Microsoft prezanton një laptop Surface prej 249 dollarësh që përdor një version të ri të Windows 11 për shkollat

Microsoft tha të martën se do të lëshojë Windows 11 SE, një version i sistemit operativ Windows 11 të lëshuar së fundmi që është menduar për përdorim në shkollë. Prodhuesit e kompjuterëve si Dell dhe HP do të lëshojnë kompjuterë të rinj me Windows 11 SE. Microsoft njoftoi gjithashtu kompjuterin e tij Windows 11 SE, Surface Laptop SE, i cili fillon nga 249 dollarë dhe do të dalë në treg në fillim të vitit 2022.

Lëvizjet tregojnë se Microsoft synon të mbrojë ekskluzivitetin e tij kryesor në treg të Windows, duke lançuar kompjuterë me kosto më të ulët. Kjo mund të ndihmojë në kundërshtimin e kërcënimit nga Chrome OS i Google, i cili mbante 10% të aksioneve të njësive të PC në 2020 krahasuar me pothuajse 83% për Windows, tha më parë për CNBC një përfaqësues i kompanisë kërkimore të industrisë së teknologjisë Gartner.

Studentët blenë shpejt Chromebook, shpesh me çmime të ulëta, për të mësuar në internet pasi shkollat ​​u mbyllën për shkak të pandemisë së koronavirusit. Me mësuesit që ende i mbajnë mësimet në internet, Microsoft po lançon një version të Windows që është krijuar për të qenë i lehtë për t’u përdorur nga studentët dhe më pak i kushtueshëm se shumë kompjuterë Windows me qëllime të përgjithshme.

Kur njerëzit hapin File Explorer në Windows 11 SE për të gjetur programe dhe skedarë, ai do të hapet në modalitetin e ekranit të plotë, kështu që studentët nuk duhet të shqetësohen për rregullimin e madhësisë së dritares së aplikacionit. Dhe në vend që të keni gjashtë opsione për të zgjedhur kur kapni dritaret e aplikacioneve në pjesë të ndryshme të ekranit të kompjuterit, ka vetëm dy, për t’i mbajtur gjërat të thjeshta.

Microsoft Surface Laptop SE announced with Windows 11 SE, costs $249

Jo të gjithë studentët kanë lidhje të sigurt në shtëpi dhe ofertat e reja kanë për qëllim të akomodojnë atë realitet. Kompjuterët që përdorin Windows 11 SE me licencat e softuerit të produktivitetit Microsoft 365 do të jenë në gjendje të ruajnë skedarë në nivel lokal, në mënyrë që studentët t’i hapin ato ndërsa janë jashtë linje. Kur studentët të kenë sërish akses në internet, sistemi operativ do të sinkronizojë ndryshimet.

Modeli bazë Surface Laptop SE përmban një ekran 11.6 inç, një procesor Intel Celeron, 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse. Microsoft po siguron që kompjuterët do të kenë të instaluar vetëm një version të një aplikacioni si OneNote ose PowerPoint, kështu që studentët nuk do të duhet të zgjedhin.

Microsoft pret që shumica e pajisjeve Windows 11 SE që prodhuesit e PC-ve kanë planifikuar të bëhen të disponueshme për shkollat ​​për t’i porositur më vonë këtë vit dhe në 2022, shkroi Johnson.

Burimi: CNBC