Ferrari nënshkruan marrëveshje me firmën e teknologjisë Velas për të krijuar produkte digjitale

Ferrari (RACE.MI) ka nënshkruar një marrëveshje shumëvjeçare me firmën zvicerane të teknologjisë Velas Network për të krijuar përmbajtje digjitale për fansat e tij, tha të hënën prodhuesi i makinave sportive luksoze.

Nga sezoni i ardhshëm, Velas, një ofrues i produkteve dhe shërbimeve digjitale, do të bëhet partner i ekipit të garave të Ferrarit në Formula 1.

“Përveç kësaj, Velas do të jetë Sponsor i Serisë Ferrari Esports, serisë mono-marke në internet të “Prancing Horse” dhe i ekipit të Esports që do të garojë në Serinë F1 Esports, kampionati zyrtar digjital i konkurruar nga të gjitha skuadrat pjesëmarrëse në Kampionatin Botëror të FIA Formula 1″, tha Ferrari në një deklaratë.

Velas është një ofrues kryesor i teknologjisë blockchain dhe tokenëve jo të këmbyeshëm (NFT), asete kriptografike të ruajtura në një blockchain të cilat kanë një kod identifikimi që i bën ato unike dhe kanë fituar popullaritet si një mënyrë për të shitur artin digjital.

Burimi: Reuters