Horoskopi ditor – 29 dhjetor 2022

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Ngjitja juaj në shkallët e karrierës mund të kërkojë pak manovrim të kujdesshëm. Mërkuri po ngadalësohet për t’u rrotulluar në mënyrë retrograde te Bricjapi dhe Shtëpia juaj e 10-të e Qëllimeve Profesionale, kështu që për javët e ardhshme, mund t’ju duhet të ripunoni projektet e mëparshme në mënyrë që të siguroheni që ato të jenë plotësisht në gjendje. Do të ishte e mençur të vendosni ide të reja mënjanë, pasi ato ka të ngjarë të shuhen përpara se të arrijnë ndonjë vijë të finishit. Në vend të kësaj, përqendrohuni në rregullimin e çdo pune të papërsosur që keni bërë tashmë.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Bota mund të duket pak më e vogël se zakonisht. Mërkuri mbyll kapelën e tij dhe godet butonin e “snooze” ndërsa fillon të kthehet prapa nëpër shtëpinë tuaj të shtrirë të 9-të. Normalisht, kur planeti lajmëtar viziton këtë sektor, ju mund të ndiheni të lirë dhe të lehtë – përkundrazi, retrogradi i tij këtu mund t’ju lërë në dukje të humbur nga dhoma që ju nevojitet për të lëvizur. Mos u ndjeni sikur duhet të qëndroni në vend dhe ta lini botën të përshtatet. Pasi gjërat të qetësohen, ju mund të hapni krahët dhe të fluturoni përsëri.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Është e rëndësishme të ecni lehtë kur shqetësohen njerëzit e tjerë. Sundimtari juaj Mërkuri sapo është kthyer në retrogradë në Shtëpinë tuaj të 8-të të Burimeve të Përbashkëta, që do të thotë se ka më shumë se gjasa të hasni (ose të filloni) argumente në lidhje me atë që i përket kujt. Nuk ka gjë të tillë si të jesh shumë i kujdesshëm për të bërë supozime, sepse shpejt mund të marrësh idenë e gabuar – veçanërisht kur bëhet fjalë për ndonjë obligacion financiar. Ajo që duket si një vendim i mençur buxhetor mund të përfundojë të jetë një investim shumë i dobët.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Marrëdhëniet tuaja më të rëndësishme mund të kërkojnë pak kujdes shtesë për të ardhmen e parashikueshme. Mërkuri po kthehet në retrogradë në sektorin tuaj të partneritetit për tre javët e ardhshme, duke e bërë gati të pamundur që të jeni në të njëjtën faqe me njerëzit me të cilët normalisht jeni plotësisht të pajtueshëm. Mos e humbni energjinë tuaj duke u përpjekur për të forcuar lidhjet tuaja, sepse ndoshta thjesht do të krijojë dhimbje në rritje. Kontratat janë më mirë gjithashtu të panënshkruara – ju duhet të merrni një ujdi më të mirë gjatë rrugës kur Merkuri të kthehet drejtpërdrejt.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Do të ishte e mençur t’i marrësh gjërat me butësi për momentin. Shtëpia juaj e 6-të e mirëqenies po pret Mercury Retrograde, i cili do të zgjasë për rreth tre javë. Gjatë kësaj periudhe, rraskapitja mund t’ju rrëmbejë në çdo moment. Jini të kujdesshëm për të grumbulluar gjithnjë e më shumë gjëra në pjatën tuaj, sepse edhe nëse gjërat duken të menaxhueshme, do të jetë në mënyrë eksponenciale më e vështirë të balanconi çdo detyrim të ri kur ai arrin. Lëvizni jetën me kujdes dhe merrni vetëm atë që duhet.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Edhe nëse normalisht i dini dëshirat tuaja si pjesa e pasme e dorës, kjo mund të mos jetë kështu për javët e ardhshme. Mërkuri po bie në një fazë të re retrograde, që ndodh në shtëpinë tuaj të 5-të të kënaqësisë, kështu që ndoshta do të ndiheni sikur gjërat që normalisht ju sjellin gëzim nuk kanë të njëjtin ndikim si zakonisht. Kjo nuk do të thotë që ekzistenca juaj duhet të jetë spartane, por dëshirat tuaja mund të kenë nevojë të qëndrojnë pak.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Gjërat mund të ndihen paksa në shtëpi. Shtëpia juaj e 4-të e shtëpisë dhe e familjes po pret Merkurin aktual Retrograd, që do të thotë se mund të filloni të shprehni mendime të ndryshme shpesh me zemërim me shokët e dhomës ose anëtarët e familjes shumë më tepër se zakonisht. Të ndryshosh diçka brenda katër mureve të tua nuk është një ide e mirë. Nëse jepni me qira, atëherë mos u tronditni nëse qiradhënësi juaj kupton më pak se zakonisht çdo gjë, nga ankesat për zhurmën e deri te çështjet e qirasë. Kjo do të fryjë përfundimisht, dhe derisa të ndodhë, ecni me kujdes.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Jeta është gati të marrë ritmin, por nëse po shkon apo jo në drejtimin e duhur është një çështje krejtësisht tjetër. Ndërsa Retrogradi i Mërkurit fillon në Shtëpinë tuaj të 3-të të Komunikimeve, bëhet jashtëzakonisht e lehtë të lëshoni topin kur bëhet fjalë për të mbajtur të gjitha fijet e jetës tuaj të thurura së bashku. Përpiquni të mbani një orar në mënyrë që të mos ndiheni sikur po kullotni macet, por kuptoni se gjërat mund të largohen pavarësisht përpjekjeve tuaja për të mbajtur fortesën.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Ruajtja e ndjenjës së përgjegjësisë kur bëhet fjalë për financat tuaja është thelbësore, Shigjetari. Shtëpia juaj e dytë e të ardhurave është mjedisi për Merkurin Retrograd, kështu që mund të ketë mjaft konfuzion rreth parave në javët në vijim. Mos i lini gjërat rastësisë! Vendosni një pikë për të shqyrtuar llogaritë tuaja me një krehër me dhëmbë të imët – nëse nuk e bëni, mund të humbisni disa tarifa të rëndësishme që do t’ju çojnë në një territor të pakëndshëm. Është më mirë të jesh i sigurt sesa të të vijë keq.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Era zhvendoset në mënyrë të paparashikueshme ndërsa Mërkuri kthehet në retrogradë në shenjën tuaj zakonisht të qëndrueshme, duke e bërë shumë të lehtë të thuash gjënë e gabuar para se të kuptoni se po e humbisni shenjën. Jini tepër vigjilentë për të menduar para se të flisni dhe kini kujdes kur bëni premtime që nuk jeni plotësisht të sigurt se mund t’i mbani. Për sa më shumë të jepeni, aq më shumë gabime mund të ndodhin.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Mos u tronditni nëse bota duket se është kthyer përmbys! Mërkuri, komunikuesi kozmik, kthehet në retrogradë sot në shtëpinë tuaj të 12-të të nënndërgjegjeshëm. Të gjitha llojet e ngjarjeve të turbullta janë në horizont! Mënyra më e mirë për të përdorur këtë tranzit do të ishte të përqendroheni në shëndetin tuaj mendor duke menduar për çdo zakon të vjetër që duhet të lihet në të kaluarën. Puna në këto duhet t’ju ndihmojë të ndiheni shumë më mirë në kohën kur Mërkuri të kthehet drejtpërdrejt në disa javë.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Të jesh në të njëjtën faqe si të gjithë të tjerët mund të ndihesh sikur të kërkosh një gjilpërë në një kashtë. Mërkuri do të flejë në Shtëpinë tuaj të 11-të të Grupeve Sociale, kështu që edhe nëse jeni një rrjetëzues i talentuar, ka të ngjarë të humbni gjuhën tuaj të argjendtë për momentin. Nëse ju duket se nuk mund të gjeni gjuhën e përbashkët, merrni parasysh të fluturoni vetëm për javët e ardhshme – ose, të paktën, jepini njerëzve hapësirën për t’u kthyer tek ju sipas kushteve të tyre.

Burimi: Tarot