Sipërmarrësit kapitalistë investuan një rekord prej 675 miliardë dollarësh vitin e kaluar

Kapitalistët investuan më shumë se 675 miliardë dollarë në startup-e në të gjithë botën në vitin 2021, duke dyfishuar nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të vitit 2020, sipas të dhënave të publikuara të enjten nga firma e analizës VC Dealroom dhe agjencia britanike e promovimit London & Partners.

Pavarësisht pandemisë, numri i të ashtuquajturve “unicorns” vazhdoi të rritet vitin e kaluar, me rreth 133 biznese fillestare në Zonën e Gjirit të San Franciskos që panë që vlerësimet e tyre të rriteshin në mbi 1 miliard dollarë, të ndjekur nga 69 në New York, 21 në Boston të Madh, 20 në Londër, 16 në Bengaluru dhe 15 në Berlin.

Rritja e numrit të unicrons u komplimentua nga numri i megaraundeve – raundet e financimit të startup-eve mbi 100 milionë dollarë.

Këto u rritën në mënyrë dramatike në disa qytete, me Londrën që pa një rritje 3.4 herë. Kishte 64 nga këto megaraunde vetëm në Londër vitin e kaluar, nga 19 në 2020, sipas Dealroom. Aplikacioni Fintech Revolut grumbulloi një seri E raundi prej 800 milionë dollarësh, ndërsa rivali Monzo mblodhi mbi 600 milionë dollarë në dy marrëveshje. Diku tjetër, platforma e eventeve në internet Hopin mblodhi 850 milionë dollarë në dy marrëveshje në 2021.

Në total, startup-et në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar mblodhën 25.5 miliardë dollarë nga QV-të vitin e kaluar, nga 11.2 miliardë dollarë në 2020, dhe tani ka 75 unicorns në Londër, me shtesat e fundit duke përfshirë aplikacionin e veprimeve bankare Starling Bank dhe startup-in e teknologjisë së sigurimit Marshmallow.

Laura Citron, CEO e London & Partners, tha në një deklaratë se Londra tani është një kryeqytet i vërtetë i teknologjisë globale.

“Ne kemi grupe të mëdha financimi në fazën e mëvonshme, pothuajse dy kompani të reja unicorn çdo muaj dhe raunde dhe dalje masive financimi,” tha ajo. “Këto të dhëna tregojnë se Londra nuk është vetëm një vend i shkëlqyer për sipërmarrësit për të filluar biznese, por edhe për t’i rritur ato në një shkallë globale.”

Firmat VC në Londër mblodhën 9.9 miliardë dollarë fonde të reja në 2021, duke përbërë 35% të të gjitha fondeve evropiane të VC. Index Ventures, Balderton Capital dhe 83North mbyllën të gjitha fonde të reja të mëdha, ndërsa firmat e njohura amerikane VC, duke përfshirë Lightspeed dhe General Catalyst, ngritën zyra në qytet.

Evropa kundër SHBA dhe Kinës

Por Londra, dhe pjesa tjetër e Evropës, nuk kanë prodhuar ende ndonjë firmë teknologjike që mund të përputhet me madhësinë e Alphabet, Apple, Amazon, Meta ose Microsoft në SHBA, apo Alibaba dhe Tencent në Kinë.

Firma më e madhe e teknologjisë në Evropë për nga kapitali i tregut është prodhuesi i makinerive të prodhimit të çipave ASML, i cili vlerësohet në mbi 300 miliardë dollarë. Ndërkohë, në SHBA, disa kompani vlerësohen në mbi 1 trilion dollarë dhe Apple pa kapitalin e saj të tregut të rritet në mbi 3 trilion dollarë në fillim të këtij muaji. Në të vërtetë, gjigantët e teknologjisë amerikane dhe aziatike kanë blerë shumë nga kompanitë më premtuese të Evropës, duke përfshirë laboratorin e inteligjencës artificiale DeepMind dhe projektuesin e çipave Arm.

Lexo: Startup-et më të mëdha në botë: “Unicorns” më të mirë të 2021

Kapitalistët investuan 328.8 miliardë dollarë në startup-e në SHBA dhe 61.8 miliardë dollarë në startup-et kineze në vitin 2021, ndërsa investuan vetëm 39.8 miliardë dollarë në startup-e në Mbretërinë e Bashkuar. Por investimet e VC në MB dhe Evropë po rriten më shpejt sesa në SHBA dhe Kinë.

Disa nga startup-et më të njohura të Londrës, duke përfshirë firmën e ofrimit të ushqimit Deliveroo dhe startup-in e sigurisë kibernetike Darktrace, u bënë publike në Bursën e Londrës në vitin 2021. Megjithatë, ata morën një pritje të përzier nga investitorët dhe shumë nga startup-et më të mëdhenj të Evropës duke përfshirë Spotify ende zgjedhin të listohen në New York.

Nazim Salur, themeluesi i aplikacionit për shpërndarjen e shpejtë të ushqimeve, Getir, i tha CNBC në dhjetor se Evropa nuk i trajton kompanitë e teknologjisë aq mirë sa SHBA.

Ka shumë skepticizëm [në Evropë],” tha ai, duke shtuar se kjo vjen nga investitorët dhe politikëbërësit. Ai tha se Getir, i cili u vlerësua së fundmi në 7.5 miliardë dollarë, ka të ngjarë të listohet në SHBA nëse do të dilte në publik. Është në bisedime me investitorët për një raund të ri financimi privat që do ta vlerësonte atë në mbi 12 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.

Ndërsa Evropa ka një “ekonomi shumë të fortë në përgjithësi” dhe është një lojtar i fuqishëm në prodhimin e makinave, farmaceutikës, modës dhe industri të tjera, ajo nuk është aq e fuqishme kur bëhet fjalë për bizneset fillestare, tha Salur.

“Ka disa startup-e të mirë. Por kur shikoni vëllimin e madh të listës së unicorns, për shembull, rreth 800 kompani, gjysma janë nga SHBA dhe një e treta janë nga Kina. Dhe e gjithë pjesa tjetër është e gjithë pjesa tjetër e botës. Evropa për fat të keq nuk është e përfaqësuar ashtu siç duhet të jetë.”

Burimi: CNBC