Tregu i kriptove nis rikthimin pas rritjes së çmimit të ethereum dhe doge

Bitcoin është rritur më shumë se 8 për qind që nga dje, me kriptovalutat e tjera kryesore si Ethereum (eter) dhe Cardano (ada) duke parë fitime edhe më të mëdha të çmimit.

Secila prej 10 kriptomonedhave më të vlefshme u rrit ndjeshëm, duke shënuar një fillim pozitiv të një muaji të ri për tregun e kriptove. Rikuperimi relativ duket se mbështet parashikimin e disa analistëve të shquar se bitcoin dhe rivalët e tij vazhdojnë të kenë një perspektivë të fortë për 2021 pavarësisht rënies së çmimit të majit.

Shefi i Tesla dhe entuziast me kohë të pjesshme të kriptomonedhës Elon Musk edhe një herë ka postuar në Twitter ‘meme’-n e tij të preferuar të momentit në lidhje me monedhën dogecoin. Duke iu përgjigjur një propozimi në Twitter të hënën në mbrëmje për DJ në një “Doge Festival”, Z. Musk shkroi: “Tingëllon si kënaqësi“.

Ndërkohë Changpeng Zhao (CZ), CEO i kripto shkëmbimit Binance, ka bërë një goditje të fshehur në miliarderin e teknologjisë duke pretenduar se konsumi i energjisë elektrike i bitcoin nuk është natyrshëm i keq, duke e krahasuar atë me makinat elektrike.

Ndërsa Ethereum (eter), Cardano (ada) dhe dogecoin të gjithë panë rritje të shkurtër të çmimeve të hënën dhe të martën, ka qenë një fillim relativisht i qetë i javës për bitcoin.

Aktualisht tregton pak më shumë se 36’000 dollarë, kriptomonedha më e vlefshme në botë ende nuk do të bjerë nën 34’000 dollarë ose të rritet mbi 37’000 dollarë që nga fundjava. Kjo vazhdon një periudhë edhe më të zgjatur të stabilitetit për bitcoin, e cila filloi në mes të majit pas një serie përplasjesh të mëdha të çmimeve që e panë atë të binte nga lartësia e saj e të gjitha kohërave mbi 64’000 dollarë.

Për disa analistë, kjo qetësi mund të merret si një shenjë e konsolidimit të çmimeve përpara një rimëkëmbjeje. Ndryshimet e çmimeve janë aktualisht në nivelin më të ulët që nga fillimi i vitit, gjë që i parapriu një sulmi të madh në katër muajt e parë të 2021.

Mungesa e uljeve të mëtejshme të çmimeve, megjithë titujt negativë gjatë fundjavës në lidhje me bankat britanike që bllokojnë transferimet në shkëmbimet e kripto, u ka dhënë disa investitorëve shpresë se bitcoin do të shkojë në veri nga këtu.

Në një shënim për klientët, bashkëthemeluesi i firmës së pavarur kërkimore Fundstrat Global Këshilltarët Tom Lee shkroi: “Unë nuk mund të ndihmoj por e shikoj këtë si përforcimin e gjasave që bitcoin të ketë fund, pasi lajmet e këqija nuk po krijojnë ulje të reja”.

Parashikimi i tij për 2021 është 125’000 dollarë, për sa kohë që mund të rritet mbi 40’000 dollarë në afat të shkurtër.

Burimi: The Independent