Eksportet e Norvegjisë shënojnë rekord pas rritjes së çmimeve të gazit natyror

Eksportet e Norvegjisë arritën një rekord në korrik, të nxitura kryesisht nga çmimet e gazit natyror që janë rritur që nga pushtimi rus i Ukrainës.

Agjencia e statistikave të vendit skandinav njoftoi se eksportet norvegjeze arritën në 229 miliardë krona (23.2 miliardë euro) muajin e kaluar, 0.4% më e lartë se rekordi i mëparshëm i vendosur në mars të këtij viti.

Suficiti tregtar i Norvegjisë prej 153.2 miliardë korona (15.5 miliardë euro) ishte gjithashtu më i larti në rekord.

Norvegjia, një prodhues i madh i naftës dhe gazit në det të hapur, ka parë rritje të eksporteve të energjisë teksa vendet evropiane përpiqen të gjejnë alternativa ndaj energjisë ruse në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Që nga pushtimi, BE-ja ka miratuar ndalimet për qymyrin rus dhe pjesën më të madhe të naftës për të hyrë në fuqi më vonë këtë vit, por ai nuk përfshin gazin natyror rus sepse blloku 27-vendesh varet nga gazi për të furnizuar fabrikat, për të prodhuar energji elektrike dhe për të ngrohur shtëpitë.

Megjithatë, presidenti rus Vladimir Putin ka kufizuar eksportet e gazit për t’i bërë presion bllokut për të reduktuar sanksionet e tij për luftën në Ukrainë ose për të nxitur qëllime të tjera politike. BE-ja është lënë në përpjekje për të mbushur depozitat e gazit përpara dimrit, kur kërkesa rritet dhe kompanitë e shërbimeve ulin rezervat e tyre për të mbajtur shtëpitë të ngrohta dhe termocentralet në punë.

Statistikat e Norvegjisë thanë se eksportet e gazit natyror arritën në 128 miliardë krona (12.97 miliardë euro) në korrik, më shumë se katër herë më shumë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Jon Olav Roerhus, këshilltar i lartë për tregtinë e jashtme në Statistikat e Norvegjisë, tha se reduktimet në dërgesat e gazit rus në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 kontribuan në rritjen e çmimeve të gazit muajin e kaluar, të cilat ishin “arsyeja kryesore për vlerën jashtëzakonisht të lartë të eksportit që jemi tani duke përjetuar.”

Në një takim njëditor të pesë liderëve nordikë në Oslo të hënën, kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha: “Ne duhet të heqim gradualisht gazin rus sa më shpejt të jetë e mundur”. Ajo tha se Evropa “po përballet me një rënie sfiduese”.

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Støre tha se vendet nordike gjithashtu duhet të fokusohen në energjitë e rinovueshme, duke përfshirë erën dhe diellin.

Ne të gjithë luftojmë me rritjen e çmimeve të energjisë,” tha Gahr Støre, vendi i të cilit dhe Islanda nuk janë anëtarë të BE-së.

Ndërsa hyjmë në dimrin e ftohtë, popullsia jonë duhet të kuptojë se çfarë është në rrezik,” kryeministrja finlandeze Sanna Marin.

Eksportet më të larta të peshkut dhe metaleve kontribuan gjithashtu në rritjen e eksporteve të Norvegjisë.

Burimi: Euronews