Horizon Workrooms, ja si do të punojmë tani në metaverse

Facebook prezantoi të enjten Horizon Workrooms, një mënyrë e re që punonjësit e zyrave të lidhen duke përdorur realitetin virtual.

Ideja është mjaft e thjeshtë: Në vend që të flisni me njerëzit në telefona me videocall, Facebook kaloi më shumë se dy vjet duke krijuar një mënyrë që deri në 16 persona, të përfaqësuar nga avatarë, të ulen së bashku rreth një tryeze virtuale konferencash. Mbështet deri në 50 persona nëse disa thjesht telefonojnë duke përdorur kamerë në internet.

Facebook thotë se ky është një hap i vogël por i rëndësishëm drejt ndërtimit të metaverse – një botë dixhitale ku njerëzit një ditë mund të takohen për të punuar dhe luajtur, parë në veprat e trillimeve si “Ready Player One” ose “Snow Crash”. Facebook ka bërë shumë zhurmë për metaverse kohët e fundit: Në korrik, ai krijoi një ekip ekzekutiv për të punuar në metaverse, dhe CEO Mark Zuckerberg ka thënë se do të fitojë para prej tij duke shitur mallra dixhitale. Ndërsa Horizon Workrooms është falas tani, është e lehtë të imagjinohet se bëhet një shërbim me pagesë për kompanitë ose shkollat.

Si janë dhomat e punës në Facebook në VR

Facebook Workrooms VR
Dhomat e punës në Facebook VR

“Unë provova Horizon Workrooms në një demonstrim me kreun e Labs të Realitetit të Facebook, Andrew Bosworth dhe drejtues të tjerë. Ndihej si një bazë unike mes thirrjeve video dhe uljes në një dhomë të vërtetë konferencash, dhe ndërsa Facebook nuk ka një strategji të vërtetë për ta nxjerrë këtë beta në treg akoma, ajo funksionoi mirë.”

“Për të filluar, unë instalova një aplikacion Workrooms në kompjuterin tim dhe instalova një version tjetër të tij në kufjet 299$ të Facebook, Oculus Quest 2. Hapa sallat e punës në kufje, krijova një avatar të plotë me flokët e mi bjondë, sytë blu dhe një këmishë dhe kravatë, pastaj hyra në një bisedë që ishte krijuar për konferencën tonë.

Unë papritmas u ula në një tryezë konferencash me anëtarët e tjerë të mediave dhe disa punonjës të Facebook. Ishte sikur sapo të kthehesha në qytet dhe të hyja në një ndërtesë zyre, përveçse, në vend të njerëzve të vërtetë, pashë versione vizatimore të të tyre.” – tha Todd Haselton, Redaktuesi i Produkteve të Teknologjisë për CNBC.

Facebook Workrooms VR
Dhomat e punës në Facebook VR

Për dallim nga shumë përvoja VR, ku avatarët kërcejnë pa lëvizje, sallat e punës të Facebook përfitojnë nga lëvizja e dorës dhe kokës. Kështu që ju mund të shihni lëvizjet e dorës së dikujt ndërsa ai flet, për shembull, gjë që e bëri atë të ndihej më shumë si të isha në një sallë konferencash sesa në një det me trupa të pajetë. Dhomat e punës lidhen gjithashtu me kompjuterin tuaj, kështu që unë kam qenë në gjendje të shoh desktopin tim të Windows që lundron para meje për të mbajtur shënime. Një veçori kalimi më lejoi të shikoja tastierën dhe mouse-n në tryezën time, madje edhe me kufjet e veshura.

“Pastaj, unë u ula si Drejtor i Përvojave të Punës në FRL të Facebook, Mike LeBeau, duke demonstruar se si dikush mund të paraqitet në dhomë, qoftë duke vizatuar në një tabelë dixhitale ose duke ndarë ekranin e tyre për ta parë të gjithë.”

Padyshim që më dukej se isha në një dhomë me njerëz të tjerë, në krahasim me të qenit në një video call. Kjo është e rëndësishme, veçanërisht nëse keni punëtorë (ose fëmijë) të cilët mund të fikin kamerat e tyre dhe të largohen gjatë një video call për punë ose shkollë. Unë mendoj se do të ishte e vështirë ose e pamundur të dalësh fshehurazi nga kjo pa e vënë re askush. Sa herë që lëvizni, avatari juaj lëviz.”- ka shtuar Todd.

“Ne kemi besuar se kjo është një pjesë e rëndësishme e së ardhmes së punës për një kohë të gjatë,” tha Andrew ‘Boz’ Bosworth, VP i Facebook Reality Labs gjatë takimit tonë. “Njerëzit duhet të jenë në gjendje të kenë ndjenjën e pranisë shumë larg njëri-tjetrit, jo vetëm për lojëra dhe argëtim, por për gjëra më serioze. Ne kemi arritur të bashkëpunojmë mirë si punonjës të informacionit gjatë pandemisë… kjo është e ndryshme. Nuk ndihet njësoj, nuk duket njësoj. Nuk mund ta bësh me telefonata me video.”

Facebook Workrooms VR
Dhomat e punës në Facebook VR

Produkti i lansuar të enjten është akoma një beta – edhe pse në dukje shumë i rafinuar – dhe me të vërtetë është bërë thjesht për t’u treguar njerëzve se përvoja të tilla mund të bëhen në VR. Kompania shpreson që adoptuesit e hershëm të luajnë me të, si ajo që shohin, dhe ndoshta të bindin të tjerët se kjo funksionon mirë.

Burimi: CNBC

Lexo dhe:

> Si mendon Microsoft se do të duket e ardhmja e takimeve hibride