Pëlqejini apo jo, këto duket se janë këpucët e kësaj vere

Vera po afrohet shpejt dhe kur bëhet fjalë për këpucët, duket se një markë veçanërisht e diskutueshme do të jetë kudo: Këpucët Crocs.

Nicki Minaj është bërë virale për një fotosesion ku ajo ka veshur Crocs me ngjyrë rozë të ndezur dhe me zinxhirë. Sipas Furnizuesit Sole, kërkesa për ‘Crocs rozë’ u rrit me 4,900% në orët pas postimit të Minaj.

Crocs kanë qenë prej kohësh të diskutueshme – këpucët plastike u hodhën poshtë kryesisht si tepër të ndezura dhe ‘të shëmtuara’ derisa bota e modës i kërkoi ato si të tyret. Këpucët ultra të rehatshme morën shijen e tyre të parë kur projektuesi Christopher Kane i paraqiti ato në paradën e shfaqjes së tij të Javës së Modës në Londër pranverë/verë 2017; që atëherë Balenciaga i ka dhënë stilin e vet këpucëve dhe Crocs kanë bashkëpunuar me reperin Post Malone dhe artistin Takashi Murakami.

Duajini ose urrejini ato, Crocs janë kthyer ngadalë në rrjedhën kryesore dhe do të duket se 2021 do të jetë një vit i madh për markën.

Minaj nuk është i vetmi njeri i famshëm që tregon dashurinë e tyre për këpucët çuditërisht të ndritshme, por njëkohësisht me gunga, muzikanti Questlove eci në tapetin e kuq të Oskareve në Prill në një palë ngjyrë ari verbuese.

Justin Bieber gjithashtu hodhi bashkëpunimin e tij të dytë me Crocs në Mars.

Pandemia ka ndihmuar në ndryshimin e qasjes sonë ndaj modës, me shumë prej nesh që dëshirojnë rehati për gjithçka tjetër dhe ndoshta këtu hyjnë Crocs.

Të ashtuquajturat këpucë të shëmtuara mbeten biznesi i madh i modës. Kompanitë do të raportojnë madje një rritje prej 64% të të ardhurave gjatë tremujorit të parë të vitit.

Por mos u shqetësoni, patjetër që nuk keni pse t’i doni. Nëse stili nuk është për ju, nuk keni pse t’i dëshironi. Victoria Beckham, kur Bieber i dërgoi asaj një palë Crocs nga koleksioni i tij i ri, ajo postoi një fotografi të tyre në Instagram Stories me mbishkrimin: “Unë do të preferoja të vdisja më mirë, por gjithsesi ju falënderoj.

Burimi: