Plazhe që shkëlqejnë: Qipro ka ujërat më të pastra në BE

Turizmi në Qipro mori një të shtënë në krah të martën pasi vëzhguesi mjedisor i Evropës e renditi vendin e parë midis 27 kombeve të Bashkimit Europian për ujërat më të pastra të notit.

Sipas renditjes së Agjencisë Evropiane të Mjedisit për sezonin e notit 2020, Qipro mori një rezultat të përsosur prej 100% për cilësi të shkëlqyeshme të ujit në 112 vende noti rreth ishullit, të cilat u testuan midis 1 majit dhe 31 tetorit të vitit të kaluar.

Qipro mundi Austrinë, Greqinë dhe Maltën, të cilat dolën në vendin e dytë, të tretë dhe të katërt.

Kjo është një nxitje në kohë për vendin ishullor të Mesdheut lindor, i cili po përpiqet të joshë pushuesit pas një sezoni të dëshpëruar të verës 2020 që pa ardhjet e turistëve të zhyten më shumë se 84% nga viti i kaluar, i rekordeve.

Turizmi drejtpërdrejt përbën 13% të produktit të brendshëm bruto të Qipros dhe zyrtarët e industrisë thonë se ata nuk mund të përballen me një vit tjetër shkatërrimtar, veçanërisht pa mbështetjen financiare të shtetit.

Ekziston një korrelacion i drejtpërdrejtë midis cilësisë së ujit të larjes dhe turizmit dhe si rezultat, rezultatet e shkëlqyera janë shumë të rëndësishme jo vetëm për shëndetin e banjës dhe mjedisit, por edhe për ekonominë e Qipros,”-tha Ministri i Mjedisit Costas Kadis.

Two women sit at the rock and enjoy the sea in southeast resort of Ayia Napa, in the eastern Mediterranean island of Cyprus, Saturday, May 22, 2021. Tourism accounts directly for 13 percent of Cyprus' gross domestic product and authorities are striving to attract mass arrivals by touting the country's decision for quarantine requirements to holiday makers from 65 countries. (AP Photo/Petros Karadjias)

Çelësi për një ekonomi të shëndetshme në Qipro është kthimi i turistëve nga Britania e Madhe – tregu kryesor i tij turistik.

Zëvendës Ministri për Turizmin Savvas Perdios po viziton Britaninë e Madhe tani për të ngritur interesin midis operatorëve turistik pasi autoritetet britanike e vendosin Qipron në listën e “gjelbër” të qeverisë. Kjo do të thotë që britanikët që vizitojnë nuk do të kenë nevojë të kalojnë një periudhë karantine të detyrueshme kur të kthehen në shtëpi.

Ministri i Shëndetësisë Konstandinos Ioanni i tha transmetuesit shtetëror CyBC të martën se Qipro dhe Danimarka aktualisht kanë normat më të ulëta të infeksionit COVID-19 në Europë, ndërsa Qipro renditet i treti në përqindjen e popullsisë që ka marrë të paktën një vaksinë.

Burimi: Associated Press