Rusia rifillon rrjedhjet e gazit në Evropë pas frikës së një mbylljeje totale

Operatori i Nord Stream 1, një tubacion kryesor i gazit që shkon nga Rusia në Gjermani, tha të enjten se ishte në proces të rifillimit të rrjedhjeve drejt Evropës.

Kishte shqetësime në të gjithë rajonin se mund të kishte një mbyllje të plotë të furnizimit me gaz nëpërmjet tubacionit pasi ai u mbyll në fillim të këtij muaji për mirëmbajtje. Rrjedhat do të rifillonin të enjten pas përfundimit të punimeve.

Një zëdhënës i Nord Stream konfirmoi për CNBC se kompania është “në proces të rifillimit të transportit të gazit”.

“Mund të duhen disa orë për të arritur vëllimet e nominuara të transportit,” shtuan ata.

Të dhënat në faqen e internetit të operatorit Nord Stream treguan se rrjedhjet u rritën nga zero në 29,284,591 kWh/h për orën 0600-0700 të kohës së Evropës Qendrore të enjten. Më 10 korrik, ditën e fundit të operimit përpara fillimit të punimeve të mirëmbajtjes, rrjedhjet ishin afërsisht në të njëjtin nivel, pak mbi 29,000,000 kWh/h.

Rrjedhjet po ecin me vëllime të reduktuara, megjithatë, dhe kanë qenë që nga sulmi i Rusisë në Ukrainë me Moskën që shtrydh furnizimet në rajonin evropian. Por ende ka të ngjarë të jetë një lehtësim i mirëpritur për zyrtarët evropianë të cilët janë përpjekur të gjejnë furnizues alternativë për gazin rus.

Gjermania, dhe BE më gjerësisht, kanë qenë të varura nga lëndët djegëse fosile ruse për vite me radhë dhe ka pasur një përpjekje të gjerë për ta kthyer këtë pas pushtimit të Ukrainës nga Moska. Që nga marsi, BE ka negociuar marrëveshje të reja gazi me Shtetet e Bashkuara dhe Azerbajxhanin dhe ka zhvilluar bisedime me Izraelin dhe Katarin.

Duke folur të mërkurën, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se Rusia po shantazhonte Evropën dhe po përdorte energjinë si armë. Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur se po armatizon furnizimet e karburanteve fosile.

Levë për Putinin?

Pavarësisht lajmeve se rrjedhjet kanë rifilluar, BE do të vazhdojë me planet e emergjencës në rast të një mbylljeje të plotë të furnizimeve me gaz nga Rusia. Komisioni u ka thënë 27 vendeve të BE-së se duhet të ulin konsumin e tyre të gazit me 15% deri në mars, në një përpjekje për të kursyer energjinë.

Von der Leyen ka thënë se ka të ngjarë që Kremlini të vazhdojë me një ndërprerje të plotë të furnizimit me gaz në Evropë.

Sikur Nord Stream 1 që kthehet në 30% sot, mund të lexohet në çfarëdo mënyre për sa i përket qëllimit të Putinit për të siguruar furnizimin evropian me gaz”, tha në një shënim të enjten Timothy Ash, ekonomist në BlueBay Asset Management.

“Ajo që dimë është se Putini nuk ka ndërmend të ndihmojë Evropën të kalojë pa vështirësi dimrin për sa i përket furnizimit me gaz. Ai dëshiron një krizë gazi dhe energjie në Evropë këtë dimër, pasi kjo i jep atij ndikim”, shtoi ai.

Burimi: CNBC