Elon Musk do të ndërtojë një platformë të re të mediave sociale

Shefi Ekzekutiv i Tesla Inc (TSLA.O) Elon Musk po mendon seriozisht për ndërtimin e një platforme të re të mediave sociale, tha miliarderi në një postim në Twitter të shtunën.

Musk po i përgjigjej pyetjes së një përdoruesi të Twitter-it nëse ai do të konsideronte ndërtimin e një platforme të mediave sociale të përbërë nga një algoritëm me burim të hapur dhe një që do t’i jepte përparësi fjalës së lirë dhe ku propaganda do të ishte minimale.

Musk, një përdorues i vetë Twitter-it, ka qenë kritik ndaj platformës së mediave sociale dhe politikave të saj kohët e fundit. Ai ka thënë se kompania po minon demokracinë duke dështuar në respektimin e parimeve të fjalës së lirë.

Tweet-i i tij vjen një ditë pasi ai bëri një sondazh në Twitter duke pyetur përdoruesit nëse besonin se Twitter i përmbahet parimit të fjalës së lirë, për të cilin mbi 70% votuan “jo”.

Pasojat e këtij sondazhi do të jenë të rëndësishme. Ju lutemi votoni me kujdes,” tha ai të premten.

Nëse Musk vendos të vazhdojë me krijimin e një platforme të re, ai do t’i bashkohet një portofoli në rritje të kompanive teknologjike që po pozicionohen si kampionë të fjalës së lirë dhe që shpresojnë të tërheqin përdoruesit që mendojnë se pikëpamjet e tyre janë të shtypura në platforma të tilla si Twitter (TWTR .N), Facebook i Meta Platform (FB.O) dhe YouTube i Google në pronësi të Alphabet (GOOGL.O).

Asnjë nga kompanitë, duke përfshirë Truth Social të Donald Trump, konkurrentët e Twitter Gettr dhe Parler dhe siti video Rumble, nuk janë afruar afër arritjes dhe popullaritetit të platformave kryesore deri më tani.

Burimi: Reuters