Kanye West do të blejë platformën e ‘fjalës së lirë’

Kanye West ka hyrë në një marrëveshje për të blerë Parler, një shërbim i mediave sociale të krahut të djathtë që e cilëson veten si një “platformë e fjalës së lirë”, tha pronari i saj të hënën.

Parlamenti Technologies njoftoi lajmin përmes një njoftimi për shtyp, duke thënë se marrëveshja do të ndihmonte në krijimin e “një ekosistem të paanulueshëm ku të gjithë zërat janë të mirëpritur”.

Cituar në deklaratën për shtyp, West tha: “Në një botë ku opinionet konservatore konsiderohen të diskutueshme, ne duhet të sigurohemi që kemi të drejtën të shprehemi lirisht.”

CEO i Parlamentt Technologies, George Farmer tha se kompania do të ishte “e nderuar për ta ndihmuar atë të arrijë qëllimet e tij”.

Blerja vjen pas një sërë polemikash që përfshijnë West.

Reperi i kthyer në biznesmen është përballur me kritika për veshjen e një bluze “White Lives Matter” dhe duke bërë një sërë komentesh antisemitike.

West kohët e fundit u bllokua nga llogaria e tij në Twitter pasi ai postoi duke thënë se do të shkonte në “death con 3” ndaj hebrenjve.

Parler e stilon veten si një “platformë globale e fjalës së lirë” dhe njihet për politikat më pak strikte të moderimit të përmbajtjes sesa platformat e tjera të mediave sociale.

Parler u sulmua gjatë trazirave të 6 janarit në Kapitol, kur disa përdorues dolën në platformën e mediave sociale për të brohoritur për protestuesit dhe për të bërë thirrje për më shumë dhunë. Pas trazirave, Amazon Web Services hoqi Parler nga shërbimi i saj i mbajtjes në internet dhe platforma u ndalua gjithashtu nga dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google.

Ish-CEO i Parler, John Matze, paditi kompaninë në mars 2021, duke e akuzuar atë për “vjedhje” të 40% të aksioneve të tij të pronësisë. Matze pretendoi se kompania e rrëzoi pasi ai propozoi një moderim më të rreptë të përmbajtjes.

Burimi: Insider