Horoskopi ditor – 13 nëntor 2022

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Ndjekja e kuriozitetit tuaj për një temë të ndërlikuar aktualisht mund të jetë shpërblyese për ju, por mund të ndiheni të inatosur kur të tjerët duket se kërkojnë përgjigje më shpejt se sa ju jeni në gjendje t’u jepni atyre. Bëni një përpjekje për të vepruar nga një vend i sigurisë emocionale, ku do të jeni në gjendje të kuptoni se ata nuk e dinë shkallën e kërkesave të tyre. Sa më shumë që mund të dëshironi lavdinë e zgjidhjes së misterit vetë, pranoni se kur është koha e duhur për të kërkuar ndihmë nga dikush më me përvojë.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Konflikti për një çështje parash mund të rëndojë në një marrëdhënie të ngushtë. Me Merkurin e orientuar nga detajet në sektorin tuaj të partneritetit që flet për Marsin kokëfortë në zonën tuaj financiare, mund të ndiheni sikur duhet ta zgjidhni vetë një problem, sepse jeni i vetmi që e kupton urgjencën e tij. Për fat të mirë, ka të ngjarë të merrni informacionin që dëshironi nëse thjesht i kërkoni personit tjetër në një mënyrë të qetë dhe pa gjykim, kështu që mos humbisni kohë duke u ngecur në supozimet tuaja.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Mund të jetë rruga juaj ose autostrada sot, Binjakët! Edhe nëse e dini se shtyrja e njerëzve përreth nuk është vërtet të jetosh në përputhje me vlerat e tua, mund të jetë e vështirë t’i rezistosh – veçanërisht kur bëhet fjalë për punët e shtëpisë ose rutinat shtëpiake. Kjo është ndoshta një shenjë se diçka në një dinamikë ndërpersonale ka nevojë për rregullim, megjithëse mund të mos jetë ashtu siç mendoni ju. Ripërpunimi i kujdesshëm i përgjegjësive të përbashkëta në një mënyrë që ju jep më shumë kontroll mbi shqetësimet tuaja më jetike mund të lehtësojë tensionin.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Frenimet tuaja mund të dëmtojnë krijimtarinë tuaj për momentin – veçanërisht nëse një person i caktuar po ju zhgënjen. Me Merkurin e artikuluar në shtëpinë tuaj të 5-të ekspresive duke sfiduar Marsin e ndezur në Shtëpinë tuaj të 12-të të Nënndërgjegjes, mund të mos e keni njohur ende këtë zemërim. Në vend të kësaj, ju mund të pyesni veten pse po bëni diçka fare, nëse ata thjesht do ta shkatërrojnë atë disi. Kërkimi i një këshilltari të besuar për një bisedë të shpejtë transformuese mund t’ju ndihmojë të vendosni në perspektivë marrëdhënien e mundimshme.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Kërkimi i miqve për këshilla për një situatë në jetën tuaj shtëpiake mund t’ju zhgënjejë. Për shkak të Merkurit të shqetësuar në zonën tuaj të brendshme që shqetëson buldozerin Mars në sektorin tuaj shoqëror, përshtatja e vështirë e rekomandimeve të tyre mund të jetë e dukshme për ju menjëherë. Edhe pse njerëzit me të cilët po flisni mund të duan ta zgjidhin çështjen shpejt për të lehtësuar ankthet e tyre, ju jeni ai që duhet të jetoni me rezultatet përfundimtare. Mundohuni të kuptoni se kur t’i mendoni gjërat vetë është një qasje më e dobishme.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Ju mund të dini se çfarë duhet të bëjnë të tjerët tani, dhe ndoshta nuk do të hezitoni t’u tregoni atyre. Ndërsa Mërkuri verbal në zonën tuaj të komunikimit nxit Marsin agresiv në sektorin tuaj të autoritetit, ju madje mund të filloni të dukeni si një ngacmues! Nëse miqtë tuaj kanë guximin t’ju japin komente të tilla, merreni seriozisht. Ju jeni në gjendje të flisni nga një pjesë më e mirë e vetes, por ndoshta do të duhet disa përpjekje të menduara për të përcaktuar saktësisht se çfarë dëshironi të shprehni.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Përpjekja për të kuptuar një çështje parash, ndoshta një që përfshin ligje të ndërlikuara, mund të jetë zhgënjyese për ju tani. Thënë kështu, armiku juaj më i keq mund të jetë ndjenja juaj e pamjaftueshmërisë në këtë temë. Nuk ka asgjë të keqe me ju nëse nuk i dini ende të gjitha përgjigjet! Kërkimi i një figure autoriteti për ndihmë ka të ngjarë të rezultojë në një përgjigje më simpatike sesa do të prisnit. Ata madje mund të shohin mundësi që nuk do t’i kishit menduar vetë, kështu që përpiquni të merrni guximin për të arritur.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Dikush me të cilin ndani para ose pronë mund të jetë i etur për të bërë ndryshime në marrëveshjen tuaj aktuale. Megjithatë, ata nuk duhet të jenë në gjendje ta bëjnë këtë pa miratimin tuaj – dhe ju nuk duhet ta siguroni këtë derisa të keni çdo informacion të nevojshëm, pavarësisht se sa protestojnë. Kërkimi i bukur për atë që dëshironi mund t’ju ndihmojë të qetësoni gjërat. Nëse jeni në gjendje të argumentoni se mendimi i gjërave më në detaje mund t’u sjellë dobi atyre, aq më mirë!

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Ju mund të ndjeni presion për të lejuar që një marrëdhënie të ecë përpara më shpejt se sa ju duket rehat. Në mënyrë paradoksale, ndoshta do të ishit të hapur ndaj mundësisë nëse lidhja do të ishte më e thellë — ju mund të zmbrapseni kryesisht nga cektësia e perceptuar dhe jo nga shpejtësia. Duke treguar pak anën tuaj të prekshme emocionalisht, mund t’ju japë informacionin që ju nevojitet për të përcaktuar nëse doni apo jo të vazhdoni t’i forconi gjërat. Nëse ndiheni mirë me këtë person, nuk është turp të dini se çfarë dëshironi!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Përpjekjet tuaja për të përmirësuar shëndetin tuaj mund të provokojnë siklet me miqtë tuaj në këtë kohë. Ndoshta ata nuk e kuptojnë dietën tuaj të re ose programin e ushtrimeve, dhe dikush bën një koment kritik në lidhje me të. A do të thotë kjo që ju jeni më mirë të shmangni temën? Jo domosdoshmërisht! Mund të ketë një person në grup që duhet të dëgjojë atë që po thoni, edhe nëse nuk e pranojnë menjëherë. Lidhja më e ngushtë me ta mund të bëjë çdo zhgënjim që ju ka çuar në atë pikë që ia vlen telashet.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Një qëndrim konkurrues mund të pengojë përparimin tuaj profesional për momentin. Megjithëse përpjekja për të mposhtur dikë tjetër mund t’ju emocionojë, një përpjekje e tillë ka të ngjarë të vërehet nga të tjerët në një mënyrë negative. Njerëzit që po përpiqeni t’u bëni përshtypje janë ndoshta më të interesuar se sa me efikasitet mund t’i kryeni detyrat kryesore të punës suaj. Thjesht bëni punën tuaj me vëmendje, pa i kthyer gjërat në një garë apo luftë dhe ngadalë duhet të ndërtoni vullnetin e mirë që kërkoni.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Konflikti me familjen tuaj është i mundur. Ndërsa idetë tuaja mund të jenë të shkëlqyera, shtytja e tyre te të tjerët nuk është pothuajse kurrë një ide e mençur. Në vend të kësaj, filloni të kërkoni për një zgjidhje që do t’u lejonte të gjithë individëve të ndryshëm të përfshirë të kenë më shumë autonomi. Lidhja mbështetëse e bazuar në besimet e përbashkëta që ju po kërkoni, në fund të fundit mund të duhet të vijë nga një grup bashkëmoshatarësh dhe jo nga të afërmit tuaj. Cilado qoftë situata juaj përfundimtare, do t’ju duhet ta pranoni atë realitet në mënyrë që të ecni përpara.

Burimi: Tarot