Po ‘humbni kohën’ me këto 3 zakone në punë – ja çfarë të bëni në vend të kësaj, thotë ekspertja e punës

Puna nga shtëpia ka shumë të mira për t’u dashur: anashkaloni udhëtimin, mbani takime nga komoditeti i divanit tuaj dhe mund të vishni kostumin e preferuar sportiv. Por mund të jetë më e vështirë të përqendroheni dhe të ruani një ekuilibër punë-jetë kur shtëpia juaj bëhet zyra juaj.

Ndërsa kërkimet tregojnë se shumica e amerikanëve preferojnë punën në distancë sesa në zyrë, kalimi nga zyra në shtëpi ka shkaktuar sfida të reja, të vazhdueshme për produktivitetin dhe rraskapitjen fizike dhe mendore.

HighSpeedInternet.com anketoi 1000 punëtorë amerikanë në dhjetor dhe 77% raportuan se janë ndjerë joproduktivë gjatë punës nga shtëpia. Hulumtimi nga Eagle Hill Consulting i botuar në nëntor tregon se më shumë se gjysma e punonjësve në SHBA po përjetojnë mbingarkim, me gratë dhe punëtorët më të rinj që raportojnë nivelet më të larta të stresit.

Ka disa gabime të zakonshme që njerëzit bëjnë në rutinat e tyre të punës në distancë, të cilat “po ju humbin kohën” dhe mund të përkeqësojnë mbingarkesën dhe lodhjen emocionale, thotë për CNBC Make It Anna Dearmon Kornick, një trajnere e menaxhimit të kohës dhe drejtuese e komunitetit në Clockwise, një platformë kalendarike në internet.

Këtu janë tre zakonet kryesore të humbjes së kohës dhe si t’i shmangni ato:

Përgjigja e email-eve menjëherë

Nëse jeni duke punuar nga shtëpia, i gjithë komunikimi juaj ndodh në internet, qoftë përmes emailit ose një platforme tjetër. Ndërsa mund të ndiheni produktiv duke iu përgjigjur mesazheve sapo ato të hyjnë në inbox-in tuaj, po ju vjedhin kohë nga puna më e rëndësishme.

Kur jetoni në modalitetin reaktiv dhe u përgjigjeni emaileve sapo ato vijnë, dita juaj bëhet tepër e fragmentuar dhe nuk do të keni hapësirën në dispozicion për t’u përqëndruar në punën aktuale që duhet të bëni,” shpjegon Kornick.

Në vend të kësaj, Kornick rekomandon caktimin e tre blloqeve kohore 30-minutëshe për të kontrolluar mesazhet tuaja gjatë punës. “Duke vendosur një gardh rreth komunikimeve tuaja në internet, emailet nuk do të zgjasin dhe nuk do të pushtojnë çdo minutë të ditës suaj,” shton ajo.

“Duke ndjekur gjërat me shkëlqim”

Një nga gjërat më të fshehta që harxhon kohën është të kapeni në “punë të zënë”: detyra të reja që dalin gjatë ditës ose gjëra të vogla veprimi në listën tuaj të detyrave që mund t’ju bëjnë të ndiheni produktiv, por ju largojnë nga puna më e rëndësishme.

Psikologët e quajnë këtë fenomen “sindroma e objekteve të shndritshme”, e cila përshkruan zakonin e shpërqendrimit nga çdo gjë që është e re ose emocionuese.

Përmbushja e shumë gjërave të vogla na jep dopaminë, gjë që na bën të ndihemi mirë derisa të kuptojmë se e kemi zvarritur punën tonë me prioritet më të lartë duke ndjekur gjërat me shkëlqim”, thotë Kornick.

Ajo vazhdon: “Ju mund të uleni me çdo qëllim për t’u fokusuar, por krejt papritur ju kujtohet se ju ka mbaruar letra higjienike, kështu që shkoni në Amazon për të porositur letër higjienike dhe më pas ju kujtohet që ditëlindja e nënës suaj po vjen, kështu që ju i porosisni asaj një dhuratë. Së shpejti, ju keni bërë kaq shumë detyra të vogla që sapo ju kanë dalë në kokë, saqë e keni humbur atë dritare të fokusit përpara takimit tuaj të ardhshëm.”

Ja se si të luftoni “sindromën e objekteve me shkëlqim”: Rishikoni listën tuaj të detyrave në mëngjes dhe zgjidhni tre gjërat kryesore që duhet të arrini. Më pas, krijoni blloqe kohore në orarin tuaj të dedikuara për secilin prej këtyre tre artikujve për t’ju ndihmuar të qëndroni të fokusuar. Ruani detyrat më të vogla pasi të keni eliminuar të paktën një nga tre më të mirat, thotë Kornick.

Scrolling nëpër mediat sociale

OfficeNeedle pyeti më shumë se 600 punonjës në distancë se çfarë është shpërqendrimi i tyre më i madh kur punojnë nga shtëpia dhe 56% thanë telefonin e tyre. Të gjithëve na ka ndodhur kjo: ngrihesh nga tavolina jote për pesë minuta për të shtriqur dhe kontrolluar telefonin, më pas kalojnë 30 minuta dhe ke rënë në një vrimë lepuri TikTok.

Fikja e njoftimeve dhe vendosja e telefonit në një dhomë tjetër mund të ndihmojë në frenimin e tundimit për të kontrolluar aplikacionet tuaja. Nëse kjo nuk është e mundur dhe ju duhet të jeni të arritshëm në pajisjen tuaj personale, Kornick rekomandon të eksperimentoni me një “kohëmatës pa telefon” për t’i dhënë vetes pushime pa shpërqendrim për të bërë përparim në projekte më të vështira.

“Vendosni një kohëmatës për 20-30 minuta dhe kontrolloni telefonin tuaj vetëm kur kohëmatësi fiket,” thotë ajo. “Këto shpërqëndrime nuk do të zhduken së shpejti, por ne mund të mësojmë të vendosim kufij dhe të bëjmë çmos për t’u përqëndruar në punë.”

Burimi: CNBC