Home Intervista KËSHILLA BUKURIE Si ta përdorni kafenë për të pasur lëkurë dhe flokë të bukur

Si ta përdorni kafenë për të pasur lëkurë dhe flokë të bukur

Kafeja është një pije që është jashtëzakonisht e popullarizuar në mbarë botën. Por ato kokrra kafeje kanë hyrë me stil në botën e bukurisë.

Kafeja përdoret në disa produkte që premtojnë lëkurë më të pastër, flokë më të butë dhe një zonë më të shndritshme për sytë.

Mund të stimulojë rrjedhjen e gjakut për të ulur aknet, celulitin dhe strijat.

Këtu janë disa maska kafeje për fytyrën dhe flokët tuaj.

Maska e fytyrës me kafe + lëng limoni për heqjen e nxirjes

Merrni një lugë kafeje pluhur dhe përzieni mirë me një lugë gjelle lëng limoni.

Aplikojeni përzierjen në fytyrë, qafë dhe në të gjitha zonat e ekspozuara ndaj diellit.

Lajeni pas 15 minutash me ujë të ftohtë.

Si limoni ashtu edhe kafeina kanë veti të larta antioksiduese, të cilat ndihmojnë në riparimin e lëkurës suaj dhe heqjen e nxirjes.

Kjo maskë fytyre mund të luftojë edhe shenjat e plakjes.

Maskë me kafe + vaj ulliri për flokë të thatë

Merrni nga një lugë gjelle pluhur kafeje, mjaltë dhe vaj ulliri.

Përziejini mirë të gjithë përbërësit për të formuar një pastë të lëmuar.

Aplikojeni përzierjen në flokët tuaj nga rrënja në majë.

Lëreni të qëndrojë për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me një shampo të butë.

Kjo maskë i mban flokët tuaj me shkëlqim dhe hidraton flokët tuaj falë vetive të larta hidratuese të përbërësve.

Lexo: Po e pini kafen gabim – këto 3 truke mund të rrisin produktivitetin tuaj, thonë ekspertët

Maska e fytyrës me kafe + pluhur kakao për njollat ​​e errëta

Përzieni gjysmë filxhani pluhur kakao dhe pluhur kafeje me një filxhan qumësht të plotë, një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle lëng limoni.

Përziejini të gjithë këta përbërës për të formuar një pastë të butë dhe aplikojeni në fytyrën tuaj.

Shpëlajeni me ujë të rregullt pas 20 minutash.

Kjo maskë fytyre mund të zbehë njollat ​​e errëta dhe të pasurojë lëkurën me antioksidantë.

Skrab flokësh me kafe + sheqer për rritje më të mirë

Kafeja rrit qarkullimin e gjakut kur aplikohet në lëkurën e kokës dhe transferon lëndët ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë flokët të rriten më shpejt.

Bëni një përzierje të kokrrave të bluar të kafesë dhe sheqerit të grimcuar dhe aplikojeni në një skalp të lagur.

Bëni një masazh të butë në lëkurën e kokës për 10-15 minuta dhe më pas lëreni skrabin të qëndrojë edhe për 30 minuta të tjera.

Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe shampo të butë.

Maska e fytyrës me kafe + vaj kokosi për aknet

Vetitë anti-inflamatore dhe antibakteriale të kafesë mund të trajtojnë gjithashtu aknet.

Ai eliminon bakteret nga lëkura, duke rezultuar në lëkurë pa puçrra.

Thjesht bëni një përzierje të një luge kafeje pluhur, gjysmë luge çaji vaj kokosi dhe një të katërtën e lugës së çajit pluhur kanelle.

Aplikojeni përzierjen në fytyrën tuaj dhe lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta.

Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Burimi: News Bytes