Reagimet e ashpra pas ndarjes së çmimit të Aktorit më të Mirë

Drejtuesit e Çmimeve Oskar po përballen me një reagim të ashpër pasi Chadwick Boseman humbi nderin e Aktorit më të Mirë ndaj Anthony Hopkins.

Aktori i ndjerë, i cili ndërroi jetë gushtin e kaluar pas një beteje me kancerin e zorrës së trashë, bëri histori pasi u bë aktori i parë zezak që u nominua pas vdekjes për një Academy Award për interpretimin e tij si Levee Green në Black Raund të Ma Rainey.

Disa orë para ceremonisë të dielën, u njoftua që Oskaret e këtij viti nuk do të përmbyllen me Filmin më të Mirë, siç është bërë që nga vitet 1940, por do të përfundonin me çmimet për Aktorin dhe Aktorën më të Mirë në vend, duke nxitur spekulimet se producentët ishin të sigurt se Boseman do të fitonte një nga nderimet më të mëdha të natës.

Boseman ishte favorit për të fituar nderin gjatë ceremonisë të së dielës, por kur Joaquin Phoenix u ngjit në skenën në Teatrin Dolby, kishte një shqetësim të menjëhershëm pasi Hopkins, i cili nuk mori pjesë në Oskar, u shpall si fitues për rolin e një të sëmuri nga çmenduria në Atin.

Akademia uron Anthony Hopkins dhe pranon Oskarin në emër të tij”,- i tha Phoenix audiencës ndërsa dilte nga skena dhe mijëra shikues ndan me mediat sociale zhgënjimin e tyre.

Për ata që mbajnë rezultatin, njerëzit nuk janë të nervozuar që Chadwick humbi. Thesht mënyra se si luajti. Ndërtimi… mënyra si e lanë poshtë. Arritja e kaosit: e pabllokuar“,-shtoi shkrimtari i skenarit i Parenthood dhe Shameless LaToya Morgan.

Drejtuesit e Çmimeve Oskar ishin aq të sigurt se Chadwick Boseman do të fitonte saqë ata e rindërtuan të gjithë cermoninë në mënyrë që kategoria e tij të ishte e fundit, dhe pastaj ata ia dhanë çmimin Anthony Hopkins në vend të… gjëja më kaotike dhe e pasigurt që kam parë”-shkroi Spencer Althouse i Buzzfeed, ndërsa një llogari e tifozëve Black Panther shtoi:” #Oscars kanë provuar edhe një herë se nuk ja kanë idenë se çfarë po bëjnë.”-duke i dërguar njëkohësisht dashuri dhe mbështetje familjes dhe miqve të Chadwick.

Burimi: Cover Media