

Burimi: Reuters