Kia EV6 fiton çmimin ‘Makina e Vitit’ nga 2022 What Car? Awards

Kia EV6 ka fituar çmimin ‘Makina e Vitit’ në prestigjiozin 2022 What Car? Awards, krahas shpalljes “SUV Elektrik i Vitit”. Kjo fitore historike për automjetin e parë elektrik të dedikuar të Kia-s shënon herën e dytë që një EV fiton çmimin ‘Makina e Vitit’ nga What Car? Awards, pas Kia Niro EV në 2019.

Trofeu i fundit ‘Makina e Vitit’ për Kia EV6 pason një numër rekord çmimesh dhe vlerësimesh nga ekspertët në titujt kryesorë të medias ndërkombëtare në 10 muajt që kur makina u prezantua për herë të parë globalisht në mars të vitit të kaluar.

“EV6 kombinon një gamë të madhe të botës reale me aftësinë për të karikuar me shpejtësi që asnjë rival nuk mund t’i arrijë, duke trajtuar dy nga shqetësimet më të mëdha që njerëzit kanë ende për makinat elektrike. Për më tepër, duke përdorur bazamente elektrike të porositura në vend të një kompleti që ndahet nga modelet me benzinë ​​dhe naftë, Kia ka qenë në gjendje të përfitojë nga madhësia kompakte e motorëve elektrikë dhe të prodhojë një makinë që është jashtëzakonisht e gjerë dhe praktike,” tha Steve Huntingford, Redaktor i revistës What Car?. “Shtoni performancën e lehtë, përsosjen e jashtëzakonshme, çmimet konkurruese dhe një nga garancitë më të mira përreth, dhe EV6 mbresëlënëse nuk duket thjesht si e ardhmja – por ndihet si ajo.”

“Është një nder i madh për Kia-n të fitojë çmimin ‘Makina e Vitit’ në What Car? Awards, dhe tregon edhe një herë se si angazhimi ynë strategjik për të elektrizuar gamën e produkteve Kia po shpërblehet me të vërtetë. EV6 është një makinë e jashtëzakonshme dhe demonstron fokusin tonë të palëkundur për t’u bërë një ofrues kryesor global i zgjidhjeve të qëndrueshme të lëvizshmërisë,” tha Ho Sung Song, President dhe CEO në Kia Corporation. “Plani ynë për të elektrizuar gamën tonë po fiton vrull dhe përfshin 11 modele të reja BEV deri në vitin 2026 si pjesë e strategjisë sonë Plan S, ku, me kalimin e kohës, automjetet elektrike do të përbëjnë shumicën e shitjeve tona globale.

EV6 sjell fuqi me rreze të gjatë, me zero emetime, karikim ultra të shpejtë 800 V dhe stil të veçantë në tregun e SUV-ve. EV6 i mundëson automjetit të arrijë deri në 528 kilometra diapazon nga një karikim i vetëm në ciklin e kombinuar WLTP, ndërsa teknologjia e avancuar e karikimit 800V do të thotë që shoferët mund të karikojnë nga 10 në 80 përqind në vetëm 18 minuta.

Burimi: PR Newswire