Adoleshenti që gjurmoi avionin e Elon Musk tani po ndjek oligarkët rusë

Adoleshenti që u bë i famshëm për gjurmimin e vendndodhjes së avionit privat të Elon Musk tani ka një objektiv të ri: oligarkët rusë.

Jack Sweeney, një student 19-vjeçar i IT në Universitetin e Floridës Qendrore, ka krijuar një llogari të re në Twitter që ndjek avionët e miliarderëve rusë, ndërsa ata përballen me presionin ndërkombëtar në rritje mbi pushtimin e vendit në Ukrainë.

Llogaria në Twitter, e quajtur Russian Oligarch Jets, tregon oraret dhe hartat se kur, ku nisen dhe ulen avionët privatë të disa prej miliarderëve kryesorë të Rusisë. Ai kishte më shumë se 100,000 ndjekës deri në mesditën CET të martën.

Feed-i i automatizuar filloi të dielën pasi Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara njoftuan sanksione të reja ndaj rrethit të ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin dhe u zotuan të ngrijnë asetet e tyre, duke përfshirë avionët, jahtet dhe shtëpitë luksoze.

Llogaria Russian Oligarch Jets në Twitter po ndjek aktualisht lëvizjet e helikopterëve dhe avionëve të oligarkëve të shquar rusë, duke përfshirë pronarin e klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, Vladimir Potanin, njeriun më të pasur të Rusisë dhe miliarderin e çelikut Alexander Abramov.

Jam i sigurt se disa njerëz do të përpiqen të dëbojnë disa prej këtyre oligarkëve nga SHBA ose vendi i tyre pasi të zbulojnë se janë aty,” tha Sweeney për Euronews Next.

Nuk pres shumë telashe pasi jam këtu në SHBA”, shtoi ai.

Burimi: Euronews