‘Formation’ i Beyonce u shpall videoklipi më i mirë muzikor i të gjitha kohërave

“Formation” i Beyonce është videoja muzikore më e mirë e të gjitha kohërave – sipas Rolling Stone.

“Formation” siguroi vendin numër 1 në një listë prej 100 videoklipesh të renditura nga revista. Videoja, e lëshuar në vitin 2016 dhe e drejtuar nga Melina Matsoukas, i shtyu mënjanë videot e tjera ikonike si “Billie Jean” të Michael Jackson, “Kiss” të Prince dhe “Romance e keqe” e Lady Gaga.

Videoja e ” Formation ” e Beyonce-s paraqiste disa pamje mahnitëse, përfshirë 39-vjeçaren e vendosur mbi një makinë policie që po fundoset në një New Orleans të rrënuar dhe një mur me fjalët “ndalo së na qëlluari” të lyer me llak.

Sipas drejtorit Matsoukas, Queen Bey donte që videoja të tregonte “ndikimin historik të skllavërisë në dashurinë e zezakëve dhe atë që i ka bërë familjes zezake”, siç shpjegoi ajo për The New Yorker në 2017.

“Doja të tregoja – këta janë njerëz të zinj. Ne triumfojmë, vuajmë, po mbytemi, na rrahin, vallëzojmë, hamë dhe jemi akoma këtu,” shtoi Matsoukas ndërsa diskutoi konceptin e videos “Formation”.

Beyoncé ulur në krye të një makine policie duke u fundosur në New Orleans si pjesë e videoklipit të “Formation”.
Policia me mjete të trazirave rreshtuar në “Formation” e Beyonce.

Sidoqoftë, kritikët nxituan ta kategorizojnë videon dhe Beyonce si “anti-polici”.

Beyonce mohoi akuzat në një intervistë me Elle duke pretenduar se kushdo që besonte me të vërtetë se ajo ishte “anti-polici” kishte gabuar.

“Unë jam një artiste dhe mendoj se arti më i fuqishëm zakonisht keqkuptohet,”-tha nëna e tre fëmijëve për Elle në prill 2016. “Por kushdo që e percepton mesazhin tim si anti-polici gabon plotësisht. Kam shumë admirim dhe respekt për oficerët dhe familjet e oficerëve që sakrifikojnë veten për të na mbajtur të sigurt.

Beyonce pastaj vazhdoi të shpjegojë saktësisht se cili ishte mesazhi i “Formation”.

“Por le të jemi të qartë: Unë jam kundër brutalitetit dhe padrejtësisë së policisë. Këto janë dy gjëra të ndara,” shpjegoi ajo.

Beyoncé është paraqitur në listë edhe dy herë të tjera – “Single Ladies” në numrin 12 dhe “Telephone”, një bashkëpunim me Lady Gaga, e vendosur në vendin e 66.

Burimi: Page Six