BE i kërkon Kinës dhe Indisë të mbështesin një kufi të çmimit të naftës ruse

Bashkimi Evropian të shtunën i kërkoi Kinës dhe Indisë që t’i bashkohen nismës së G-7 për të aplikuar një kufi mbi çmimet e naftës ruse, duke thënë se është e padrejtë që vendet t’i paguajnë të ardhurat e tepërta Moskës në mes të luftës së Kremlinit në Ukrainë.

Kombet e G-7 njoftuan të premten se ranë dakord për një plan për të vendosur një çmim të caktuar për naftën ruse.

Politika është krijuar për të reduktuar fitimet që Rusia nxjerr nga shitja e naftës dhe vepron si një masë tjetër ndëshkuese kundër Kremlinit për sulmin e tij në Ukrainë.

Detajet se si do të funksionojë kufiri i çmimeve janë ende duke u finalizuar, por analistët e energjisë kanë ngritur shqetësime në lidhje me këtë plan, veçanërisht nëse konsumatorët kryesorë si Kina dhe India do të bashkohen.

Kina dhe India kanë rritur blerjet e tyre të naftës ruse pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, duke përfituar nga tarifat e zbritura.

Kur u pyet nëse BE pret që Kina dhe India të ndihmojnë me kufirin e propozuar të çmimit, Komisioneri Evropian i Energjisë Kadri Simson tha: “Unë mendoj se ata duhet“.

Duke folur për CNBC në margjinat e takimit të energjisë G-20 në Indonezi, Simson tha se Kina dhe India “janë të gatshme të blejnë produkte nafte ruse duke u justifikuar se kjo është e rëndësishme për sigurinë e tyre të furnizimit. Por është e padrejtë t’i paguhen të ardhurat e tepërta Rusisë.

Pra, një kufi po u jep edhe blerësve që nuk i janë bashkuar sanksioneve tona një shans për të marrë naftë me një çmim të drejtë, një çmim ku nuk shtohet një faktor lufte,” tha Simson.

SHBA tha javën e kaluar se kishte bisedime konstruktive me Indinë për këtë çështje, sipas Reuters, ndërsa Kina thuhet se tha në korrik se kufizimi i çmimit ishte një “çështje shumë e ndërlikuar”.

“Presion i madh kohor”

Kufiri i çmimit pritet të jetë gati përpara fillimit të dhjetorit, kur të fillojnë sanksionet e BE-së mbi importet detare të naftës së papërpunuar ruse. Por lojtarët e tregut janë ende duke pritur për detaje të mëtejshme mbi nivelin e saktë të kufirit.

Kufi fillestar i çmimit do të vendoset në një nivel të bazuar në një sërë të dhënash teknike dhe do të vendoset nga koalicioni i plotë përpara zbatimit në çdo juridiksion. Kufiri i çmimit do të komunikohet publikisht në një mënyrë të qartë dhe transparente,” tha G-7 në një deklaratë të përbashkët.

Shefi i politikës energjetike të BE-së nuk tha se kur do të prezantohen detajet përfundimtare, por shtoi se puna teknike është duke vazhduar. “Ne jemi nën presion të madh kohor,” tha ajo, duke shtuar se kjo zakonisht do të thotë se hapa të tillë ndodhin “më mirë herët sesa vonë”.

Rusia ka thënë se nuk do t’u shesë naftë vendeve që vendosin një kufi çmimi. Për më tepër, në vazhdën e njoftimit të G-7, gjiganti energjetik shtetëror i Rusisë Gazprom tha se nuk do të rifillonte rrjedhjet përmes gazsjellësit Nord Stream 1 për shkak të problemeve teknike.

Gazsjellësi Nord Stream 1, i cili lidh Rusinë dhe Gjermaninë nëpërmjet Detit Baltik, do të rihapet të shtunën pas tre ditësh punimesh teknike.

Zyrtarët evropianë kanë kritikuar Rusinë për përdorimin e gazit si armë lufte, një akuzë që Kremlini e mohon.

Ndërkohë, disa analistë të tregut vazhdojnë të ngrenë pyetje nëse kufiri i çmimit do të jetë efektiv në uljen e të ardhurave të Rusisë nga nafta.

Ndikimi kryesor i kufirit të çmimit të naftës G-7 do të jetë zhvendosja e mëtejshme e konkurrencës ekonomike nga Evropa në Indi, Turqi, Kinë dhe shtete të tjera aziatike,” tha Chris Weafer, shefi ekzekutiv në Macro-Advisory, në një email drejtuar klientëve.

Rusia nuk do t’u shesë naftë të ashtuquajturave kombe jomiqësore perëndimore, por do të vazhdojë t’u shesë vendeve aziatike me një ulje të çmimit global,” shtoi ai.

Burimi: CNBC