Senati voton për të ndaluar TikTok në pajisjet në pronësi të qeverisë amerikane

Senati i SHBA vonë të mërkurën miratoi me votim zanor një projektligj për të ndaluar punonjësit federalë të përdorin TikTok në pronësi kineze në pajisjet në pronësi të qeverisë.

Projektligji duhet të miratohet ende nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA përpara se të shkojë te Joe Biden për miratim. Dhoma e Përfaqësuesve do të duhet të miratojë projektligjin e Senatit përpara se të përfundojë sesioni aktual i Kongresit, i cili pritet javën e ardhshme.

Votimi është veprimi i fundit nga ana e ligjvënësve amerikanë për të goditur kompanitë kineze mes frikës së sigurisë kombëtare se Pekini mund t’i përdorë ato për të spiunuar amerikanët.

Veprimi i Senatit vjen pasi Dakota e Veriut dhe Iowa këtë javë iu bashkuan një numri në rritje të shteteve në ndalimin e TikTok, në pronësi të ByteDance, nga pajisjet shtetërore mes shqetësimeve se të dhënat mund t’i kalojnë qeverisë kineze.

Gjatë Kongresit të fundit, Senati në gusht 2020 miratoi njëzëri legjislacionin për të ndaluar TikTok nga pajisjet qeveritare. Sponsori i projektligjit, senatori republikan Josh Hawley, u rifut në legjislacion në vitin 2021.

Shumë agjenci federale duke përfshirë mbrojtjen, Sigurinë Kombëtare dhe departamentet e shtetit tashmë e ndalojnë TikTok nga pajisjet në pronësi të qeverisë. “TikTok është një rrezik i madh sigurie për Shtetet e Bashkuara dhe nuk ka vend në pajisjet qeveritare”, tha Hawley më parë.

Guvernatori i Dakotës së Veriut Doug Burgum dhe Guvernatori i Iowa-s Kim Reynolds lëshuan direktiva që ndalonin agjencitë e degës ekzekutive të shkarkojnë aplikacionin në çdo pajisje të lëshuar nga qeveria. Rreth një duzinë shtetesh amerikane kanë ndërmarrë veprime të ngjashme, duke përfshirë Alabama dhe Utah këtë javë.

TikTok ka thënë se shqetësimet janë nxitur kryesisht nga dezinformatat dhe janë të lumtur të takohen me politikëbërësit për të diskutuar praktikat e kompanisë.

“Jemi të zhgënjyer që kaq shumë shtete po hidhen në bandën politike për të miratuar politika të bazuara në gënjeshtra të pabaza për TikTok që nuk do të bëjnë asgjë për të avancuar sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara,” tha kompania të mërkurën.

Shtetet e tjera që ndërmarrin veprime të ngjashme përfshijnë Teksasin, Marylandin dhe Dakotën e Jugut.

Senatori republikan Marco Rubio zbuloi të martën legjislacionin dypartiak për të ndaluar plotësisht TikTok në Shtetet e Bashkuara, duke rritur presionin mbi ByteDance për shkak të frikës së SHBA-së se aplikacioni mund të përdoret për të spiunuar amerikanët dhe për të censuruar përmbajtjen. Rubio është gjithashtu një sponsor i projektligjit të ndalimit të pajisjeve qeveritare të TikTok të Hawley.

Legjislacioni do të bllokonte të gjitha transaksionet nga çdo kompani e mediave sociale në ose nën ndikimin e Kinës dhe Rusisë, tha zyra e Rubio.

Në një seancë dëgjimore muajin e kaluar, drejtori i FBI-së Chris Wray tha se operacionet e TikTok në SHBA ngrenë shqetësime për sigurinë kombëtare.

Në vitin 2020, atëherë presidenti Donald Trump u përpoq të bllokonte përdoruesit e rinj nga shkarkimi i TikTok dhe të ndalonte transaksione të tjera që do të kishin bllokuar efektivisht përdorimin e aplikacioneve në Shtetet e Bashkuara, por humbën një sërë betejash gjyqësore mbi masën.

Komiteti i qeverisë për investimet e huaja në Shtetet e Bashkuara, një organ i fuqishëm i sigurisë kombëtare, në vitin 2020 urdhëroi ByteDance të largonte TikTok për shkak të frikës se të dhënat e përdoruesve amerikanë mund t’i kaloheshin qeverisë kineze, megjithëse ByteDance nuk e ka bërë këtë.

CFIUS dhe TikTok kanë qenë në bisedime për muaj të tërë për të arritur një marrëveshje të sigurisë kombëtare për të mbrojtur të dhënat e më shumë se 100 milionë përdoruesve të TikTok, por nuk duket se do të arrihet ndonjë marrëveshje përpara fundit të vitit.

Burimi: The Guardian