Tesla Model S Plaid mund të lançohet në Kinë në mars

Tesla Model S Plaid. Tesla

CEO i Tesla, Elon Musk, ka thënë se automjeti Model S Plaid i kompanisë mund të lançohet në Kinë në fillim të pranverës së ardhshme.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në Twitter vonë të dielën mbrëma se kur sedani elektrik do të vijë në Kinë, Musk tha “ndoshta rreth marsit”.

Shtëpia e mbi 1.4 miliardë njerëzve, Kina është tregu më i madh i makinave elektrike në botë. Është shtëpia e disa prodhuesve të tjerë të automjeteve elektrike, duke përfshirë Xpeng dhe Nio.

Tesla lançoi Model S Plaid në qershor të këtij viti, që kushtonte 129,990 dollarë.

Makina ka një distancë prej 836 kilometrash dhe mund të arrijë shpejtësi deri në 320 kilometra në orë.

Kur makina u lançua, Musk tha se do të ishte, “Më e shpejtë se Porsche, por më e sigurt se Volvo”.

Këtë verë, një Tesla Model S Plaid i ri mori flakë në SHBA ndërsa shoferi ishte në timon.

Aksionet e Tesla në New York u rritën pothuajse 2.5% në 1,165 dollarë në treg të hënën.

Burimi: CNBC