Horoskopi ditor – 17 janar 2023

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Një seancë idesh ose një moment eureka mund t’ju japë një ide të shkëlqyer, por mosmendimi i gjërave do të çojë në probleme në linjë. Nuk do të ishte gjithashtu e mençur t’u tregoni të tjerëve për idenë tuaj të mrekullueshme dhe të gjithë potencialin që mund të shihni për të përpara se të keni përgatitur themelin e planit tuaj. Fillimisht kaloni pengesat në planin tuaj, më pas mund t’i lejoni të gjithë të tjerët të hyjnë në të.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Njerëz të tjerë që ju hipnotizojnë mund të fryjnë shpejt egon tuaj. Ndonëse mund të ndjeheni mirë të jeni të rrethuar nga njerëz që vazhdojnë të premtojnë se të gjitha idetë tuaja janë të shkëlqyera dhe të mrekullueshme, kjo nuk është veçanërisht e dobishme kur bëhet fjalë për marrjen e komenteve aktuale. Lavdërimi që vjen nga reputacioni juaj, në vend të punës suaj aktuale, nuk ka gjasa të jetë i dobishëm. Kur keni nevojë për udhëzim të vërtetë, por nuk merrni asgjë përtej mbështetjes së paqartë, merrni parasysh mundësinë e kërkimit diku tjetër për të marrë njohuri më domethënëse.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Vetë-sabotimi mund të jetë një problem për momentin. Ju mund të keni një aftësi ose talent në të cilin jeni mjaft të mirë, por kur vjen puna për ta përdorur atë në sytë e publikut ose për karrierën tuaj, mund ta gjeni veten duke u larguar nga mundësitë. A ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë për hapin tjetër, apo se do t’ju duhet të konkurroni me shumë njerëz? Sido që të jetë, mos e hiqni veten nga vrapimi përpara se të fillojë gara. Bëhuni nxitës i tifozëve tuaj!

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Kreativiteti vjen në të gjitha format dhe madhësitë! Një krijim unik për të cilin keni punuar ka të ngjarë të jetë përmbushur për ju, por kur përpiqeni t’ia tregoni dikujt tjetër që është i rëndësishëm për ju, ata mund të tallen ose të thonë se nuk e kuptojnë atë që shihni në të. Ndërsa kjo mund të jetë dekurajuese, këndvështrimi juaj është po aq i vlefshëm sa i tyre, dhe këndvështrimi juaj për veprat tuaja nuk duhet të ndryshojë. Mos lejoni që asnjë kundërshtues si ai të turbullojë diellin tuaj.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Një projekt personal mund të ketë probleme për të dalë nga terreni sot. Kjo është diçka që ka të ngjarë të jetë afër dhe e dashur për zemrën tuaj, dhe për shkak të kësaj, ju mund të mbështeteni në suksesin e saj. Fatkeqësisht, fati i keq ose fatkeqësitë e rastësishme ndërsa jeni duke punuar në të mund t’ju pengojnë dhe t’ju zhgënjejnë. Familja dhe miqtë gjithashtu mund t’ju ndërpresin punën ose t’ju shpërqendrojnë me komente të padobishme. Pavarësisht nga çdo pengesë, ambiciet tuaja krijuese mund ta kapërcejnë luftën.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Të flasësh për diçka është më e lehtë sesa ta zbatosh atë në praktikë. Ju mund të gjeni një ide të mrekullueshme me miqtë dhe të dashurit tuaj që bëhet më emocionuese sa më shumë të flisni për të. Megjithatë, kini kujdes nga tundimi për të nxituar dhe për të kapërcyer detajet kryesore – kjo ka të ngjarë të përfundojë në atë që ju duhet të filloni përsëri. Mos lejoni që telashet e fazës së planifikimit t’ju dekurajojnë plotësisht! Qëndroni me të dhe mbani mend se është në rregull të bëni kompromis nëse është e nevojshme.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Ndjenja më e sigurt në veten tuaj aktualisht mund t’ju çojë në ëndrra të mëdha. Ju keni parë se çfarë mund të bëni në të kaluarën, dhe madje mund të keni arritur diçka të mahnitshme – me fjalë të tjera, ju ende mund të kafshoni më shumë sesa mund të përtypni me projektin tuaj të ardhshëm. Pavarësisht se sa gati ndiheni për një sipërmarrje kaq të madhe, duhet të keni kujdes për kërkime të mundshme që nuk keni bërë ose informacione që ju mungojnë. Mos rrezikoni brezin tuaj fitues duke u përpjekur të kapërceni detajet.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Në qendër të vëmendjes mund të jetë mbi ju gjatë gjithë ditës në një mënyrë mjaft nervoze. Mund të zbuloni se të tjerët po ju kërkojnë përgjigje për një problem, ose një projekt krijues mund të hidhet në prehrin tuaj. Energjia nervore mund të rezultojë në nxitim apo edhe në kapërcim të plotë të hapave, por kjo vetëm do t’ju shkaktojë më shumë dhimbje koke. Ndoshta ju jeni tunduar të hiqni dorë krejtësisht. Merrni frymë thellë, ngadalësoni dhe kujtojini vetes se mund ta bëni këtë!

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Një pus i thellë krijimtarie brenda jush mund të flluskojë në çdo moment. Idetë kreative mund të bien mbi ju dhe përgjigja juaj instinktive ka të ngjarë të veprojë mbi to. Megjithatë, dikush tjetër mund t’ju bëjë të dyshoni në veten tuaj – edhe këshillat e tyre të qëllimshme mund t’ju largojnë nga rruga, nëse i lejoni ata të ndihmojnë. Kjo ka të ngjarë të jetë diçka që po e bëni për veten tuaj dhe ata mund të mos i kuptojnë detajet. Ju keni lejen kozmike për të qenë kapiteni juaj sot.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Njerëz të tjerë mund t’ju shtyjnë të vazhdoni me diçka që nuk është e drejtë për ju. Mund t’ju paraqitet një mundësi dhe ata përreth jush duan që ju ta shfrytëzoni atë, por ju mund të ndiheni në mëdyshje për të. Kur intuita juaj ju bën të kuptoni se diçka nuk duket si e përshtatshme, kushtojini vëmendje asaj. Pa marrë parasysh se sa njerëz po ju tërheqin, mos lejoni që ata të arrijnë tek ju. Në vend të kësaj, shikoni brenda dhe besoni zërit tuaj të brendshëm.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Figurat e autoritetit në jetën tuaj mund t’ju zhgënjejnë pa paralajmërim. Kjo mund të duket sikur prindërit ose shefat tuaj ju inkurajojnë të bëni diçka për ta. Edhe nëse bëni përpjekjen tuaj më të mirë, nëse nuk ju jepnin udhëzime të qarta, ajo që u prezantoni atyre mund të mos jetë ajo që ata donin. Më pas ata mund të kritikojnë rezultatet tuaja – apo edhe të gjithë stilin tuaj të punës. Është e vështirë të dëgjosh negativitet nga dikush të cilit i besoni, por mos e rrihni veten që i jepni më të mirën.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Ëndrrat e mëdha janë argëtuese, por tani mund t’ju duhet të ulni pritshmëritë tuaja. Një ngjarje ose projekt frymëzues mund t’ju ketë bërë të besoni se mund të krijoni diçka në shkallë të barabartë, por mund të mos e kuptoni planifikimin dhe punën që është bërë për të. Mos e nënvlerësoni atë që do t’ju duhet të bëni për ta bërë ëndrrën tuaj realitet – është në rregull ta zvogëloni atë pak në mënyrë që të jetë realisht e arritshme. Duhet të mësosh të ecësh përpara se të vraposh.

Burimi: Tarot