Nis hetimi për intervistën që dha Princeshë Diana më shumë se 20 vite më parë

Një intervistë që Diana, Princesha e Uellsit, i dha programit Panorama të BBC më shumë se 20 vjet më parë, tani është objekt i një hetimi të pavarur të udhëhequr nga Lord Dyson, një ish-gjykatës shumë i vjetër.

Kush ishte Princesha Diana?
Princesha Diana ishte nëna e Princit William dhe Princit Harry. Ajo u martua me Princin e Uellsit, trashëgimtari i fronit, në Katedralen St Paul të Londrës, në 1981. Por çifti u ndanë në 1992 dhe u divorcuan në 1996.

Si vdiq Princesha Diana?
Princesha vdiq në 1997, pasi makina në të cilën ndodhej u përplas në tunelin Pont de l’Alma, në Paris. Shoqëruesi i saj, Dodi Al Fayed, me të cilin ajo ishte duke pushuar dhe shoferi i tyre, Henri Paul, vdiqën kur makina u përplas. Truproja i Z. Al Fayed, Trevor Rees-Jones, i mbijetoi përplasjes.

Analizat treguan se Pali kishte 175 miligram alkool për 100 mililitra gjak, krahasuar me kufirin, sipas ligjit francez, prej 50 miligramë për 100 mililitra, që është e barabartë me atë që ai ka pirë më shumë se një shishe verë. Dhe ndërsa u përpoq të largohej me shpejtësi nga fotografët që ndiqnin makinën, ai humbi kontrollin dhe u përplas në një shtyllë betoni.

Çfarë tha Princesha Diana për Panorama?
Intervista, transmetuar në fund të vitit 1995, ishte një lugë e madhe për BBC – asnjëherë më parë një pjesëtar i familjes mbretërore nuk kishte folur me fjalë kaq të sinqerta për jetën në Familjen Mbretërore ose marrëdhëniet me pjesëtarët e tjerë.

Diana, Princess of Wales standing in front of a mirror posing for the camera: More than 20 million people watched the interview

Në intervistë, Princesha Diana:

  • pranoi se kishte një lidhje
  • tha se lidhja e Princit Charles me Camilla Parker-Bowles (tani gruaja e tij, dukeshja e Cornwall) e kishte bërë atë të ndihej e pavlefshme
  • foli për ekzistencën e “tre prej nesh” në martesë
  • tha se ajo kishte pasur bulimi dhe ishte vetë-dëmtuar
  • sugjeroi se Princi Çarls nuk mund të ishte në gjendje të përshtatet për të qenë mbret
  • tha që stafi i Princit Charles po zhvillonte një fushatë kundër saj

Më shumë se 20 milion njerëz panë intervistën kur u dha dhe shkaktoi polemika të mëdha. Pas pak, Mbretëresha u shkroi Princit Charles dhe Princeshës Diana duke u thënë që të divorcoheshin.

Kush është Martin Bashir?
Kishte një surprizë të madhe kur u zbulua se Bashir, një reporter relativisht i ri i BBC-së pa asnjë lidhje mbretërore ose kontakt, bëri intervistën, por zbulimet i lanë në hije pyetjet se si ai e kishte arritur atë.

Martin Bashir standing in front of a curtain: Martin Bashir interviewed Princess Diana for Panorama in 1995

Disa vite më vonë, ai shkoi të punonte për programin Tonight të ITV me Trevor McDonald dhe më pas rrjete të ndryshme televizive amerikane.

Ai u kthye në Mbretërinë e Bashkuar në 2016 dhe u ripagua nga BBC, si redaktor i fesë, një post nga i cili dha dorëheqjen për shkak të shëndetit të keq në mes të majit.

Çfarë pretendimesh po bëhen kundër tij?
Pretendimi kryesor – nga vëllai i Princeshës Diana, Earl Spencer – është që Bashiri i tha asaj një seri gënjeshtrash për Familjen Mbretërore, gjë që luajti në pikëpamjen e saj për një komplot kundër saj, kështu që ajo të pranonte intervistën.

Ai gjithashtu kishte falsifikuar deklaratat bankare, të imituara nga një artist grafik që punonte për BBC, për të cilin Earl Spencer thotë se duket se tregonte pagesa nga një grup gazete për një ish-anëtar të stafit të Earl, për të fituar besimin e Earl në mënyrë që ai ta prezantonte Bashirin te motra e tij.

Diana, Princess of Wales, Prince Charles standing in front of a wedding cake: Charles and Diana married in 1981

Çfarë pretendimesh po ngrihen kundër BBC?
Pasi deklaratat e falsifikuara bankare u zbuluan nga Gazeta Mail on Sunday, në fillim të vitit 1996, një hetim i brendshëm i BBC hoqi Bashir, Panorama dhe BBC News për keqbërje. Drejtori i lajmeve që zhvilloi hetimin, Tony Hall, tani Lord Hall, u bë shefi i përgjithshëm i BBC, drejtori i përgjithshëm. Ai dha dorëheqjen në 2019.

Kritikët pyesin:

  • pse BBC e hoqi Bashirin kaq shpejt, duke besuar në versionin e tij të ngjarjeve pa folur me Earl Spencer
  • nëse e vërteta ishte fshehur, me triumfin e një interviste kaq të rëndësishme – dhe sikletin e mundshëm të pranimit të saj, ishte siguruar në një mënyrë të parespektueshme – duke parandaluar një hetim të duhur

Po në lidhje me hetimin e fundit?
Vitin e kaluar, pasi Earl Spencer doli publikisht me shqetësimet dhe akuzat e tij, BBC porositi një hetim të pavarur dhe tha se Bashir kishte bashkëpunuar plotësisht. BBC tha se nuk do të komentonte publikisht ndërsa procesi po vazhdonte.

Kur është raporti i duhur?
Raporti i Lord Dyson u kalua në BBC të premten, 14 maj. Ai pritet të botohet këtë javë.

Burimi: BBC News