Çfarë është microneedling dhe a duhet ta bëni atë?

Microneedling është një procedurë jokirurgjikale ku përdoren gjilpëra të vogla të sterilizuara për të mikro-shpuar lëkurën tuaj.

Kjo procedurë përdoret për të rritur prodhimin e kolagjenit në zonat e shpuara duke rezultuar në lëkurë më të re.

Procedura njihet edhe si terapi e induksionit të kolagjenit.

Megjithatë, microneedling ka efektet e veta anësore.

Le të hedhim një vështrim në disa nga përfitimet dhe rreziqet që lidhen me të.

Microneedling është moda aktuale e bukurisë. Mjeti i përdorur për të administruar procedurën është i disponueshëm lirisht në treg.

Ndikuesit e bukurisë kanë folur aq shumë për të në mediat sociale, saqë çdokush do të nxitej ta provonte.

Megjithatë, është e rëndësishme të thelloheni në të dhe të kuptoni nëse një procedurë profesionale është më e mirë sesa ta bëni atë në shtëpi.

Nëse keni puçrra ose njolla të errëta në lëkurën tuaj, mund të shkoni për një procedurë microneedling.

Gjithashtu ndihmon në reduktimin e rënies së flokëve, hiperpigmentimit, strijave, rrudhave dhe dëmtimit nga dielli.

Ndryshe nga procedurat e tjera kirurgjikale, mikrogjilpëra zgjat vetëm 10-20 minuta, në varësi të madhësisë së zonës së prekur.

Funksionon më së miri për njerëzit me tone të errëta të lëkurës.

Si kryhet microneedling?

Së pari, një krem ​​mpirës që funksionon si anestezi aplikohet në zonën e prekur për të shmangur dhimbjen.

Mjeku juaj do të lëvizë një mjet në formë stilolapsi ose një mjet rrotullues me gjilpëra në lëkurën tuaj.

Këto gjilpëra bëjnë prerje të vogla duke shkaktuar pak gjakderdhje.

Procesi i shërimit fillon natyrshëm disa ditë, dhe nganjëherë javë, pas procedurës.

A ka ndonjë efekt anësor apo rrezik?

Acarimi i lëkurës është efekti anësor më i zakonshëm, por pas procedurës mund të ndodhin edhe gjakderdhje, infeksion, mavijosje dhe pigmentim.

Konsultohuni menjëherë me mjekun tuaj nëse keni ndonjë problem të tillë.

Ndryshe nga operacioni plastik, njerëzit që ndërmarrin një procedurë microneedling shërohen më shpejt.

Gratë shtatzëna dhe personat me sëmundje të caktuara të lëkurës duhet të qëndrojnë larg tij.

Microneedling: Rezultatet dhe rikuperimi pas procedurës

Siç u përmend më herët, procesi i shërimit fillon disa ditë dhe nganjëherë javë pas procedurës.

Ajo çon në prodhimin e kolagjenit të ri dhe indeve të lëkurës për ta bërë lëkurën të duket më e lëmuar dhe më e re.

Por, për të ruajtur rezultatet e trajtimit me mikroneedling, do t’ju duhet t’i nënshtroheni seancave të shumta.

Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për planin më të mirë të veprimit bazuar në qëllimet tuaja të lëkurës.

A duhet ta bëni vetë në shtëpi?

Rolleri derma gjendet në treg dhe online dhe është bërë mjaft hit. Megjithatë, mund të mos jetë e mençur ta bëni vetë.

Rolleri në shtëpi nuk është aq efektiv sa ato profesionale, pasi gjilpërat janë më të shkurtra. Ata vetëm stimulojnë enët e gjakut në vend që të shpojnë lëkurën.

Përveç kësaj, rreziku i përhapjes së mikrobeve është më i lartë në shtëpi.

Burimi: NewsBytes