Horoskopi ditor – 18 janar 2022


Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Dëgjimi i ideve novatore nga miqtë ose njerëzit tuaj në mediat sociale mund t’ju frymëzojë të provoni një mënyrë të re për të fituar para sot. Edhe pse burimet tuaja mund të jenë në lidhje me diçka, ta lini veten menjëherë të fantazoni për t’u pasuruar shpejt është ndoshta një rrezik më i madh se çdo mundësi e veçantë që ju duket tërheqëse. Shumica e investimeve që ia vlen të ndiqen mund – dhe duhet – të mbijetojnë pak kohë të shpenzuar duke menduar për to përpara se të hidheni brenda, kështu që bëni kërkimin tuaj dhe bëni një plan.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Ju mund ta gjeni veten si personi që i lëkund gjërat në këtë moment, edhe nëse nuk e shihni kështu veten zakonisht. Kjo mund të zhgënjejë familjen ose të dashurit tuaj, megjithëse ju thjesht mund të reagoni kundër ndjenjës së mikromenaxhuar. Ju mund të respektoni vëmendjen ndaj detajeve, por jo kur nuk ka lidhje me mënyrën se si funksionojnë gjërat në botën reale. Në një situatë si kjo, qasja praktike për të cilën njihet shenja juaj mund të duket më revolucionare sesa mund të mendoni.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

T’u kushtoni vëmendje gjërave të fshehura mund t’ju ndihmojë të zgjidhni një problem të komplikuar sot – por aplikimi i këtij rregullimi mund të jetë më i lehtë sesa t’u shpjegoni të tjerëve se si e keni bërë atë. Ju ende mund t’ju duhet të mbroni disa sekrete. Edhe nëse nuk e bëni, vendosja e një ideje të hollësishme me fjalë mund të jetë sfiduese në mënyrën e vet. Mund të ndiheni keq nëse dikush ju ngacmon për informacione që thjesht nuk mund t’i ndani, por për sa kohë që puna përfundon, gjithçka duhet të dalë mirë.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Ju mund të keni supozuar gjithmonë se e dinit se si do ta trajtonit një situatë të veçantë të vështirë nëse do t’ju ndodhte. Dëgjimi nga një mik që e ka përjetuar në të vërtetë atë sfidë specifike mund ta bëjë atë papritur më pak teorike për ju. Ndërsa idetë tuaja hipotetike mund të kenë dhënë një përgjigje të rregullt, shikimi i shokut tuaj duke negociuar një realitet të turbullt mund t’ju tregojë se gjërat nuk janë aq të thjeshta. Ju mund të ndiheni keq për veten tuaj që e keni parë atë ndryshe në të kaluarën, por përqendrohuni në të qenit mbështetës në të ardhmen.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Jeta juaj profesionale mund të ketë qenë në lëvizje kohët e fundit, por ngjarjet e sotme mund të zbulojnë se marrëdhëniet tuaja personale nuk kanë arritur në rolin tuaj të ri në botë. Nëse bëhet e qartë se dikush afër jush po punon ende nga një këndvështrim i vjetëruar për ju, ai mund të ketë nevojë të korrigjohet. Gjatë çdo komunikimi delikat rreth kësaj, përpiquni të ndani çdo ndjenjë të ndjeshme në lidhje me metamorfozën tuaj nga çdo gjë që ata thonë! Ndryshimi nuk është i lehtë, dhe trajtimi i tij në një mënyrë dramatike thjesht e bën më të vështirë.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Jeta juaj intelektuale mund të jetë e zhurmshme sot, pasi mund të ndesheni me një libër ose faqe interneti të re që ju bën vërtet të mendoni. Megjithëse mund të jeni seriozisht të emocionuar, mund t’ju duhet të kaloni pak kohë vetëm për t’u siguruar që i kuptoni plotësisht detajet e idesë bazë përpara se të provoni t’ua shpjegoni atë të tjerëve. Rishikimi i tij në një mënyrë metodike mund t’ju ndihmojë gjithashtu të gjeni vrima në tregim, nëse ka të tilla. Besojini pasionit tuaj, por mos harroni të verifikoni faktet.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Një organizatë ose komunitet që ju intereson mund të kërkojë mbështetjen tuaj financiare sot. Ndërsa mund të jeni të vetëdijshëm se ata bëjnë punë të rëndësishme, mund t’ju duhet të balanconi dëshirën tuaj për t’i ndihmuar ata me kapacitetin e buxhetit tuaj. Sidoqoftë, jini në vëzhgim për një mënyrë jokonvencionale për të bashkëpunuar me ta! Edhe nëse nuk mund t’u jepni atyre saktësisht atë që kërkojnë, mund të ketë diçka tjetër që mund të kontribuoni – merrni parasysh të bëni një punë vullnetare ose të dhuroni materiale të tjera.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Dinamika e fuqisë në familjen tuaj mund të mos jetë ajo që prisni në këtë moment. Pavarësisht se sa logjika dhe faktet e përfshira favorizojnë anën tuaj, mund të duket se emocionet e dikujt tjetër kanë ndikim më të madh. Përpjekja për t’i bërë ata të ndjekin rregullat tuaja vetëm mund t’ju zhgënjejë, por pyetja e tyre drejtpërdrejt se si duan të jenë rregullat mund të çojë në një rezultat më interesant. Duke u dhënë atyre mundësinë për të shpjeguar strategjinë e tyre me zë të lartë, mund t’i provokojë ata ta rishikojnë atë.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Njerëzit përreth jush mund të kenë një numër të padurueshëm pyetjesh në lidhje me një dietë ose rutinë të re që po ndiqni këto ditë. Sigurisht, ju ndoshta nuk jeni të detyruar t’u tregoni atyre gjithçka që ata duan të dinë! Nga ana tjetër, pranimi se nuk e dini përgjigjen e disa pyetjeve mund t’ju ndihmojë. Ju mund të jeni të ngecur duke u përpjekur të sajoni justifikime të hollësishme për zgjedhjet tuaja, por nëse e vërteta është se ju thjesht po bëni atë që ju duket mirë, atëherë duhet ta zotëroni atë!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Qartësia financiare është në fakt e mundur në këtë kohë! Thënë kështu, nëse dikush afër jush bën një lutje emocionale për para, ju mund të tundoheni të hidhni planin tuaj të kujdesshëm dhe t’i dorëzoheni kërkesës së tyre. Para se të hapni portofolin tuaj, pyesni veten nëse paratë janë vërtet sfida më e madhe mes jush. Nëse ka një dinamikë të vendosur ku ju gjithmonë ia kaloni atyre, pa marrë parasysh çfarë, qëndrimi për veten tuaj mund të pastrojë ajrin dhe ta përmirësojë këtë marrëdhënie në të ardhmen.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Ndryshimet në shtëpi mund të jenë emocionuese për ju tani, por të tjerët mund të mos ndajnë pikëpamjen tuaj për situatën. Ju mund të keni nevojë të dëgjoni dikë tjetër që duket nevojtar ose emocional. Edhe nëse mendoni se ata nuk duhet të reagojnë ndaj gjërave në atë mënyrë, nuk mund të kontrolloni se si ndihen – plus, ata mund të kenë disa çështje të vlefshme që ju nuk i keni marrë parasysh. Gjetja e një mënyre për të adresuar të paktën disa nga ankesat e tyre mund të ndihmojë në shërimin e çdo tensioni në marrëdhënien tuaj me ta.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Përdorimi i fjalëve tuaja për të tronditur njerëzit mund të jetë vërtet joshëse për ju sot. Nëse absolutisht nuk mund të përmbaheni nga tregimi i një sekreti, të paktën sigurohuni që t’i keni të gjitha detajet para se ta tregoni atë! Kontrollimi i fakteve mund të zbulojë se keni keqkuptuar diçka gjatë rrugës, ndoshta sepse keqkuptimi juaj mbështeti atë që keni menduar tashmë. Do të ishte më mirë të ndani të gjithë të vërtetën, pavarësisht se sa dramatike mund të ishte historia që dëshironi të tregoni.

Burimi: Tarot