OBSH: Omicron i gjetur në 23 vende të botës

Jakub Porzycki | NurPhoto | Getty Images

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të mërkurën se 23 vende në të gjithë botën kanë raportuar raste të variantit omikron, i cili ka pësuar shumë mutacion.

Të paktën 23 vende të pesë nga gjashtë rajoneve të OBSH-së kanë raportuar tani raste të omicron dhe ne presim që ky numër të rritet”, u tha gazetarëve drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një përditësimi të mërkurën në Gjenevë.

“OBSH e merr këtë zhvillim jashtëzakonisht seriozisht dhe kështu duhet të bëjë çdo vend. Por kjo nuk duhet të na habisë”, vazhdoi Tedros. “Kjo është ajo që bëjnë viruset. Dhe kjo është ajo që ky virus do të vazhdojë të bëjë, për sa kohë që ne e lejojmë atë të vazhdojë të përhapet.”

Numri i ri vjen një ditë pasi këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë Dr. Anthony Fauci tha se 226 raste të variantit janë zbuluar në 20 vende. Zyrtarët nuk kanë konfirmuar ende një rast në SHBA.

Varianti, i cili iu raportua OBSH-së nga Afrika e Jugut një javë më parë, ka më shumë se 30 mutacione vetëm në proteinën spike. Disa nga mutacionet shoqërohen me një ulje të mbrojtjes së antitrupave dhe transmetim më të lartë, sipas OBSH-së.

Tedros tha se ka ende më shumë për të mësuar rreth efektit të variantit të ri në transmetim, ashpërsinë e sëmundjes dhe efektivitetin e testeve, terapive dhe vaksinave. Disa grupe këshillimore të OBSH-së janë takuar për të “vlerësuar provat në zhvillim dhe për t’i dhënë përparësi studimeve të nevojshme për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve,” tha ai.

Ai shtoi se varianti delta ende përbën pothuajse të gjitha rastet globalisht. Tedros tha se përdorimi i mjeteve në dispozicion për të parandaluar transmetimin e delta do të ndalojë gjithashtu transmetimin e omicron.

Nëse vendet dhe individët nuk bëjnë atë që duhet të bëjnë për të ndaluar transmetimin e deltës, ata nuk do ta ndalojnë as omicron,” tha Tedros.

Ai u kërkoi vendeve të forcojnë përpjekjet e vaksinimit dhe masat e tjera parandaluese, duke vënë në dukje se mbulimi dhe testimi i ulët i vaksinave në vende është një “recetë për shumimin dhe përforcimin e varianteve”.

“Ne vazhdojmë t’u bëjmë thirrje vendeve që të financojnë plotësisht përshpejtuesin për të siguruar akses të barabartë në vaksina, teste terapeutike, në të gjithë botën,” tha Tedros.

Përdorimi i ndalimeve të përgjithshme të udhëtimit, megjithatë, nuk do të parandalojë transmetimin e omicron dhe është një “barrë e rëndë për jetët dhe mjetet e jetesës”, sipas Tedros.

Dhjetra vende kanë vendosur kufizime udhëtimi për vendet e Afrikës Jugore që kur mutacioni u raportua në OBSH një javë më parë. Shtetet e Bashkuara, për shembull, filluan të hënën të kufizojnë udhëtimet për jo-shtetasit amerikanë nga Afrika e Jugut dhe shtatë vende të tjera.

Tedros u bëri thirrje vendeve që t’i drejtohen “masave racionale proporcionale të reduktimit të rrezikut”. Kjo përfshin masat e kontrollit të pasagjerëve përpara udhëtimit dhe ose pas mbërritjes në një vend, ose aplikimin e karantinës për udhëtarët ndërkombëtarë.

Burimi: CNBC