Expo 2020 Dubai, shfaqja më e madhe botërore

Expo 2020 Dubai më në fund është hapur. I quajtur shfaqja më e madhe në botë, qyteti do të presë rreth 25 milionë vizitorë nga e gjithë bota për 182 ditë (1 Tetor 2021 – 31 Mars 2022). Tetë muaj pasi ishte planifikuar fillimisht, Expo 2020, Dubai është hapur për botën nën temën e saj “Lidhja e mendjeve, krijimi i së ardhmes”. Ajo shënon eventin më të madh global në këtë shkallë që do të mbahet që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19.

Një vitrinë e zgjidhjeve bashkëkohore

Expo 2020 Dubai është panairi i 35-të botëror gjatë 170 viteve të fundit. Ato janë krijuar për të shfaqur ide, shpikje dhe novacione që trajtojnë problemet e botës. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë tenorin me famë botërore Andrea Bocelli, kantautorja Ellie Goulding dhe fituesja e Çmimit Grammy Angelique Kidjo mes shumë të tjerëve.

192 vende po marrin pjesë në ngjarjen e cila do të vazhdojë për gjashtë muajt e ardhshëm. Tre nën-temat janë qëndrueshmëria, lëvizshmëria dhe mundësia. Shumë ngjarje do të transmetohen drejtpërdrejt në internet, por Expo 2020 ende zyrtarisht pret të tërheqë më shumë vizitorë sesa pritësi i mëparshëm Milano, pasi kufizimet e udhëtimit janë lehtësuar në nivel global.

Nënkomisarja e përgjithshme e Pavijonit të Spanjës, Carmen Bueno, tha se eventi ishte i rëndësishëm pasi është mbledhja e parë e vërtetë e këtij lloji që nga goditja e pandemisë globale. “Do të jetë një tubim fizik i njerëzve nga shumë pjesë të ndryshme. Ne jemi gati për të vizituar dhe jemi gati për të përjetuar dhe për të ndarë përvojat me të tjerët.

Si panairi i parë botëror që do të mbahet në Lindjen e Mesme, Azinë Jugore dhe rajonin e Afrikës, planet janë ambicioze. Shpresohet se do të sjellë bashkësinë globale për të trajtuar sfida të tilla si ndryshimi i klimës, konflikti dhe rritja ekonomike.

How to get to the stunning Expo 2020 Dubai Lake | Things To Do | Time Out  Dubai

Burimi: Euronews