Travis Scott flet për tragjedinë e Astroworld: “Unë kam një përgjegjësi”

Travis Scott thotë se është “1000 për qind” i sigurt se bëri gjithçka që mundi për të ndihmuar pjesën e audiencës që po vdiste gjatë tragjedisë së Astroworld.

Në intervistën e tij të parë që nga festivali i hip-hop-it të 5 nëntorit që përfundoi me vdekjen e 10 personave – duke përfshirë viktimën më të re, 9-vjeçarin Ezra Blount – Scott pretendon se ai nuk i dëgjoi britmat e audiencës së tij në Houston ndërsa viktimat ranë në rrezik.

Unë thjesht nuk i dëgjova thirrjet,” tha 30-vjeçari të enjten gjatë një takimi kokë më kokë me Charlamagne the God në “The Breakfast Club”.

Kur Charlamagne, 43 vjeç, e pyeti nëse ai bëri gjithçka që mundi, Scott i emocionuar, u përpoq të gjente fjalët, duke thënë: “Gjithçka që unë fizikisht mundesha, sigurisht, po. Dhe, nëse do ta dija se çfarë po ndodhte… thjesht do të dëshiroja të kisha bërë diçka më të mirë. Por, duke qëndruar aty, 1000 përqind.”

Scott gjithashtu këmbënguli se është ai lloj artisti i cili do ta kishte ndaluar shfaqjen e tij nëse do të ishte i vetëdijshëm se pjesëmarrësit e koncerteve ishin në rrezik.

“Sa herë që mund të dëgjonit diçka të tillë, ju do të dëshironit ta ndaloni shfaqjen,” vazhdoi reperi i “Sicko Mode”, duke shtuar se ai e ndaloi muzikën disa herë gjatë ngjarjes fatale. “Ju dëshironi të siguroheni që fansat të marrin vëmendjen e duhur që u nevojitet. Por thjesht nuk dëgjova të bërtiturat.”

Fatkeqësia e Astroworld – e shënuar si një nga ngjarjet më vdekjeprurëse të turmës me muzikë live në historinë amerikane – ka rezultuar në më shumë se 140 padi dhe një padi masive gjyqësore nga 1500 pjesëmarrës të shfaqjes kundër Scott, Live Nation, Apple Music, Drake dhe të tjerëve.

Në shumicën e padive, sipas dokumenteve të gjykatës, viktimat pretendojnë se rimeria “Antidote” dhe grupet e tij ishin “neglizhentë” gjatë shfaqjes, e cila mblodhi më shumë se 50,000 anëtarë të turmës dhe u përpoqën të fitonin shuma të mëdha parash nga koncerti.

Ezra Blount, 9 vjeç, ishte më i riu nga 10 viktimat që vdiqën si rezultat i koncertit AstroWorld me pjesëmarrje masive të Scott më 5 nëntor. AP

Ndërkohë, Scott kohët e fundit mohoi përgjegjësinë për vdekjet në dokumentet ligjore – por tani thotë se misioni i tij është të përpiqet të identifikojë se cilët faktorë kontribuan në humbjen e kaq shumë jetëve gjatë performancës së tij.

Tifozët vijnë në shfaqje për të pasur një përvojë të mirë,” i shpjegoi Scott Charlamagne.

“Unë kam përgjegjësinë të kuptoj se çfarë ka ndodhur këtu. Unë kam përgjegjësi për të gjetur një zgjidhje”, tha ai. “Shpresojmë se ky do të bëjë një hap të parë tek ne si artistë që kemi më shumë njohuri për atë që po ndodh.”

Më shumë se 50,000 fansa “tërbuar” të Scott morën pjesë në ngjarjen vdekjeprurëse. AP

Dhe profesionistët për të kuptuar se çfarë po ndodh… në të ardhmen ecin përpara në sigurinë e koncerteve,” shtoi ai, duke iu referuar Live Nation dhe të pandehurve të tjerë të përmendur në padi.

Scott fajësoi mediat që e cilësuan atë si fajtor për tragjedinë.

“Unë jam fytyra e festivalit,” tha muzikanti. “Unë jam artisti. Pra, po, media dëshiron ta vendosë atë mbi mua.”

Por, pavarësisht deklarimit të tij të pafajësisë, Scott shprehu keqardhje për viktimat, duke i quajtur ato “familja e tij”.

“Unë jam gjithmonë këtu. Unë jam në këtë me ju djema. Unë ju dua dhe jam gjithmonë aty për t’ju ndihmuar të shëroheni pas kësaj,” tha ai.

Dhe këta njerëz që erdhën në shfaqje, janë familja ime. Dhe unë kam pasur gjithmonë një lidhje me njerëzit që dëgjojnë muzikë ose vinin në shfaqjet e mia. Dhe është vërtet e vështirë për mua. Ata humbën të dashurit e tyre. Pra, është e vështirë,” vazhdoi të thoshte ai përpara se të dyfishonte zotimin e tij për të “rregulluar” problemet që çuan në katastrofë.

“Unë do ta rregulloj këtë për njerëzit e ardhshëm,” shtoi ai. “Unë do ta rregulloj këtë problem dhe do të gjej një zgjidhje për t’u siguruar që kjo të mos ndodhë në të ardhmen dhe patjetër të jem zëri numër një për këtë.”

Burimi: Page Six