Horoskopi ditor – 22 gusht 2022

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Bërja e gjërave sipas mënyrës suaj mund të duket si një gjë e çuditshme. Ndërsa Dielli aktiv kalon në Shtëpinë tuaj të 6-të të Punës, mund të kërkoni të çrrënjosni çdo rutinë ose rrjedhë pune që duket joefikase. Figura e autoritetit që krijoi sistemin aktual mund të jetë më i zgjuar se sa ju i jepni atyre meritën, megjithëse – ose ndoshta ata po i përgjigjen shqetësimeve që nuk janë në radarin tuaj. Përpara se të bëni ndryshime drastike, hidhini një vështrim më të afërt se pse gjërat janë ashtu siç janë.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Hedhja e vetes në hobi tuaj mund të jetë veçanërisht e dobishme në këtë kohë. Me diellin miqësor që ndriçon shtëpinë tuaj të 5-të të lojës duke filluar nga sot, ka një mundësi për t’u përqëndruar në atë që ju bën të lumtur. Sidoqoftë, nuk duhet ta bëni vetëm. Ndoshta ka edhe një element social në pasionin tuaj që mund t’ju ndihmojë të takoni njerëz nga kultura të tjera – dhe ka të ngjarë të mësoni shumë prej tyre. Kini kujdes të dëgjoni, pasi ndjeshmëritë e tyre mund të ndryshojnë nga tuajat.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Mund të ndiheni të prirur për të bërë disa ndryshime në shtëpi. Një hap i parë i domosdoshëm, megjithatë, mund të jetë qartësimi i kufijve të asaj që është vërtet e juaja për t’i dhënë formë sipas vullnetit tuaj. Njohja e kufijve tuaj mund të jetë në të vërtetë një lehtësim për ju, pasi frymëzimi që merrni nga miqtë tuaj ose nga rrjetet sociale ndoshta po ju josh në një drejtim më ekstravagant sesa mund të strehojë portofoli juaj. Lëreni dikë tjetër të jetë batanija e lagur, edhe nëse një pjesë prej jush e di se ka të drejtë.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Një bisedë e madhe mund të pastrojë ajrin në një nga marrëdhëniet tuaja të ngushta sot. Ju mund të ndiheni sikur një dinamikë fuqie mes jush po bllokon diçka që dëshironi të bëni, por ndoshta personi tjetër nuk është plotësisht i vetëdijshëm se si ata ndikojnë tek ju. Megjithatë, përtej harresës së tyre, ata mund të kenë edhe disa frika që duhet të adresohen. Mos kini frikë të bëni pyetje të vështira – ka të ngjarë të merrni përgjigje produktive nëse trajtoni atë që po ndodh drejtpërdrejt.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Mendimet për një aventurë ekzotike mund të jenë veçanërisht të vështira për t’u lënë mënjanë për momentin. Ndërsa Dielli i sigurt kalon sot në Shtëpinë tuaj të Dytë të Burimeve, mund të jetë koha për të kuptuar se si mund ta përballoni realisht këtë. Drejtimi i një syri të kujdesshëm drejt rutinave që i merrni si të mirëqena mund të zbulojë disa mundësi për të ulur kostot. Ndryshimi i zakoneve tuaja është shpesh sfidues, kështu që qëndroni të motivuar duke ëndërruar të mëdha dhe duke mbajtur në mendje një objektiv të qartë kursimi.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Sot ka të bëjë me sjelljen e bukurisë suaj të brendshme në botën e jashtme. Me Diellin që tërheq vëmendjen që po kalon në shenjën tuaj sot, mund të jeni të interesuar të freskoni pamjen tuaj, ndoshta me një ndryshim për të cilin keni menduar prej kohësh. Edhe një ndryshim relativisht i vogël, si një model flokësh i ri, mund të pasqyrojë një rritje të thellë të brendshme që po zhvillohet nën radar. Mos e shtyni përtej asaj që ju duket e nevojshme vetëm për të marrë një reagim nga miqtë tuaj – një transformim i vogël shkon shumë!

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Tensioni emocional në një marrëdhënie të ngushtë mund t’ju rëndojë tani. A keni menduar se problemi mund të mos jetë plotësisht i bazuar në të tashmen? Ndoshta është një kohë e mirë për të parë se si edukimi juaj ju ka vendosur për këtë dinamikë. Ndërsa Dielli që derdh dritë hyn sot në shtëpinë tuaj të 12-të soditëse, ju jeni të pozicionuar mirë për të arritur njohuri domethënëse se pse jeni vërtet të mërzitur. Megjithëse rishikimi i disa përvojave të së kaluarës mund të jetë i pakëndshëm, mbani mend se ju tashmë i keni mbijetuar më të keqes prej tyre.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Sot mund t’ju mungojë durimi. Në një situatë ku rregullat duket se pengojnë kryerjen e punës suaj në mënyrë efektive, personi përgjegjës mund të jetë i panevojshëm mendjengushtë. Është gjithashtu e mundur që perspektiva juaj është tkurrur nga përballja me to për një kohë të gjatë. Biseda për gjërat me një mik të durueshëm mund t’ju ndihmojë të shihni opsionet që keni anashkaluar — ose thjesht të merrni një kontroll realiteti. Megjithëse jeta nuk është gjithmonë një garë popullariteti, mbani mend se ka vlerë të ndjekësh rrugët e vendosura ndonjëherë.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Të jesh vetvetja në maksimum mund të rezultojë në një hangover cenueshmërie. Ju mund të zbuloni diçka që ndihet paksa shumë personale sapo ta zbuloni. Ndërsa Dielli i fuqishëm hyn në shtëpinë tuaj të 10-të përgjegjëse duke filluar nga sot, mund t’ju duhet të rishikoni marrëdhënien tuaj me limite. Ndonëse nuk duhet domosdoshmërisht t’i nënshtroheni figurave të autoritetit që ju kanë ndikuar në të kaluarën, ndoshta duhet të siguroheni që po jetoni në përputhje me vlerat tuaja. Le të jetë ndërgjegjja juaj udhërrëfyes!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Tani është një kohë e mirë për të rregulluar bindjet tuaja për botën. Ju mund të keni tashmë një pamje të qartë se si idetë tuaja kanë formësuar identitetin tuaj – ose dikush i afërt mund t’jua tregojë atë. Nëse nuk ju pëlqen ajo që shihni, nuk jeni domosdoshmërisht të mbërthyer. Ndoshta ka vend për të mbajtur pjesët e rëndësishme të filozofisë suaj, duke hedhur poshtë pjesët që ju mbajnë prapa në një mënyrë shkatërruese. Vizualizoni llojin e personit që dëshironi të jeni dhe ndërtoni me kujdes nga atje.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Përgjegjësitë rutinë mund t’ju zhgënjejnë sot dhe nuk ju intereson kush e di këtë! Ndërsa ndjenjat tuaja të pakënaqësisë mund të jenë në një pikë krize, do të jeni më mirë nëse mund t’u drejtoheni të tjerëve të përfshirë me një vizion koherent të asaj që dëshironi në vend të situatës aktuale. Disa përgjegjësi të përbashkëta ndoshta duhet të ripunohen me kujdes, por është gjithashtu e mundur që njerëzit të kontribuojnë në mënyra që ju nuk i shihni. Tregoni ankesat tuaja, por kërkoni edhe pjesën tjetër të historisë.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Të mësosh se si të tjerët ju shohin mund të jetë ndriçuese sot. Mund të ndiheni sikur jeni nën mikroskopin e të njohurve dhe të njerëzve që njihni më nga afër. Sidoqoftë, nuk keni nevojë të bëni ndryshime drastike në përgjigje të çdo kritike që merrni, aq sa mund të tundoheni. Marrja në kontakt me ndjenjën tuaj të vetëvlerësimit mund t’ju ndihmojë të dalloni ankesat e vlefshme midis atyre që janë të pabaza. Edhe nëse jeni ende një punë në vazhdim, mbani mend se jeni gjithmonë një vepër arti!

Burimi: Tarot