Euro bie nën 99 cent pasi Rusia ndalon furnizimet me gaz në Evropë

Euro ra nën 99 cent për herë të parë në 20 vjet të hënën, pasi Rusia tha se do të mbyllte tubacionin kryesor të furnizimit me gaz në Evropë për një kohë të pacaktuar.

Monedha e përbashkët e BE-së po tregtohej rreth 0.9915 kundrejt dollarit deri në orën 13:00 me orën e Londrës (08:00 e mëngjesit ET), pasi u ngjit nga nivelet më të ulëta prej 0,9881 dollarësh, që u godit më herët gjatë ditës. Indeksi i dollarit, i cili mat monedhën e gjelbër kundrejt gjashtë monedhave kryesore, gjithashtu kapërceu nivelin e ri të dy dekadave pasi paundi britanik ra nga frika për furnizimin me energji dhe rritjen ekonomike evropiane.

Euro vs. U.S. dollar

Të premten, furnizuesi rus i energjisë Gazprom tha se nuk do të rifillojë furnizimin e tij me gaz natyror në Gjermani përmes tubacionit kryesor Nord Stream 1, duke fajësuar një turbinë që nuk funksionon. Njoftimi u bë disa orë pasi Grupi i Shtatë fuqive ekonomike ranë dakord për një plan për të zbatuar një kufi të çmimit të naftës ruse.

Çmimi i gazit në muajin e parë në qendrën holandeze TTF, një pikë referimi evropian për tregtimin e gazit natyror, ishte gati 30% më i lartë të hënën në mëngjes, duke arritur në 282.5 euro për megavat orë.

Ai vjen përpara një takimi të Bankës Qendrore Evropiane të enjten, kur ekonomistët presin që ajo të rrisë normën bazë të depozitave me 0.5 ose 0.75 pikë përqindjeje në sfondin e shqetësimit mbi aftësinë e Evropës për të përmbushur nevojat e saj për energji këtë dimër dhe potencialin për një goditje ndaj rritjes.

Ne presim që Rusia të respektojë kontratat që ka, por edhe nëse armatizimi i energjisë do të vazhdojë ose do të rritet në përgjigje të vendimeve tona, unë mendoj se Bashkimi Evropian është i gatshëm të reagojë”, Paolo Gentiloni, komisioneri i ekonomisë i BE-së, tha për CNBC gjatë fundjavës.

“Sigurisht, ne duhet të kursejmë energji, duhet të ndajmë energjinë, kemi një nivel të lartë të ruajtjes dhe nuk kemi frikë nga vendimet e Putinit.”

Janet Mui, kreu i analizës së tregut në firmën e menaxhimit të pasurisë në Mbretërinë e Bashkuar Brewin Dolphin, tha për “Squawk Box Europe” se perspektivat për tregjet evropiane po duken “me të vërtetë shumë të zymta” pasi realiteti fundoset në atë që Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të kufizojë furnizimin e saj me gaz në rajon.

“Investitorët do të jenë shumë të kujdesshëm duke shkuar përpara tani,” tha ajo. “Implikimi shumë i qartë është se asetet në euro do të jenë nën presion”.

Ana e kundërt, tha ajo, ishte se dollari do të ishte shumë më i fortë kundrejt euros dhe sterlinës.

Paundi britanik ra rreth 0.2% në seancën e mëparshme në 1.1488 kundrejt dollarit në orën 13:20 me orën e Londrës, pasi u njoftua se Liz Truss do të ishte kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar.

Truss tani duhet të llogarisë me një krizë në rritje të kostos së jetesës të nxitur nga rritja e faturave të energjisë.

Sterlina ra 4.5% kundrejt dollarit në gusht, muaji i tij më i keq që nga Brexit, dhe një analist parashikoi se do të “zhysë thellësi të reja” për shkak të pasigurisë politike dhe ekonomike, duke arritur potencialisht 1.05 dollarë deri në mes të vitit të ardhshëm.

Burimi: CNBC