Bitcoin bie 14%, nën 24,000 dollarë pasi 200 miliardë dollarë u fshinë nga tregu i kriptove gjatë fundjavës

Bitcoin ra nën 24,000 dollarë të hënën, duke arritur nivelin e tij më të ulët që nga dhjetori 2020, pasi investitorët e hedhin kripton mes një shitjeje më të gjerë të aseteve me rrezik.

Ndërkohë, një kompani kredituese e kriptove e quajtur Celsius ka ndaluar tërheqjet për klientët e saj, duke shkaktuar frikën e infektimit në tregun më të gjerë.

Kriptomonedha më e madhe në botë, bitcoin, ra nën 24,000 dollarë, sipas të dhënave të CoinDesk, dhe u tregtua rreth 23,575 dollarë në orën 7:45 të mëngjesit në Wall Street.

Gjatë fundjavës dhe deri në mëngjesin e së hënës, më shumë se 200 miliardë dollarë ishin fshirë nga i gjithë tregu i kriptomonedhave. Kapitalizimi i tregut të kriptomonedhave ra nën 1 trilion dollarë të hënën për herë të parë që nga shkurti 2021, sipas të dhënave nga CoinMarketCap.

Faktorët makro po kontribuojnë në rënien në tregjet e kriptove, me inflacionin e shfrenuar që vazhdon dhe Rezerva Federale e SHBA pritet të rrisë normat e interesit këtë javë për të kontrolluar rritjen e çmimeve.

Javën e kaluar, indekset amerikane u shitën shumë. Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera kanë prirje të lidhen me stoqet dhe asetet e tjera të rrezikut. Kur këto indekse bien, kripto gjithashtu bie.

Burimi: CNBC