“Kapitulli i lulëzimit” i Meghan dhe Harry: hyrje në një “epokë të re të dukshmërisë”

Meghan Markle dhe Princi Harry janë gati të hedhin hapat e tyre të ardhshëm përsëri në një jetë publike qëllimisht.

Me përfundimin e pushimit të tyre prindëror, ata po përgatiten për një vjeshtë dhe dimër të zënë, pasi shumë prej programeve që ata kanë punuar në prapaskenë do të fillojnë të veprojnë.

Duka dhe Dukesha e Sussex – të cilët mirëpritën fëmijën Lilibet Diana (një motër e vogël për vëllain Archie, 2 vjeç) në qershor – po hyjnë në “epokën e dukshmërisë”, thotë Omid Scobie për PEOPLE. Scobie është bashkautor i Finding Freedom: Harry and Meghan and the Making of a Modern Family Royal, i cili do të ribotohet më 31 gusht me një epilog të ri që është nxjerrë në numrin e kësaj jave.

Çifti janë “vërtet të ngazëllyer” për atë që është përpara, duke përfshirë punën drejtpërdrejt me kauza të lidhura me interesat e tyre dhe zgjerimin e punës së tyre bamirëse personale përmes Fondacionit Archewell.

Ata janë një çift që bëjnë shumë mirë në ato momente të ndërveprimit njerëzor. Ata duhet të jenë në terren,” thotë Scobie, i cili e shkroi librin me reporteren tjetër mbretërore Carolyn Durand.

‘Gjetja e Lirisë’, e cila u botua verën e kaluar, kishte kronizuar vorbullën e miqësisë së Sussexes dhe tensionet në rritje që përfundimisht e çuan Harry, 36 vjeç dhe Meghan, 40 vjeç të largoheshin nga Britania e Madhe dhe të krijonin një rrugë novatore jashtë detyrës mbretërore.

Tani, e ndihmuar nga liria financiare e siguruar nga marrëveshjet e tyre të transmetimit, të folurit dhe publikimit shumë milionësh, energjia e çiftit ndjek një periudhë trazirash mes largimit të tyre zyrtar nga jeta si punonjës të familjes mbretërore dhe polemikave që rrjedhin nga intervista e çiftit me Oprah Winfrey marsin e kaluar.

Një nga mësimet kryesore që ata kanë marrë muajt e fundit është që t’i japin përparësi shëndetit të tyre mendor dhe të mbajnë “një pjesë të toksicitetit” larg.

“Ata duket se ekzistojnë në një vend tjetër, dhe ai vend është shumë më i shëndetshëm,” thotë Scobie për PEOPLE. “Meghan foli se nuk ishte e mjaftueshme për të mbijetuar – ne tani jemi në kapitullin e lulëzimit.”

Prince Harry and Meghan Markle

Me ndjeshmërinë dhe veprimin që ata shpresojnë se do të përcaktojë trashëgiminë e tyre, çifti ndau një njoftim shumë personal në faqen e Fondacionit Archewell të martën.

“Megjithëse nuk kemi për qëllim të jetojmë në një gjendje vuajtjesh, ne, si popull, po kushtëzohemi ta pranojmë atë,” shkruajnë ata për disa luftime përcaktuese të brezave që po ndodhin në botë tani. “Është e lehtë të gjendemi duke u ndjerë të pafuqishëm, por ne mund t’i vendosim vlerat tona në veprim – së bashku.”

Duke nxitur ndjekësit dhe udhëheqësit njësoj të njohin dhe lehtësojnë vuajtjet e të tjerëve, ata përfunduan, “vendimet që marrim tani… do të dëshmojnë humanizmin tonë.”

Burimi: People