John Cena kërkon falje që e quajti Tajvanin një shtet

Ylli i Fast & Furious dhe mundësi John Cena filloi të mësonte kinezisht Mandarin gati një dekadë më parë.  Por këtë muaj, duke treguar aftësitë e tij gjuhësore në Tajvan, ai u fut në telashe në Kinën kontinentale.

Të martën, Cena kërkoi falje që e quajti Tajvanin “një shtet” në një intervistë që dha për një transmetues tajvanez në fillim të këtij muaji, duke thënë se nuk ishte e përshtatshme.

Unë bëra një gabim, duhet ta them tani. Është kaq shumë e rëndësishme, unë e dua dhe respektoj popullin kinez”,-u tha Cena 600,000 fansave të tij në llogarinë e tij kineze Weibo. “Më vjen shumë keq për gabimet e mia. Më falni!  Më vjen keq.  Duhet ta kuptoni që unë e dua dhe respektoj Kinën dhe popullin kinez.

Kina e sheh Tajvanin si një pjesë integrale të territorit të saj dhe hedh poshtë çdo referencë që ishulli i vetëqeverisur është një shtet i pavarur.

Në vitet e fundit, retorika ndërkombëtare mbi Tajvanin është intensifikuar. Një numër në rritje i individëve, si dhe bizneset janë kapur në përcaktimin e statusit të Tajvanit.

Kampioni 17 herë i mundjes profesionale WWE është perëndimori më i fundit i profilit të lartë që e gjen veten në qendër të stuhisë politike dhe të opinionit publik.

Polemikat filluan kur Cena, në fillim të këtij muaji, i tha transmetuesit tajvanez TVBS në Mandarin se: “Tajvani është shteti i parë që mund të shikojë F9″,-duke iu referuar filmit të tij të fundit, Fast & Furious 9.

Kina është tregu më i madh i filmave në botë. Gjatë fundjavës, filmi – i cili ende nuk është shfaqur në SH.B.A. – mori të paktën 135.6 milion dollarë vetëm në Kinë, duke e bërë atë një nga hapjet më të mëdha për një film të Hollywood-it që nga pandemia e koronavirusit.

Burimi: The Guardian