Bill Gates ka 5 rekomandime librash për sezonin tuaj të pushimeve 2021

Miliarderi Bill Gates pozon me pesë librat që lexoi në vitin 2021, të cilat u rekomandon lexuesve gjatë sezonit të festave. Burimi: Gates Notes

Bill Gates dëshiron që ju të lexoni më shumë fantashkencë.

Të hënën, Gates publikoi listën e tij vjetore të rekomandimeve të librave për pushime – së bashku me një postim në blog që shpjegon pse dy nga pesë përzgjedhjet e tij janë libra fantastiko-shkencor. Si fëmijë, shkroi ai, ishte “i fiksuar” pas fantashkencës. Dhe megjithëse entuziast i famshëm i leximit u përqendrua më shumë në jo-fiction ndërsa plakej, ai së fundmi e ka gjetur veten “të tërhequr pas nga llojet e librave që do të kishte dashur si fëmijë”.

Në rininë e tij, shkruante miliarderi, ai “përpiu” veprat e Edgar Rice Burroughs dhe Robert Heinlein – dhe kaloi orë të panumërta duke diskutuar trilogjinë “Foundation” të Isaac Asimov me të ndjerin Paul Allen, mikun e tij të fëmijërisë dhe bashkëthemeluesin eventual të Microsoft.

Këtë vit, rekomandimet e Gates për librat e festave përfshijnë vepra moderne fantastiko-shkencore që “ju bëjnë të mendoni se si njerëzit mund ta përdorin teknologjinë për t’iu përgjigjur sfidave”. Kjo nuk është befasuese: Gates ka shpenzuar pjesën më të madhe të vitit të kaluar duke kërkuar nevojën për inovacione teknologjike për të adresuar ndryshimet klimatike. Në shkurt, ai botoi librin e tij me temën “Si të shmangni një fatkeqësi klimatike”.

Përtej fantashkencës, Gates rekomandoi gjithashtu dy libra jo-fiction rreth “shkencës së fundit” dhe një pjesë të trillimeve historike që “e bëri të shikonte një nga figurat më të famshme të historisë në një këndvështrim të ri”.

Këtu janë pesë librat që u renditën në listën vjetore të “të preferuarave” të tij këtë vit:

“Klara dhe dielli”

Nga Kazuo Ishiguro

Më pëlqen një histori e mirë robotësh,” shkroi Gates për romanin më të fundit nga autori britanik, fitues i çmimit Nobel, Kazuo Ishiguro.

“Klara dhe dielli” është një histori e treguar nga këndvështrimi i një roboti me energji diellore të quajtur Klara, shoqëruese e një fëmije të sëmurë rëndë në një të ardhme distopike në Shtetet e Bashkuara. Pavarësisht mjedisit distopian të historisë, vuri në dukje Gates, robotët me inteligjencë artificiale “nuk janë një forcë për të keqen”. Përkundrazi, libri i referohet Klarës dhe robotëve të tjerë të ngjashëm si “miq artificialë”.

Inteligjenca artificiale ka qenë prej kohësh një zonë interesi – dhe investimi – për Gates. Në një sesion të vitit 2015 në Reddit “Ask Me Anything”, ai vuri në dukje se makinat me “super inteligjencë” mund të kërcënojnë realisht njerëzimin një ditë.

Libri i Ishiguros, ndoshta, përfaqëson anën e kundërt të atij argumenti. “Ky libër më bëri të mendoj se si mund të duket jeta me robotë super inteligjentë,” shkroi Gates. “Dhe nëse ne do t’i trajtojmë këto lloj makinerish si pjesë të teknologjisë apo si diçka më shumë.”

“Projekti Hail Mary”

Nga Andy Weir

Ashtu si romani i Andy Weir i vitit 2011 “The Martian”, i cili u shfaq në listën e leximit të verës 2020 të Gates, “Project Hail Mary” përfshin një njeri që përfundon në një situatë të ndërlikuar në hapësirën e jashtme. Protagonisti është një mësues i shkollës së mesme, i cili zgjohet në një anije kozmike misterioze, pa e ditur se si arriti atje.

Sipas Gates, është një libër i vështirë për t’u përshkruar pa dhënë shumë kthesa të komplotit. Por, mjafton të thuhet se mësuesi “përdor shkencën dhe inxhinierinë për të shpëtuar ditën”, shkroi Gates. “Është një lexim argëtues dhe e përfundova të gjithën në një fundjavë.”

“Një mijë tru: Një teori e re e inteligjencës”

Nga Jeff Hawkins

Në vitin 1996, Jeff Hawkins shpiku asistentin digjital PalmPilot. Që atëherë, shkroi Gates, Hawkins ka “kaluar dekada duke menduar për lidhjet midis neuroshkencës dhe mësimit të makinerive”, duke kulmuar në “Një mijë tru”, një libër jo-fiction që u botua në mars.

Në librin e tij, Hawkins – i cili gjithashtu bashkëthemeloi kompaninë e mësimit të makinerive Numenta në 2005 – analizon se si njerëzit mendojnë për natyrën e inteligjencës, se si funksionon truri i njeriut dhe çfarë do të duhet për të zhvilluar një inteligjencë të vërtetë artificiale.

A Thousand Brains” është i përshtatshëm për jo-ekspertët që kanë pak përvojë në shkencën e trurit ose shkencën kompjuterike,” shkroi Gates. “Është e mbushur me njohuri magjepsëse në arkitekturën e trurit dhe të dhëna tërheqëse për të ardhmen e makinave inteligjente.”

“The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and Future of the Human Race”

Nga Walter Isaacson

“The Code Breakers” është më shumë sesa thjesht një biografi e karrierës dhe zbulimeve shkencore të Doudna. Ai thellohet në aplikimet e mundshme të redaktimit të gjeneve CRISPR, të tilla si shërimi i sëmundjeve të gjakut si anemia drapërocitare, shkroi Gates, duke shtuar se CRISPR “është një nga zbulimet më interesante dhe ndoshta më të rëndësishme shkencore të dekadës së fundit”.

CRISPR ka qenë thellësisht përçarës në pjesë të mëdha të komunitetit shkencor për shumë vite, kryesisht për shkak të shqetësimeve morale. “Isaacson bën një punë të mirë duke theksuar pyetjet më të rëndësishme etike rreth redaktimit të gjeneve,” shkroi Gates – duke përfshirë nëse procesi duhet të përdoret për të ndryshuar grupin e gjeneve njerëzore për brezat e ardhshëm.

“Hamnet”

Nga Maggie O’Farrell

Ja ku lista e Gates kalon nga shkenca dhe teknologjia në trillim historik. William Shakespeare e quajti djalin e tij të vetëm Hamnet, dhe romani i Maggie O’Farrell me të njëjtin emër është një tregim imagjinar i jetës së fëmijës së Bardit.

Hamnet vdiq në vitin 1596, në moshën 11-vjeçare, për shkaqe të panjohura – megjithëse një teori popullore për shkakun e vdekjes së tij ishte murtaja bubonike. Tre vjet më vonë, Shekspiri filloi të shkruante “Hamletin” dhe O’Farrell zhytet në mënyrat e mundshme që humbja e djalit të tij mund të kishte formësuar tragjedinë më ikonike të dramaturgut.

“Nëse jeni një fans i Shekspirit, do t’ju pëlqejë ky roman emocionues se si jeta e tij personale mund të ketë ndikuar në shkrimin e një prej dramave të tij më të famshme,” shkroi Gates. “Mendova se ishte një vështrim i bukur, i shkruar mirë se si pikëllimi copëton një familje.”

Burimi: CNBC