Nata e mbrëmshme ishte e Taylor Swift

Këngëtarja Taylor Swift ka marrë plot 9 cmime në MTV Video Music Awards 2023 që janë Video e Vitit, Kënga e Vitit, Muzika Pop më të mirë, Regjia më të mirë, Kinematografia më e mirë dhe Efektet Vizuale më të Mira, të gjitha për këngën “Anti-Hero”.

Për të dytin vit radhazi ajo fitoi çmimin “Video e vitit” duke shënuar rekord.

Pasi Lil Wayne hapi shfaqjen në Prudential Center në Newark, Olivia Rodrigo mahniti turmën me performancën e këngëve të saj “Vampire” dhe “Get Him Back”. Më vonë, Demi Lovato performoi me hitet e vjetra si “Cool for the Summer” dhe “Sorry Not Sorry”.

Në këtë event të rëndësishëm muzikor prezantuesit ishin Ice Spice, Sabrina Carpenter, Emily Ratajkowski, Jared Leto, French Montana dhe Rita Ora.