Horoskopi mujor – Dhjetor 2021

Astrologjia me ritme të shpejta të dhjetorit mbyll temat kryesore të vitit 2021 dhe hap skenën për vitin 2022. Gjërat nisin me një zhurmë në datën 4 me një eklips diellor total në Shigjetar, i cili është eklipsi i fundit në shenjën e shigjetarit deri në vitin 2029. Ky muaj hënor ka të bëjë me zgjedhjen e rritjes mbi stagnimin. Koha për të qenë të guximshëm. Më pas në datën 13, Mërkuri hyn në Bricjap dhe Marsi në Shigjetar. Mërkuri në Bricjap është ndërtuesi i botës, ndërsa Marsi në Shigjetar është filozofi i lirë, i motivuar nga e vërteta. Pas një viti ku çdo hap përpara kërkonte tre hapa mbrapa, momenti më në fund po ndërtohet.

Pastaj – mos u trembni, por – Afërdita shkon retrogradë në Bricjap nga data 18 deri në 29 janar. Marrëdhëniet e të gjitha llojeve kanë nevojë për një themel të fortë dhe ky tranzit na frymëzon të shikojmë nga brenda, në mënyrë që të mund të heqim obsesionet, zakonet vetë-shkatërruese dhe perspektivat e vjetruara që na pengojnë nga dashuria që meritojmë. Hëna e plotë në Binjakët në datën 19 na largon shkurtimisht mendjen nga gjërat e rënda, kështu që shënojeni atë datë për një përzierje dhe gëzim të bukur pushimesh.

Sezoni i Bricjapit fillon në datën 21, duke theksuar më tej angazhimin, jetëgjatësinë dhe stabilitetin në të gjitha pjesët e jetës sonë. Por në datën 24, kemi finalen e përplasjes së vazhdueshme midis Saturnit të qëndrueshëm dhe Uranit përçarës, i cili ka sjellë tronditje si në nivelin personal ashtu edhe në atë shoqëror gjatë gjithë vitit, duke na kujtuar se asgjë nuk është kurrë e sigurt. E vetmja gjë që është e sigurt është se bisedat rreth tryezës së darkës për Krishtlindje nuk do të jenë të mërzitshme.

Më në fund, në datën 29, ditët e lumtura janë sërish këtu, ndërsa Jupiteri hyn në Peshqit e ëmbël dhe ëndërrimtarë. Një shenjë se megjithëse jemi ende në fund të tij, viti 2022, të paktën, sjell shumë më tepër shpresë, optimizëm dhe liri.


Dashi (21 Mars – 20 Prill)

Dhjetori është për të studiuar, ëndërruar dhe fluturuar, Dash, edhe nëse i bëni të gjitha nga komoditeti i divanit tuaj. Në fakt, janë planet tuaja afatgjata që ju mbajnë në këmbë ndërsa përballeni me stresin e pushimeve. Eklipsi diellor në datën 4 sjell lajme të mëdha për shkollën për ju ose fëmijën tuaj, duke i dhënë fund një periudhe të gjatë beteje në këtë fushë për familjen tuaj. Paratë e bursës janë miratuar dhe duket se, pavarësisht nga shanset, gjithçka do të funksionojë. Sapo Marsi të hyjë në sektorin tuaj të udhëtimit në datën 13, dëshira për të udhëtuar merr timonin. Nëse nuk mund të kënaqeni në një udhëtim jashtë vendit, merrni një natë për të dalë në restorantin e mrekullueshëm të sushit dhe pretendoni se jeni në Japoni.

Horoskopi i dashurisë: Afërdita shkon retrogradë në sektorin tuaj të karrierës në datën 18, gjë që mund të sjellë ndërrime në punë si për ju ashtu edhe për partnerin tuaj. Njëri prej jush po merr më shumë përgjegjësi në zyrë që do të thotë se tjetri duhet të marrë detyra shtesë në shtëpi. Ky nuk është një negocim i thjeshtë dhe do të kërkojë biseda të vazhdueshme gjatë pjesës tjetër të dimrit.

Horoskopi i parave: Me planetët që mblidhen te Bricjapi dhe sektori i karrierës suaj gjatë gjithë muajit, jeni gati të merrni më shumë mundësi lidershipi në punë. Por përplasja përfundimtare e Saturnit me Uranin në datën 24 mund të bëjë që konkurrenca me kolegët të dalë jashtë kontrollit me përfundimin e vitit. Siç thotë shprehja, mbajini sytë në letrën tuaj.

Demi (21 Prill – 21 Maj)

Dhjetori fillon me ju që ende jeni duke u lëkundur nga eklipsi hënor në shenjën tuaj më 19 nëntor, i cili solli një lëkundje të madhe në të gjithë ndjenjën tuaj të vetvetes. Fatmirësisht, eklipsi diellor në datën 4 është më pak personal. Në vend të kësaj, ju dhe partneri juaj i biznesit më në fund po konsolidoni financat tuaja! Pastaj, planeti juaj në pushtet Venusi shkon retrogradë në datën 19 në sektorin tuaj të udhëtimit dhe ju nuk mund të luftoni dëshirën për të planifikuar një udhëtim të madh. Ky nuk është thjesht një fluturim i fantazisë, është diçka integrale për vetë identitetin tuaj. Po sikur të mund të shkoni plotësisht në distancë me punën dhe të shihni më shumë botën?

Horoskopi i dashurisë: Marsi kalon në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta në datën 13, duke e bërë të pamundur një bisedë që ka të bëjë vetëm me “unë”. Ka të bëjë gjithmonë me “ne”. Partneri juaj po e kalon këtë dhe megjithëse ju dëshironi të ndihmoni, bisedat e vazhdueshme negative janë rraskapitëse.

Horoskopi i parave: Pas eklipsit diellor në datën 4, ju jeni të frymëzuar të planifikoni të shpëtoni nga borxhi. Pavarësisht nëse trajtoni njëherë e përgjithmonë kreditë tuaja studentore ose thjesht shlyeni më në fund biletat e parkimit, hapi i parë është të kaloni nga një mentalitet i mungesës në atë të bollëkut. Nga hëna e plotë në Binjakët më 19, ju po ndiheni më shumë në kontroll të rrjedhës suaj të parave.

Binjakët (22 Maj – 21 Qershor)

Prishjet dhe përparimet e marrëdhënieve vijnë me eklipsin diellor në datën 4, duke mbyllur një kapitull të vështirë në jetën tuaj të dashurisë. Megjithatë, ky fund ju rifreskon. Ju jeni duke bërë takime dhe duke takuar njerëz kudo që shkoni. Lidhja është e lehtë kur e dini se çfarë dëshironi! Më pas, më 13, Mërkuri hyn në sektorin e burimeve tuaja të përbashkëta, duke sjellë shumë stres për borxhet dhe kreditë, veçanërisht kur kaloni pjesën më të madhe të muajit thellë në blerjet e festave. Çfarë mund të shkurtohet nga buxheti? Megjithatë, përpiquni të mos jeni shumë të ashpër me veten – hëna e plotë në shenjën tuaj më 19 (e para në vitet që nuk është eklipsuar) vë në qendër të vëmendjes ju dhe rritjen tuaj personale.

Horoskopi i dashurisë: Eklipsi diellor në datën 4 i jep fund një lidhjeje që ju ka rrëzuar prej shumë kohësh. Ky është një pushim i pastër emocional, por jo fizik.

Horoskopi i parave: Me Afërditën duke shkuar retrogradë në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta më 18, ka shumë për të punuar në lidhje me borxhet, taksat dhe faturat gjatë muajve të ardhshëm. Ju e keni shmangur atë mbledhjen e kartës së kreditit për vite tani, por çfarë nëse më në fund filloni ta paguani atë? Hapi i parë është të pranoni se keni një problem.

Gaforrja (22 Qershor – 22 Korrik)

Gjatë viteve të fundit, ju keni qenë në një udhëtim të pamëshirshëm me shëndetin, fitnesin dhe mirëmbajtjen tuaj të përditshme, dhe eklipsi diellor në datën 4 e mbyll atë kapitull. Një makth administrativ ose frikë shëndetësore me ju ose me kafshën tuaj mund të shfaqet në këtë kohë, kështu që qëndroni të hidratuar dhe lini orarin tuaj të hapur për të trajtuar të gjitha detajet e nevojshme. Pjesa e mesme e muajit ju gjen në një bisedë të vazhdueshme me partnerin ose shokun/shoqen e ngushtë për planet e pushimeve. Ju dëshironi që dikush tjetër të merret me gjithçka për ju, por ju takon juve të zgjidhni detajet. Lërini kohë edhe vetes sepse hëna e plotë te Binjakët në datën 19 bie në sektorin tuaj të pavetëdijshëm, duke ju detyruar t’i jepni përparësi pushimit.

Horoskopi i dashurisë: A e ka humbur marrëdhënia juaj pasionin e saj në kërkim të stabilitetit? Psikoterapistja jonë e preferuar belge Esther Perel shkruan në Mating in Captivity se “dashuria nga vetë natyra e saj është e paqëndrueshme”. Pra, çfarë po ju mban të mbyllur? Me Afërditën që shkon retrogradë në sektorin tuaj të partneritetit në datën 18, të gjitha llojet e dinamikave të fuqisë dhe shqetësimeve të intimitetit janë në dispozicion për rishikim. Gjërat që më parë ishin fshirë nën qilim nuk mund të injorohen më.

Horoskopi i parave: Tranzitimi i Jupiterit përmes sektorit tuaj të burimeve të përbashkëta ju ka ndihmuar të gjeni mbështetje dhe bujari shtesë këtë vit. Vazhdimi i sigurimit shëndetësor të partnerit tuaj ju çliron shumë ngarkesa financiare, por si mund të vazhdoni të konsolidoheni kur “fati” nuk është domosdoshmërisht në anën tuaj?

Luani (23 Korrik – 23 Gusht)

Eklipsi diellor në Shigjetar në datën 4 sjell një kapitull të vështirë në jetën tuaj të romantike, praktikën krijuese ose marrëdhënien me fëmijët tuaj. Së bashku me zhvendosjen e Marsit në shenjën e shigjetarit në datën 13, ju po ndiheni energjikë këtë muaj për t’u rikthyer atje ose të paktën, për të gjetur sërish kohë për hobi. Pastaj, zhvendosja e diellit në Bricjap në datën 21 ju vë në fillimin tuaj vjetor të mirëqenies. Jeni duke marrë vitaminat tuaja dhe në njëfarë mënyre po abstenoni nga pirja gjatë çdo feste. Kur ecni fort, ecni fort. Si mund të sillni më shumë moderim për ta bërë këtë rutinë të qëndrueshme?

Horoskopi i dashurisë: Eklipsi diellor në datën 4 ju bën të vetëdijshëm saktësisht se çfarë nuk dëshironi nga një i dashur. Duke qenë se Jupiteri e ka kaluar gjithë këtë vit në sektorin tuaj të partneritetit, ka pasur kaq shumë mundësi për dashuri, por asnjëra prej tyre nuk është ndjerë mirë. Megjithatë, uria për lidhje mbetet. Pas një viti plot “jo” të shpenzuar për të përcaktuar kufijtë tuaj, çfarë ju bën të dëshironi të thoni “po”?

Horoskopi i parave: Jupiteri hyn në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta në datën 29 duke sjellë një përfitim për investimet tuaja të përbashkëta. Tani është koha për të aplikuar për grante, për të marrë një shans për kredi dhe për të lidhur marrëveshje biznesi. Për sa kohë që merrni kohë për të përpunuar me kujdes detajet, mund të jeni të sigurt se po zgjidhni pazaret e duhura.

Virgjëresha (24 Gusht – 22 Shtator)

Eklipsi diellor në datën 4 përfundon një kapitull të trazuar në shtëpinë tuaj dhe jetën familjare. Pavarësisht nëse është një debat i hapur me nënën ose pronarin tuaj, ju të paktën e dini se ku qëndroni. Më pas, Marsi kalon te Shigjetari në datën 13, duke ju dhënë energji për të bërë përmirësime në shtëpi. Më në fund po mblidhni pjesët pas vitesh të tëra që u shkatërruan. Mërkuri në Bricjap nga data 15 e mban mendjen te fëmijët tuaj gjatë gjithë sezonit të festave. Gjuha juaj e dashurisë nuk është vetëm akte shërbimi, është gjithashtu vëmendje ndaj detajeve. Dhënia e dhuratave të menduara për të vegjlit tuaj sjell kaq shumë gëzim.

Horoskopi i dashurisë: Afërdita shkon retrogradë në sektorin tuaj të romancës më 18, duke ju dhënë një mundësi të zgjatur (deri në fund të janarit) për të rishikuar dashuritë e humbura. Rishikimi i të gjitha atyre takimeve të këqija dhe marrëdhënieve të çrregullta nuk sjell vetëm një të qeshur, por ju hap për të njohur marrëdhëniet tuaja të fshehura dhe çështjet e intimitetit.

Horoskopi i parave: Hëna e Plotë te Binjakët në datën 19 sjell një nxitje të pakomplikuar në karrierën tuaj. Më në fund, po merrni një njohje të pastër që nuk ju lë të dërrmuar, të frustruar apo të pakënaqur. Venusi retrogradë sjell gjithashtu probleme të mjaftueshmërisë për ju. Si mund t’i trajtoni këto ndjenja pa i lënë ato t’ju konsumojnë?

Peshorja (23 Shtator – 23 Tetor)

Ndryshimet tektonike po ndodhin në shtëpinë tuaj dhe në jetën familjare prej vitesh. Ju mund të mos i vini re këto ndryshime dita-ditës, por mendoni përsëri se ku jetonit dhe si kishit marrëdhënie në vitin 2008 – a nuk keni bërë një rrugë të gjatë? Planeti juaj sundues Venusi shkon retrogradë në Bricjap në datën 18, duke ju kërkuar të rishikoni jo vetëm muajt e fundit të marrëdhënieve tuaja, por edhe dekadën e fundit të themeleve që keni ndërtuar. Si ka formësuar hapësira juaj e jetesës dinamikën e marrëdhënies suaj dhe ndjenjën tuaj të identitetit? Megjithëse ka shumë gjëra familjare për të bërë këtë sezon festash, sigurohuni që të merrni shumë kohë private për të reflektuar. Përgjigjet që kërkoni duhet të mbeten sekrete për momentin.

Horoskopi i dashurisë: Megjithëse partneritetet tuaja janë të qëndrueshme, eklipsi diellor në datën 4 mund të sjellë një tronditje në grupin tuaj të miqve. Dikush që vazhdimisht ju zhgënjen duhet të largohet.

Horoskopi i parave: Përplasja e fundit e Saturnit dhe Uranit në datën 24 mbyll një kapitull provues për pavarësinë tuaj financiare. Pavarësisht nëse keni ndërtuar biznesin tuaj, keni punuar si i pavarur ose thjesht keni marrë më shumë projekte personale në punë, jeni ndjerë të mbytur në mënyrë krijuese në rrugën për të ecur përpara. Tani që po përballeni me pengesat e fundit të mëdha, si mund të siguroheni që puna juaj të përputhet me integritetin tuaj në vazhdim?

Akrepi (24 Tetor – 22 Nëntor)

Identiteti dhe fluksi i parave janë shqetësimet tuaja kryesore këtë muaj pasi planeti juaj sundues Marsi përfundon kohën e tij në shenjën tuaj përpara se të kaloni në Shigjetar më 13. Mënyra se si mund të avokoni më mirë për veten tuaj është gjëja më e rëndësishme për t’u menduar gjatë rishikimit të vitit 2021 dhe përgatitjes për vitin 2022. Me marrëdhëniet tuaja në fluks pas eklipsit hënor të muajit të kaluar, mund të ndiheni kaotik ose të humbur në det duke shkuar drejt pushimeve. Në vend që të nxitoni në një marrëdhënie të keqe ose të ktheheni në një marrëdhënie të keqe, mendoni se si mund të doni më mirë veten tuaj.

Horoskopi i dashurisë: Retrogradi i Venusit fillon në datën 18 në sektorin tuaj të komunikimit. Gjatë dy muajve të ardhshëm, misioni juaj është të komunikoni nevojat tuaja më qartë. Jo vetëm për partnerin tuaj, por për të dashuruarit e të gjitha llojeve dhe miqtë e ngushtë. Çfarë problemesh u jepni prioritet me shpresën për të ruajtur paqen? Ndonjëherë ajo që është e dhimbshme për të nxjerrë në sipërfaqe është ajo që duhet thënë më së shumti.

Horoskopi i parave: Mes eklipsit diellor në datën 4 dhe Marsit që hyn te Shigjetari më 13, pjesa më e madhe e këtij muaji është e përqendruar te financat tuaja personale. Ju po ndjeni mungesë burimesh, por jeni gjithashtu të energjizuar për të rregulluar disa nga çështjet tuaja më të thella të parave. Hëna e plotë te Binjakët në datën 19 ndriçon disa shtigje të qarta për t’ju nxjerrë nga një vrimë financiare. Merrni mbështetjen kur ju ofrohet.

Shigjetari (23 Nëntor – 21 Dhjetor)

Që nga dhjetori 2020, planeti juaj sundues Jupiteri ka udhëtuar nëpër shtëpinë tuaj të tretë të mjedisit dhe komunikimit lokal. Ky tranzit ka zgjeruar marrëdhëniet tuaja me fqinjët dhe familjen e gjerë, duke përmirësuar aftësitë tuaja teknike dhe duke pasuruar praktikat tuaja krijuese. Mes mësimit të Photoshop-it, zotërimit të recetave të reja dhe krijimit të lidhjeve familjare përmes një bisede në grup me të gjithë kushërinjtë tuaj, ka kaq shumë gjëra që bëni tani, të cilat ndiheshin të pamundura vitin e kaluar. Në datën 29, Jupiteri kalon te Peshqit, duke sjellë për ju një epokë të zgjerimit të shtëpisë. Hapësira që kërkoni – qoftë kjo një strofull bosh apo një apartament pa shokë dhome – është në horizont.

Horoskopi i dashurisë: Eklipsi diellor në datën 4 ka të bëjë me zgjedhjen e vetvetes. Kjo është të zgjedhësh veten mbi punën, familjen dhe po, madje edhe atë marrëdhënie të lulëzuar. Ju keni mësuar shumë gjatë viteve të fundit për atë që ju nevojitet nga partneriteti, por është dashuria për veten tuaj ajo që është gjallëruar. Hëna e plotë në datën 19 është për të festuar veten dhe të gjithë të dashurit tuaj.

Horoskopi i parave: Afërdita shkon retrograde në datën 18 në sektorin tuaj të parave, që do të thotë se deri në fund të janarit, paratë tuaja janë gati për rishikim, rikthim dhe rifinancim. Ky është një tranzit që ka ndodhur për herë të fundit në dhjetor 2013 – janar 2014. Çfarë gabimesh parash keni bërë atëherë dhe si mund të shmangni përsëritjen e tyre tani?

Bricjapi (22 Dhjetor – 20 Janar)

Ju jeni personazhi kryesor i dhjetorit, Bricjap. Mund të vraposh, por është e pamundur të fshihesh. Planeti i dashurisë Venusi e kalon të gjithë muajin në shenjën tuaj dhe shkon në retrogradë në datën 18 – përgatituni të rishikoni pamjen, personalitetin dhe të gjithë atmosferën tuaj gjatë gjashtë javëve të ardhshme. Megjithëse kjo nuk është koha që do t’ju këshillonim të bënit një ndryshim të përhershëm në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve, veshjet tuaja, mund të jetë argëtuese të nxirrni një nga fustanet tuaja të lezetshme të kolegjit nga thellësia e dollapit tuaj për ta veshur në një festë pushimi. Kush do të thotë se ajo që ka funksionuar në të kaluarën nuk do të funksionojë më tani?

Horoskopi i dashurisë: Eklipsi diellor në datën 4 bie në sektorin tuaj të pavetëdijshëm dhe mund të çojë në një përplasje me partnerin tuaj. Nëse keni qenë të fshehtë ose ai ju ka mbajtur të fshehta, është koha për të nxjerrë të gjitha inatet në tavolinë. Pas transmetimit të ankesave tuaja, hëna e plotë në datën 19 ju kthen të dy në punën dhe rutinën tuaj të zakonshme ekipore.

Horoskopi i parave: Saturni bën përplasjen e fundit me Uranin në datën 24, duke i dhënë fund një periudhe të trazuar për financat tuaja. Edhe nëse kjo do të thotë të hiqni dorë nga ëndrrat tuaja të pavarura ose të vendosni biznesin tuaj në pritje, ka diçka ngushëlluese për kthimin në stabilitet.

Ujori (21 Janar – 18 Shkurt)

Ky vit ju ka lënë të ndiheni si një ushtri e vetme. Eklipsi diellor në datën 4 i jep fund një kapitulli të ndjenjës së izolimit shoqëror, pasi pranoni që disa marrëdhënie duhet të prishen për të ushqyer ato që ju sjellin gëzim. Jupiteri ka qenë në shenjën tuaj që nga dhjetori i vitit 2020 dhe ndërsa kalon muajin e tij të fundit duke rritur energjinë dhe vitalitetin tuaj, ju jeni në gjendje të fitoni një perspektivë se sa jeni rritur që nga kjo periudhë e vitit të kaluar. Ndërsa planeti i zgjerimit zhvendoset në Peshqit në datën 29, ju jeni gati të filloni të korrni përfitimet e gjithë asaj rritjeje personale.

Horoskopi i dashurisë: Afërdita e fillon retrogradën e saj në sektorin tuaj të pavetëdijshëm në datën 18, duke e bërë këtë një muaj të mirë për të hyrë brenda dhe për t’u tërhequr nga loja e takimeve. Nëse jeni tashmë partner, mund të keni dëshirë të darkoni ose të shkoni vetëm në kinema dhe të bëni vetë blerjet për pushime. Pranimi i frikës suaj dhe forcimi i marrëdhënies me veten vetëm e bën partneritetin tuaj më të mirë.

Horoskopi i parave: Jupiteri – planeti i fatit dhe i kohëve të mira – hyn në sektorin tuaj të parave më 29, duke sjellë një epokë të re për financat tuaja në vitin 2022. Ju keni një pamje paraprake të këtij zgjerimi të aktiveve nga maj deri në korrik të këtij viti. Kjo rritje e papritur mund të duket dërrmuese, por mos hezitoni të numëroni bekimet tuaja ndërsa ato fillojnë të vijnë.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Le të jemi të vërtetë, Peshqit, 2021 nuk ishte saktësisht viti juaj më i mirë. Me Saturnin dhe planetin tuaj në pushtet Jupiter që zënë hapësirë në sektorin tuaj të pavetëdijshëm, ju keni kaluar më shumë kohë vetëm këtë vit sesa keni kaluar edhe në thellësinë e bllokimit të hershëm në vitin 2020. Dhjetori ju sheh më në fund të dilni për ajër. Dhe megjithëse është një lehtësim të dalësh nga hijet, mund të humbasësh vetminë pasi të jetë larguar. Hëna e plotë në Binjakët në datën 19 shërben si një nisje e butë për epokën tuaj të re. Jeni duke organizuar një festë me miqtë dhe familjen tuaj më të ngushtë, duke u qetësuar duke i lënë të tjerët të kthehen në hapësirën tuaj. Në kohën kur Jupiteri hyn në shenjën tuaj në datën 29, gjërat po ecin me shpejtësi të plotë përpara. 2022 është koha juaj e fuqisë.

Horoskopi i dashurisë: Chatty Mercury lundron në sektorin tuaj social në datën 13, duke ju bërë më të emocionuar për të qarkulluar në festat e këtij viti. Pavarësisht nëse jeni beqarë apo partnerë, jeni flirtues, drithërues dhe krijoni shumë lidhje. Ju jeni gjithashtu një mblesërues i shkëlqyer këtë muaj, kështu që filloni të ndani ndjesitë për të gjithë miqtë tuaj beqarë.

Horoskopi i parave: Eklipsi diellor në datën 4 sjell informacion përfundimtar për hapat e ardhshëm në karrierën tuaj.

Burimi: Pure Wow